سه‌راه برای تبدیل‌شدن به کارآفرین خستگی‌ناپذیر

اغلب این عبارت را شنیده‌ایم؛ «کارآفرینی مانند دو استقامت است، نه دو سرعت». چالش دو ماراتن این است که به استقامت زیادی احتیاج دارد. هرروز باید از خواب بیدار شوید. سخت تمرین کنید و با چالش‌های بی‌شماری روبه‌رو شوید. کارآفرینی هم از این قاعده مستثنا نیست. تنها در این صورت است که می‌توانید خود را در مسیر کارآفرینانه‌تان حفظ کنید، حتی وقتی‌که همه دنیا می‌خواهد که شما از تلاشتان دست‌بردارید .

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، شنبه، بیدار می‌شوید و کاملا آماده برای به دست گرفتن دنیا. متمرکز و مصمم هستید و کسب‌وکار را به‌خوبی پیش می‌برید. یکشنبه احساس می‌کنید شکست‌ناپذیر هستید و کارها نمی‌تواند بهتر از این پیش بروند. دوشنبه، اوضاع  تغییر می‌کند. انگار دنیای کسب‌وکارتان در حال ریزش است. شما به توانایی خود در خدمت‌رسانی به مشتریان اطمینان ندارید.

احتمالا حیرت‌زده هستید و از خود می‌پرسید؛ «آیا هنوز باید به کسب‌وکارم ادامه دهم، یا بهتر است همه‌چیز را رها کنم؟» شاید در این مرحله رها کردن آسان‌تر از مواجهه با فراز و نشیب‌های کارآفرینی باشد. کارآفرینی کار سختی است و باعث می‌شود، انسان تا سرحد جنون دست به تلاش بزند. برخی از کارآفرینان به‌خوبی درک کردند که کارآفرینی ارزش تحمل همه این سختی‌ها را دارد.

سه استراتژی برای تلاشهای سخت کوشانه

در ادامه می‌خواهم سه استراتژی را با شما به اشتراک بگذارم که در کنار این تلاش‌های سخت‌کوشانه، بسیار کمک‌کننده است:

۱. بر موارد قابل‌کنترل تمرکز کنید: بسیاری از مواردی که در زندگی و کسب‌وکار با آن مواجه می‌شوید، خارج از کنترل انسان هستند. مثلا نمی‌توانید نحوه واکنش دیگران نسبت به خدمات یا محصول خود را کنترل کنید. نمی‌توانید نحوه عملکرد کارمندان خود را کنترل کنید. نمی‌توانید واکنش بازار و چگونگی تاثیر آن بر روی کسب‌وکار را کنترل کنید.

این امر باعث می‌شود، تنها آنچه را که در اختیار شماست، کنترل کنید. سپس به بهترین شکل روی بقیه موارد تاثیر بگذارید‌. بنابراین، از خود بپرسید،‌ «چه چیزی را می‌توانید کنترل کنید؟»

مثلا می‌توانید فعالیت‌ها، واکنش‌ها و برداشت‌های خود را از چالش‌های پیش رو کنترل کنید. به‌عبارت‌دیگر می‌توانید خود و تلاش‌هایتان را با درایت کنترل کرده تا به‌طور ناخودآگاه بر اطرافیان و موقعیت‌هایی که خود را در آن پیدا کردید، تاثیر بگذارید.

۲. بر افکار و روحیات خود مسلط باشید: افراد معمولا زمانی می‌توانند از پس‌کارهای سخت برآیند، که نسبت به انجام آن‌ها علاقه نشان دهند، در غیر این صورت تمایلی به انجام کارهای سخت ندارند. روحیات انسان مانند جزر و مد اقیانوس بالا و پایین می‌شود. نه به خاطر اینکه شرایط روحی متعادلی نداشته باشد، بلکه به علت دنیای بیرونی اوست که تاثیر به سزایی بر روحیات و افکارش می‌گذارد

وقتی از خواب بیدار می‌شوید و خبرهایی درباره رکود اقتصادی می‌شنوید، احتمالا درباره تصمیم‌ها و ادامه مسیر کسب‌و‌کارتان دچار شک و تردید می‌شوید.

هنگامی‌که از مشتری ناراضی که از خدمات شما شکایت دارد، ایمیلی دریافت می‌کنید، ممکن است روزتان کاملا خراب شود. واقعیت این است که اگر در آن روز ده‌ها پیغام تشکر و قدردانی هم دریافت کنید، ولی ذهن شما هنوز درگیر و اندوهگین از همان ایمیل منفی است. این بدان معنی است که ما باید فراتر از احساسات خود حرکت کنیم. باید در فرایند تصمیم‌گیری از مفهومی فراتر از احساسات بهره بگیریم.

به احساسات منفی خود اجازه ندهید وقتی‌که می‌خواهید کاری را انجام دهید، شما را از تصمیمتان منصرف کنند. یا انجام کار دیگری را به شما دیکته کنند. صرف‌نظر از روحیات خود، سخت کارکنید، مخصوصا روزهایی که تمایلی به انجام کار ندارید.

۳. برای خود یک تمرین منظم روزانه ایجاد کنید:  یکی از بهترین راه‌های مقابله با تاثیر نوسانات روحی، ایجاد یک تمرین منظم روزانه است. من یکی از طرفداران بزرگ فعالیت‌های روزانه هستم. نه‌فقط به خاطر پر کردن وقتم بلکه به خاطر کمکی که به تمرکز من روی سایر کارها می‌کند. اما یک تمرین منظم روزانه مانند چیست؟

برای هر‌کس متفاوت است. می‌تواند از مدیتیشن تا نوشتن رویدادهای روزانه و حتی گوش دادن به یک موسیقی خاص باشد. پیشنهاد من این است که به نوشتن رویدادهای روزانه روی‌آورید.

در همین زمینه بخوانید

وضعیت کارآفرینی ایران از نگاه «دیده‌بان جهانی کارآفرینی» + اینفوگرافیک

دولت باید زمینه را برای رشد کارآفرینی فراهم کند

ازآنجاکه شروع یک تمرین جدید به‌صورت منظم گاهی اوقات دشوار است، من در ادامه الگویی از نگارش روزانه خود را برای شما آورده‌ام:

من برای نوشتن رویدادهای روزانه از برنامه یادداشت تلفن همراه یا یک دفترچه یادداشت استفاده می‌کنم.

دفترچه یادداشت روزانه:

برای چند دقیقه اول، به‌راحتی اجازه دهید قلمتان روی کاغذ بچرخد. این کار به شما کمک می‌کند، تا جایی که ممکن است افکار خود را آزاد کنید و آن‌ها را روی کاغذ بیاورید.

در این زمان‌، من معمولاً نگاهی به فهرست کارهایی که باید انجام دهم، می‌اندازم و تصمیم می‌گیرم امروز کدام کار را انجام دهم. به شما هم انجام همین کار را پیشنهاد می‌کنم. کاری که انتخاب کردید را بنویسید و سپس توضیح دهید که چرا این مهم‌ترین کار برای شما است. چگونه شما و کسب‌وکارتان را به جلو سوق خواهد داد؟

معجزه قدردانی

اکنون به‌سادگی سه مورد از کارهایی را که از انجام آن‌ها خشنود هستید، یادداشت کنید. به من اعتماد کنید. این‌یک تمرین روزانه مهم است، مخصوصا برای روزهایی که احساس می‌کنید زندگی با ضربه‌هایش دارد شما را از پا درمی‌آورد. وقتی روی کارهایی که از انجامشان خوشحال هستید تمرکز می‌کنید، درواقع ترس را از خود بیرون کرده و ذهنتان را مثبت‌تر و پربارتر می‌کنید.

مطالب مرتبط:

کدام گروه‌ها بیشتر به دنبال کارآفرینی هستند؟

کارآفرینی در اقتصاد ناپایدار جهان امروز

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *