افزایش دمای اقیانوس‌ها چرخه غذایی را تهدید می‌کند

اتحادیه اروپا: میانگین دمای سطح اقیانوس‌ها رکورد تاریخی خود را شکست. حالا اکوسیستم‌های دریایی و دیگر بخش‌های اقلیم زمین ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرند.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از دیجیاتو، داده‌های اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که میانگین دمای سطح اقیانوس‌های جهان در هفته گذشته رکورد زده و به 20.96 درجه سلسیوس رسیده است. حالا محققان نگرانند که این اتفاق بر اقلیم دیگر بخش‌های دنیا و اکوسیستم‌های دریایی هم اثر بگذارد.

بر اساس گزارش Phys.org، داده‌های رصدخانه اقلیمی اتحادیه اروپا از ثبت میانگین دمای 20.96 درجه‌ای در تاریخ 30 ژوئیه (8 مردادماه) خبر می‌دهد. البته در این نمونه‌گیری از دمای سطحی آب‌های مناطق قطبی صرف‌نظر شده است. رکورد قبلی با 20.95 درجه به سال 2016 برمی‌گشت.

دانشمندان می‌گویند اقیانوس‌ها حدود 90 درصد گرمای مازاد تولیدشده توسط فعالیت‌های انسانی را جذب کرده‌اند، اما به‌نظر می‌رسد که از ماه آوریل تاکنون میانگین دمای اقیانوس‌ها هر ماه رو به افزایش بوده است. در گذشته، سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا نیز از روند مشابهی در افزایش دمای سطحی اقیانوس‌ها خبر داده بود.

موج گرما در اقیانوس‌ها تهدیدی آنی برای برخی از گونه‌های زیستی دریا است

«پیرس فورستر» از مرکز بین‌المللی اقلیم دانشگاه لیدز بریتانیا می‌گوید: «موج گرما در اقیانوس‌ها تهدیدی آنی برای برخی از گونه‌های زیستی دریا است.» افزایش بیش‌ازحد دمای اقیانوس‌ها می‌تواند بر زندگی ماهی‌ها اثر بگذارد و چرخه غذایی بخشی از نقاط دنیا را تهدید کند.

هرچه دمای اقیانوس‌ها بالاتر برود، قابلیت جذب کربن‌دی‌اکسید در آن‌ها پایین‌تر می‌آید و چرخه گرمایش جهانی تشدید می‌شود. با توجه به پدیده ال‌نینو، انتظار داریم که دما از این هم بالاتر برود و افزایش دمای اقیانوس‌ها ادامه داشته باشد. دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که بدترین اثرات ال‌نینوی فعلی در انتهای 2023 و سال‌های آینده بروز پیدا خواهد کرد.

«رووان سوتون»، رئیس مرکز تحقیقات اقلیم دانشگاه ردینگ می‌گوید: «اگرچه برخی مؤلفه‌های کوتاه‌مدت هم وجود دارند، اما تجمیع گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر که در اثر فعالیت‌های انسانی و به‌طور عمده سوزاندن سوخت‌های فسیلی به‌وجود آمده‌اند، بدون‌شک یک عامل بلندمدت برای این اتفاق است.»

در ماه گذشته میلادی، دمای آب‌های ساحل فلوریدا به 38.3 درجه سلسیوس رسیده بود که می‌توان آن را گرم‌ترین دمای ثبت‌شده برای یک نقطه از آب‌های زمین به‌حساب آورد.

مطالب مرتبط:

محققان: انسان‌ها بدون‌شک در افزایش بی‌سابقه دمای زمین نقش داشته‌اند

آلودگی پلاستیکی؛ آیا مذاکرات پاریس بر سر معاهده‌ای بین‌المللی سرانجام به نتیجه می‌رسد؟

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *