راهکارهای انقلاب صنعتی 4 در مدیریت و ارتقای بهره وری انرژی

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به راهکارهای انقلاب صنعتی 4 در مدیریت و ارتقاء بهره وری انرژی، اثرات مهم اینترنت صنعتی اشیاء بر مدیریت انرژی را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری بهره ور نیوز به نقل از خبرگزاری صنایع، ابوالفضل کیانی بختیاری در هشتمین همایش جایزه ملی مدیریت انرژی پيرامون راهکارهای انقلاب صنعتی 4 در مدیریت و ارتقاء بهره وری انرژی، اظهار داشت: 

نظام‏هاي رتبه ‏بندي عامل محرک در افزايش قابليت رقابت پذيري افزايش سودآوري با تکیه بر توانمندی داخلي؛ افرایش بهره وری و جلوگیری از اتلاف ها و ارتقای توانمندسازی و حرکت به سوی توسعه هستند.

اهداف جایزه ملی مدیریت انرژی

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی اهداف جایزه ملی مدیریت انرژی را مدیریت منابع و مصارف انرژی و افزايش سودآوري از طريق افزايش بهره‌وري منابع انرژی ارزیابی کرد و در خصوص برخی از زمینه های مهم کاربرد فناوری های انقلاب صنعتی 4 در مدیریت انرژی گفت:

بهینه سازی مصرف انرژی همیشه یک روش موثر برای کاهش هزینه ها بوده است که با استفاده از فناوری‌های انقلاب صنعتی 4 و بدنبال آن تحول دیجیتالی ایجاد شده بسیار افزایش می یابد.

کیانی بختیاری در بخشس دیگری از سخنان خود در خصوص اینترنت صنعتی اشیاء گفت: اینترنت اشیاء صنعتی یا اینترنت صنعتی اشیاء یک عنصر حیاتی انقلاب صنعتی 4 است که از قدرت ماشین‌های هوشمند و تجزیه و تحلیل بهنگام استفاده می‌کند تا از داده‌هایی که ماشین‌های صنعتی برای سال‌ها به دست می‌آورند، بهتر استفاده کند.

اینترنت صنعتی اشیا پایه و اساس ساخت یک سیستم مدیریت انرژی است و تمام اشیاء هوشمند درگیر در زنجیره تولید را به هم متصل می کند. بوسیله این تکنولوژی داده های حسگرها، مترها و برنامه ریزهای تولید، یک تصویر منسجم را تشکیل می دهند.

هزینه های واقعی انرژی و نقش انرژی در هزینه تولید، آسیب پذیری های تولید و بهینه سازی انرژی را می توان به کمک اینترنت صنعتی اشیا مشاهده کرد.

اثرات مهم اینترنت صنعتی اشیاء بر مدیریت انرژی

وی در خصوص برخی اثرات مهم اینترنت صنعتی اشیاء افزود: اینترنت صنعتی اشیاء در طیف وسیعی از صنایع از تولید، لجستیک، نفت و گاز، حمل و نقل، معدن، هوانوردی، انرژی و … استفاده می شود و می تواند کارایی عملیاتی را افزایش دهد که به نوبه خود راه را برای ایجاد مدل های تجاری کاملاً جدید هموار می کند بنابراین تمرکز آن بر بهینه سازی عملیات به ویژه اتوماسیون فرآیندها و نگهداری است در نتیجه صمیمیت مشتری را افزایش می‌دهد و جریان‌های درآمد جدیدی ایجاد می‌کند که همگی به تحول دیجیتالی صنایع کمک می‌کنند.

کیانی بختیاری همچنین برخی از کاربردهای مهم اینترنت صنعتی اشیاء در تولید؛ زنجیره تامین؛ مدیریت ساختمان و مراقبت های بهداشتی برشمرد و در خصوص نقش کلان داده و داده های بزرگ یادآور شد:کلان داده ابزاری است که برای تفسیر جریان داده به اطلاعات مفید استفاده می شود.

وی در ادامه، تاکید کرد: ابزارهای قدرتمند تجزیه و تحلیل مانند کلان داده کمک می کند تا تصمیمات آگاهانه و مقرون به صرفه را سریعتر بگیریم. بنابراین با توجه به تعداد فزاینده منابع تولید داده، چنین ابزارهای فناورانه ای در مدیریت انرژی بسیار موثر و ضروری خواهند بود.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با بیان نمونه هایی از کمک های کلان داده در مدیریت انرژی به تشریح 10 روند و نوآوری برتر صنعت انرژی در سال 2023 از جمله انرژی های تجدید پذیر؛ اینترنت انرژی؛ ذخیره سازی انرژی؛ بلاک چین؛ انرژی بعنوان خدمت؛ منابع انرژی توزیع شده؛ مدیریت طرف تقاضا؛ محاسبات کوانتومی؛ خودرو به شبکه و قدرت به X پرداخت.

اینترنت انرژی

وی در خصوص اینترنت انرژی، گفت: اینترنت انرژی یک اصطلاح تکنولوژیکی است که به ارتقا و خودکارسازی زیرساخت‌های برق برای تولیدکنندگان انرژی و سایر تولیدکنندگان اشاره دارد. این امر به تولید انرژی اجازه می دهد تا با کمترین میزان ضایعات، کارآمدتر و پاک تر به جلو حرکت کند.

اینترنت انرژی کنترل توزیع شده هوشمند را از طریق تراکنش های انرژی بین کاربران خود پیاده سازی می کند. این الگوی جدید تولید انرژی یک شبکه هوشمند را توسعه می دهد و هماهنگی و بهینه سازی در سیستم کلان انرژی را، بهبود می بخشد.

انرژی به عنوان یک خدمت

کیانی بختیاری در خصوص انرژی به عنوان یک خدمت اظهار داشت: انرژی به عنوان یک خدمت دسترسی به انرژی و خدمات مدیریتی مرتبط را بدون هیچ گونه هزینه اولیه مرتبط از طریق قرارداد مشتری با سازمان، ارائه می دهد.

منابع انرژی توزیع شده شده به واحدهای تولیدی برق یا گرما اغلب کوچکتر اشاره دارد که در سمت مصرف کننده کنتور قرار دارند. در چارچوب این مفهوم، واحدهای تولید برق کوچک و متوسط به عنوان مولدهای انرژی پراکنده عمل می کنند. علاوه بر این، هزینه های تولید انرژی را کاهش می دهد و از ظرفیت تولید انرژی موجود استفاده بهینه می کند.

ظرفیت‌های طبیعی ایران

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در پایان و بایبان اینکه ایران با وجود 300 روز آفتابی ومتوسط تابش 4.5-5.5 کیلووات ساعت بر متر مربع در زمینه بهره مندی از انرژی خورشیدی از پتانسیل بالایی برخوردار است، اظهار داشت: ارائه سناریوی نقشه راه انرژی های تجدید پذیر از سوی آژانس بین المللی انرژی های تجدید پذیر و تاکید بر سهم 30درصدی این نوع انرژی در سبد انرژی جهان تا سال 2030، کشورمان را بسوی بهره برداری انرژی تجدید پذیر رهنمون می سازد.

بهره برداری از حدود 850 مگاوات نیروگاه های انرژی های تجدیدپذیر بنا بر اعلام وزارت نیرو نوید بخش حرکت بسوی انرژی های پاک در کشور است و طراحی سامانه یکپارچه مدیریت و برنامه ریزی انرژی در کشور گام مهمی در راستای ارتقای بهره وری انرژی محسوب می گردد.

حرکت به سوی جریان سازی و بکارگیری شبکه های هوشمند انرژی و اینترنت انرژی در کشور آغاز شده و ضروری است این مهم با حمایت هم افزای دست اندرکاران ذیربط تقویت شود.

سیاست‌های جامع انرژی در برنامه هفتم توسعه کشور و نگاشت فناوری در حوزه برق بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *