توسعه سیستمی که می‌تواند 95 درصد گازهای گلخانه‌ای کارخانه‌ها را جذب و ذخیره کند

واکنش دی‌اکسید کربن با یک حلال شیمیایی می‌تواند به جذب و ذخیره کربن کمک کند.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از دیجیاتو، در یک پروژه جذب و ذخیره کربن، از حلالی شیمیایی برای واکنش با دی‌اکسیدکربن موجود در گازهای دودکش کارخانه‌ها استفاده شد. 

براساس گزارش بلومبرگ، نیروگاهی به نام Calpine Corp در ایالت کالیفرنیا به‌تازگی از پروژه‌ای ۲۵ میلیون دلاری خبر داد که در آن فناوری ذخیره و جذب ۹۵ درصد کربن نیروگاه مورد آزمایش قرار گرفته است. به‌نظر می‌رسد این آزمایش نقش مهمی در حل مشکلات آب‌وهوایی این ایالت داشته باشد. 

بااین‌حال، فناوری جذب کربن در این ایالت توسط بسیاری از محیط‌بانان به‌شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. آن‌ها می‌گویند این فناوری به‌جای جایگزینی منابع انرژی پاک‌تر، مجوزی برای حفظ سوخت‌های فسیلی است. در همین راستا، گفته شده که علی‌رغم برنامه‌های جاه‌طلبانه این ایالت برای حذف انتشار کربن تا سال ۲۰۴۵، نیروگاه‌های سوخت فسیلی همچنان حفظ خواهند شد.

همان‌طور که گفته شد، این تأسیسات جدید یک پروژه آزمایشی است که جذب کربن نقش مهمی در آن دارد و نشان‌دهنده انتقال انرژی و نقش گاز طبیعی است. 

نقش دی‌اکسیدکربن در جذب و ذخیره کربن

این پروژه از یک حلال شیمیایی توسعه‌یافته استفاده می‌کند که دی‌اکسیدکربن موجود در گاز دودکش کارخانه را به دام می‌اندازد و از انتشار آن در محیط جلوگیری می‌کند. محققان ادعا می‌کنند که این فرایند که با کمک‌های مالی ۱۹ میلیون دلاری فدرال تأمین شده است، مؤثرتر و ارزان‌تر از ابزارهای قبلی جذب کربن است. 

جذب و ذخیره‌سازی کربن در چند سال اخیر با اجرای پروژه‌هایی در سراسر جهان محبوبیت بیشتری پیدا کرده. پیش از این نیز همکاری‌هایی برای خرید ۱۹۳۱۲۵ تن دی‌اکسیدکربن (CDRs) حذف‌شده انجام گرفته بود که شامل CDRهایی از بزرگ‌ترین پروژه DACS جهان می‌شد. تخمین زده می‌شود این همکاری تا ۵۰۰۰۰۰ تن دی‌اکسیدکربن را به‌طور کامل حذف و ذخیره کند. این CDRها باهم بزرگ‌ترین مرکز جذب و ذخیره کربن جهان را تشکیل می‌دهند.   

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *