هوشمندسازی صنعت آب در دستور کار مسئولان

پژوهشگاه نیرو و شرکت فاضلاب تهران با هدف انتقال تجربه‌ها و به‌کارگیری مدیریت دارایی‌های فیزیکی در صنعت آب و هوشمندسازی صنعت آب با یکدیگر همکاری می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از ایرنا، محمدابراهیم سربندی فراهانی، رئیس پژوهشکده تولید نیروی پژوهشگاه نیرو گفت: پژوهشگاه نیرو و شرکت آب و فاضلاب تهران، با هدف دستیابی به اهداف مدیریت تقاضا و مصرف، تشخیص نشتی و صرفه‌جویی در مصرف آب، و اجرایی کردن طرح کنتورهای هوشمند آب، همکاری خواهند کرد.

وی افزود: توجه به گردش مالی قابل توجه بخش احداث و نگهداشت آب و برق، پیاده‌سازی رویکرد مدیریت دارایی‌های فیزیکی در صنعت آب و برق و افزایش هرگونه بهره‌وری در صنعت آب و برق، به دستاوردهای مهمی منتهی خواهد شد.

سربندی فراهانی در باره یک دهه تجربه پژوهشگاه نیرو در زمینه مدیریت دارایی‌های فیزیکی در صنعت برق و تاکید وزیر نیرو مبنی بر به‌کارگیری نظام حکمرانی مبتنی بر رویکرد “مدیریت دارایی‌های فیزیکی” در وزارت نیرو، گفت: بر اساس در اولویت قرار گرفتن این موضوع در وزارتخانه، استفاده از تجارب پژوهشگاه نیرو در زمینه مدیریت دارایی‌های فیزیکی در صنعت آب نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

رئیس پژوهشکده تولید نیروی پژوهشگاه نیرو ادامه داد: پژوهشگاه نیرو در حال طراحی ساختاری برای تسهیلگری پیاده‌سازی رویکرد مدیریت دارایی‌های فیزیکی در سطح وزارت نیرو است و با توجه به نقش کلیدی هوشمندسازی سیستم‌های مدیریت آب و برق در اجرای رویکرد مدیریت دارایی‌های فیزیکی، پرداختن به موضوع نیز حائز اهمیت است.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از فناوری‏های نوین ارتباطات و فناوری اطلاعات( ICT )، امکان رشد و توسعه روش‌های جدید داده‌کاوی، تجزیه و تحلیل اطلاعات، تصمیم‌گیری داده‌محور را به منظور مدیریت بهینه آب فراهم می‌کند که این مهم درک روشنی از بازار آب را در زنجیره ارزش تامین آب ارائه خواهد کرد و در نهایت منجر به تشویق مصرف‌کنندگان برای مدیریت تقاضا و کاهش تلفات در زنجیره تأمین آب خواهد شد.

سربندی فراهانی افزود: تبادل نظر در نشستی که در خصوص این دو حوزه انجام شد ضمن بررسی تجارب طرفین زمینه‌های همکاری و تعامل‌های آتی بیان شد.

رئیس پژوهشکده تولید نیروی پژوهشگاه نیرو گفت: این نشست با توجه به تجربه‌های پژوهشگاه نیرو در حوزه توسعه فناوری و به‌کارگیری کنتورهای هوشمند برق، مباحث فناوری اطلاعات و ارتباطات و امنیت سایبری نیز مورد بررسی قرار گرفت.

مسعود خشایی، قائم مقام مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران درباره اهمیت جایگزینی نظام نوین حکمرانی مبتنی بر مدیریت دارایی‌های فیزیکی و استفاده از ابزارهای نظیر هوشمندسازی در صنعت آب، به اقدام‌های موثری که این شرکت در این زمینه‌ها به انجام رسانده است، اشاره کرد.

وی خواستار تعیین طرح اجرایی برای همکاری در زمینه‌های مشترک شد و گفت: تداوم و توسعه این اقدام‌ها با همکاری پژوهشگاه و به صورت یکپارچه موجب افزایش بهره‌وری در صنعت آب می‌شود.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *