ذوب یخچال‌ها در سوئیس؛ رای‌دهندگان از طرح کاهش شدید کربن حمایت کردند

رای‌دهندگان در سوئیس از یک لایحه جدید اقلیمی حمایت کرده‌اند که هدف آن کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و رسیدن به حالت کربن‌خنثی تا سال ۲۰۵۰ است.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز، با ذوب سریع یخچال‌ها در آلپ، دولت سوئیس می‌گوید که این کشور باید از امنیت انرژی و محیط زیست حفاظت کند.

این قانون روندی را برای کاهش اتکا به نفت و گاز وارداتی و حرکت به سوی منابع تجدیدپذیر الزامی می‌کند. در همه‌پرسی روزهای اخیر، ۵۹.۱ درصد رای‌دهندگان از پیشنهادها برای حرکت به سوی انرژی سبز حمایت کردند.

تقریبا همه احزاب عمده سوئیس، به جز حزب راستگرای مردم (اس وی پی)، از این لایحه حمایت کردند. در واقع مخالفت این حزب با پیشنهادهای دولت بود که باعث شکل‌گیری ایده همه‌پرسی در این زمینه شد.

سوئیس حدود سه چهارم انرژی خود را وارد می‌کند، به طوری که همه نفت و گاز مورد نیاز آن از خارج می‌آید.

لایحه اقلیمی قول حمایتی مالی به میزان دو میلیارد فرانک (۲.۲ میلیارد دلار) طی یک دهه برای تشویق جایگزینی سیستم‌های حرارتیِ نفتی و گازی با سیستم‌های بی‌زیان برای اقلیم و بودجه‌ای ۱.۲ میلیارد فرانکی برای سوق دادن کسب و کارها به سوی نوآوری سبز را می‌دهد.

این لایحه درحالی تصویب می‌شود که یخچال‌های آلپ به شدت در برابر افزایش دمای زمین – به خاطر تغییر اقلیم – آسیب‌پذیر شده‌اند. از ۲۰۰۱ تا ۲۰۲۲ حدود ۳۰ درصد از حجم این یخچال‌ها کاسته شده است.

ماتیاس هاس، یخچال‌شناس ممتاز سوئیسی، که عقب نشینی یخچال‌ها را از نزدیک دنبال کرده است، در توییتی «پیام قوی» رای‌دهندگان را ستود و گفت که «خیلی خوشحال است که استدلال علم اقلیم‌شناسی به کرسی نشسته است.”

والری پیلر ژرارد، نماینده حزب سوسیالیست در پارلمان سوئیس، گفت که «این گام مهمی برای نسل‌های آینده است.»

رای دهندگان همچنین در یک همه‌پرسی دیگر در این روز با اکثریت بزرگی – بیش از ۷۸ درصد – از طرح‌هایی برای معرفی یک مالیات حداقل ۱۵ درصدی بر شرکت‌های چندملیتی حمایت کردند.

سوئیس در سال ۲۰۲۱ به تقریبا ۱۴۰ کشوری پیوست که توافق سازمان توسعه و همکاری اقتصادی برای اعمال یک مالیات حداقلی بر شرکت‌های بزرگ را امضا کردند.

منبع: بی بی سی

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *