استانهای پیشرو در توسعه سامانه‌های نوین آبیاری/ توسعه تکنولوژی در اراضی خرده مالکی دشوار است

مشاور وزیر و مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری درباره  استان‌هایی که بیشترین توسعه سامانه آبیاری را داشتند، بیان کرد: استان خراسان رضوی، فارس، اصفهان و کرمانشاه، بیشترین توسعه سامانه‌های نوین آبیاری را داشتند.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از ایانا، فریبرز عباسی درباره طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری بیان کرد: طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری از 35 سال پیش در کشور آغاز شده است. تا به امروز هم حدود دو میلیون 900 هزار هکتار توسعه انواع سامانه‌ها را در کشور، داشتیم. دو میلیون 600 هزار هکتار آن، با اعتبارات دولتی بوده و حدود 300 هزار هکتار هم توسعه سامانه با اعتبارات بهره‌برداران انجام شده است. یکی از رویکردهای اصلی ما، توسعه روش‌هایی با راندمان بالا، مثل روش‌های موضعی و  آبیاری قطره‌ای زیر سطحی است. 

اثربخشی سامانه‌های نوین آبیاری در کشور غیرقابل انکار است

مشاور وزیر و مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری درباره  استان‌هایی که بیشترین توسعه سامانه آبیاری را داشتند، بیان کرد: استان خراسان رضوی، فارس، اصفهان و کرمانشاه، بیشترین توسعه سامانه‌های نوین آبیاری را داشتند. اثر بخشی سامانه‌های نوین آبیاری در کشور غیرقابل انکار است. این سامانه‌ها، تاثیر قابل توجهی در افزایش راندمان آبیاری، ارتقاء بهره‌وری و افزایش عملکرد داشتند، به‌طوری که می‌توانند تا حدود 30 تا 40 درصد در افزایش راندمان آبیاری و ارتقاء بهره‌وری موثر باشند.

توسعه تکنولوژی در اراضی خرده مالکی دشوار است

وی افزود: توسعه سامانه‌ها در اراضی تجمیعی با توجه به اینکه بیشتر اراضی خرده مالکی هستند و توسعه تکنولوژی در اراضی خرده مالکی دشوار است، پیگیری شده است. در طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، یکی از رویکردهای ما، توسعه این سامانه‌ها در اراضی بوده که توسط بهره‌برداران تجمیع شده تا به این وسیله اراضی خرد یکپارچه شوند. 

مشاور وزیر و مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری ادامه داد: یکسری طرح‌های بزرگ در کشور داریم که ناشی از تجمیع اراضی خرد است. در این طرح‌ها، به همه پیمانکارانی که در مزارع بهره‌برداری، این سامانه را اجرا می‌کنند؛ تکلیف کردیم که وظیفه دارند به بهره‌برداران ما، آموزش استفاده صحیح از سیستم و بهره‌برداری و نظارت از این سامانه‌ها را ارائه دهند.

پرکاربردترین شیوه نوین آبیاری

عباسی درباره پرکاربردترین شیوه نوین آبیاری در کشور گفت: پرکاربردترین شیوه نوین آبیاری در سراسر کشور، آبیاری تیپ بوده که برای گیاهان ردیفی، قابلیت استفاده بیشتری دارد. بهره‌برداران هم به راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند. این شیوه از روش‌های با راندمان بالا است.

وی تاکید کرد: آبیاری کم فشار هم به خاطر مقرون به صرفه‌تر بودن و اینکه بخشی از هزینه سامانه‌ها را خود بهره‌برداران باید پرداخت کنند؛ به دلیل ارزان بودن و سادگی آن، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه در برخی از نقاط منابع خاک ما شور یا متمایل به شوری است، این سامانه برای شرایط موجود، کارایی بیشتری دارد.

مطالب مرتبط:

تخریب زمین و منابع آبی؛ نتیجه توسعه کشاورزی بدون بهره‏‏‏‏‏‌وری

کشاورزی در اتحادیه اروپا؛ کاهش ۵.۳ میلیونی مزارع دیم طی۱۵ سال

هوش مصنوعی در کشاورزی آسیا: زمان آن فرا رسیده است

راه‌اندازی مرکز تعالی «کشاورزی هوشمند – اقلیم» در APO

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *