ساخت کولرهای کم مصرف آبی، آیا محقق می‌شود؟

رئیس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق گفت: براساس بازنگری‌های صورت گرفته در رابطه با استاندار ساخت کولر‌های آبی، با فراهم کردن بستر‌های مناسب برای تعویض خط تولید، موتور‌های کم مصرف کولر‌های ابی جایگزین موتور‌های پر مصرف می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری بهره ور نیوز به نقل از خبرگزاری صداوسیما، با نزدیک شدن به فصل گرما استفاده از وسایل سرمایشی همچون کولر‌های ابی افزایش پیدا می‌کند همین موضوع باعث می‌شود که مصرف برق هم به‌شدت بالا برود.

در کشور ۲۰ میلیون کولر ابی وجود دارد و سالانه حدود یک و نیم میلیون کولر ابی جدید وارد چرخه می‌شود که نزدیک به ۱۲ هزار مگا وات برق، معادل ۲۰ درصد کل برق مصرفی کشور در کولر‌های ابی مصرف شده است.

حالا یک شرکت دانش بنیان با استفاده از دانش فنی متخصصان خود، الکتروموتور‌های پربازده کولرآبی با قابلیت کاهش مصرف برق را تولید کرده است.

موتور BLDC بومی شده در ایران دارای ۲ بخش “موتور” و “درایو” است و درایو استفاده شده در این محصول موجب کنترل موتور می‌شود و چند خاصیت را به موتور می‌دهد که یکی از آن‌ها کنترل دور است.

 محصول تولید شده می‌تواند تا هفت پله، دور موتور متفاوتی را ایجاد کند. جریان، قفل شدگی شفت موتور و تنظیم ازدیاد دمای موتور که باعث افزایش طول عمر موتور می‌شود، از دیگر ویژگی‌های این محصول دانش بنیان به شمار می‌رود.

 به گفته‌ی مسئولان وزارت نیرو، استفاده از موتور‌های کم مصرف در ۲۰ میلیون کولر ابی موجود در کشور باعث صرفه جویی ۵ هزار مگاواتی برق شود.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *