اعضای هیئت علمی، برای ارتقای بهره‌وری کشور راهکار دهند

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در ضیافت افطار با جمعی از اساتید دانشگاه و دانشمندان یک درصد پر استناد جهان، بار دیگر بر بر اهمیت ارتقای بهره‌وری در کشور تاکید کرد.

به گزارش بهره ور نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، رئیس جمهور در این ضیافت افطار با تاکید بر اهمیت ارتقای بهره‌وری در کشور، وجود بیش از صد هزار عضو هیئت علمی در کشور را ظرفیت مناسبی برای ارائه راهکار حل مشکلات از جمله افزایش بهره‌وری در کشور دانست.

وی، ارائه راهکار برای حل مسائل و مشکلات کشور را از ویژگی‌های علوم کاربردی دانست و از دانشمندان و پژوهشگران خواست علاوه بر تلاش برای پیشرفت علمی و فتح مرزهای دانش، با شناخت مسائل کشور، راهکارهای عملیاتی برای رفع مشکلات ارائه کنند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به جایگاه علمی ایران در منطقه و جهان، جامعه علمی بخصوص دانشمندان کشور را تضمین کننده شتاب رشد علمی کشور دانست.

وی در بخش دیگری از سخنانش از ضرورت توجه به تامین نیازهای جامعه علمی کشور گفت و افزود: با توجه به امکانات و ظرفیت‌های فراوان موجود در کشور، مشکلاتی مثل تامین مسکن اساتید و دانشمندان و یا اشتغال دانشجویان و فارغ التحصیلان دوره دکترا قابل حل است.

رئیس جمهور همچنین در پاسخ به درخواست برخی اساتید حاضر در جلسه برای تامین تجهیزات مورد نیاز مراکز علمی، بر ضرورت تقویت صندوق ویژه پژوهش در وزارت علوم و تامین بودجه مورد نیاز تهیه تجهیزات لازم از محل منابع این صندوق تاکید کرد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه هزینه در حوزه علم و دانش و دانشگاه‌های کشور حقیقتا سرمایه‌گذاری است و نه هزینه اظهار داشت: با برنامه‌ریزی صحیح می‌توان علم و دانش به دست آمده در مراکز علمی را به ثروت پایدار تبدیل کرد.

دکتر رئیسی با اشاره به ترفندهای دشمنان برای جذب نخبگان کشورها تاکید کرد: باید زمینه‌های حضور دانشمندان ایرانی را که سرمایه‌های کشور هستند، در داخل فراهم کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه بخش تولید کشور به شدت نیازمند نیروهای ماهر، کاردان و دانشمند است، وزارتخانه‌های علوم و بهداشت را مامور کرد زمینه تسهیل حضور نیروهای ماهر و دانشمندان را در بخش‌های مختلف تولیدی کشور فراهم کنند.

موافقت با پیشنهاد تشکیل بنیاد دانشمندان برتر کشور برای رصد مشکلات کشور و ارائه راهکار رفع آنها از دیگر محورهای صحبت‌های رئیس جمهور در این جلسه بود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تجربه استفاده از ظرفیت دانشجویان، دانشمندان و اساتید دانشگاه‌های وزارتخانه‌های علوم و بهداشت در زمینه حل مسائل کشور را موفق دانست و گفت: روزگاری مردم برای تزریق واکسن کرونا به دیگر کشورها می‌رفتند، اما دانشمندان ما با افتخار ۶ نوع واکسن تولید کردند و کشور از واردکننده واکسن به صادرکننده تبدیل شد.

مطالب مرتبط:

همه دستگاه‌ها خود را موظف به افزایش بهره‌وری بدانند

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *