آیا تجمیع اراضی کشاورزی، بهره‌ورانه است؟

سرپرست دفتر یکپارچگی اراضی کشاورزی گفت: یکپارچگی و تجمیع اراضی کشاورزی با هدف افزایش بهره‌وری‏ تولید‏ در واحد سطح و در راستای الگوی کشت اجرا می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، روح الله درویش خضری با بیان این مطلب گفت : تاکنون ۳۱۶ پایلوت تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی به مساحت ۱۶۳ هزار هکتار از سوی ۲۵ استان کشور تهیه و به سازمان امور اراضی کشور اعلام شده است.

 درویش خضری افزود: منتظریم هفت استان دیگر نیز طرح‌های پایلوت خود را نهایی و به سازمان امور اراضی کشور معرفی کنند.

او یکپارچگی و تجمیع اراضی کشاورزی را از سیاست‌های کلی نظام و برنامه‌های اولویت‌دار دولت و وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد و گفت: یکپارچگی و تجمیع اراضی کشاورزی با هدف افزایش بهره‌وری‏ و تولید‏ در واحد سطح، افزایش ضریب مکانیزاسیون‏‏، حفظ منابع تولید، اقتصادی کردن تولید و اجرای الگوی کشت اجرا می‌شود.

یکپارچگی و تجمیع اراضی کشاورزی با هدف افزایش بهره‌وری‏ و تولید‏ در واحد سطح، افزایش ضریب مکانیزاسیون‏‏، حفظ منابع تولید، اقتصادی کردن تولید و اجرای الگوی کشت اجرا می‌شود.

درویش خضری یکپارچگی و تجمیع اراضی کشاورزی را از وظایف اصلی سازمان امور اراضی کشور دانست و گفت: از سال ۱۳۸۵ تا ابتدای ۱۴۰۲ نزدیک به ۱۳ هزار هکتار تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی در کشور انجام شده که رقم پایینی است.

او با بیان این که اجرای طرح‌های تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی نیاز به حمایت‏، هماهنگی نهادهای ذی‌ربط، فرهنگ‌سازی، مستندسازی، اقدامات ترویجی و کارهای میدانی دارد‏، افزود: استان‌هایی مانند لرستان، زنجان، قزوین و خراسان رضوی بیشترین تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی را انجام داده‌اند.

درویش خضری درباره مشوق‌های تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی توضیح داد: در قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی دو مشوق در نظر گرفته شده که یکی از آن مربوط به وزارت جهاد کشاورزی و مشوق دیگر در حوزه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.

او ادامه داد: آن بخش از فرآیند تجمیع اراضی که ماهیت حقوقی و ثبتی دارد از ماده (۴) قانون ثبت تبعیت می‌کند و این موارد شامل مشوق‌هایی نظیر معافیت‌های عوارض و مالیات است و توسط سازمان ثبت اسناد و املاک صادر می‌شود.

سرپرست دفتر یکپارچگی و بهره‌وری اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی کشور گفت: بسته‌های تشویقی وزارت جهاد کشاورزی برای یکپارچگی و تجمیع اراضی شامل اجرای سامانه‌های نوین آبیاری تحت فشار است به طوری که اگر تجمیع اراضی در قالب شرکت‌های سهامی زراعی، کشت و صنعت و یا تعاونی تولید صورت گیرد‏، ۱۰۰ درصد هزینه‌های آن توسط دولت پرداخت می‌شود، اما در شرایط عادی ۸۵ درصد هزینه‌ها از سوی دولت و مابقی آورده کشاورز خواهد بود.

او با اذعان به این که مشوق‌ها برای تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی در حوزه نهاده‌های تولید مانند کود، سم و بذر نیز به کشاورزان تعلق می‌گیرد، افزود: برای تشویق کشاورزان، بخشی از کود با یارانه‌های ویژه توزیع می‌شود.

درویش خضری ادامه داد: توزیع بذرهای اصلاح شده میان کشاورزانی که در طرح‌های تجمیع و یکپارچگی اراضی مشارکت می‌کنند از دیگر مشوق‌ها به شمار می‌رود.

او به ارایه تسهیلات یارانه‌دار خارج از نوبت توسط بانک‌های عامل نیز اشاره کرد و گفت: بانک کشاورزی به عنوان یکی از اعضای کارگروه ملی یکپارچگی و تجمیع اراضی کشاورزی، موظف است تسهیلات یارانه‌دار خارج از نوبت و با دوره بازپرداخت بلندمدت به کشاورزان با اولویت ویژه ارایه دهد.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *