اظهارنظر هفته؛ عضو کمیسیون امور داخلی مجلس: در آینده باید برای خرید گوشی ایرانی بی‌کیفیت در صف بایستیم

به گفته رشیدی کوچی، با روندی که درباره ممنوعیت واردات آیفون وجود دارد، در آینده باید برای خرید گوشی بی‌کیفیت ایرانی در صف بایستیم.

به گزارش پایگاه خبری بهره‌ورنیوز به نقل از دیجیاتو، یک نماینده مجلس اعتقاد دارد همان‌طور که بحث کمبود ارز موجب لغو واردات خودرو شد، درزمینه موبایل نیز با چنین اتفاقی روبه‌رو خواهیم بود. او در جدیدترین اظهاراتش از مجلس خواسته است تا مجلس مقابل ممنوعیت واردات گوشی آیفون بایستد، در غیر این صورت یکی دو سال آینده باید در صف خرید گوشی‌های بی‌کیفیت ایرانی بایستیم.

«جلال رشیدی کوچی»، نماینده مجلس در گفتگو با عصر ایران در مورد ممنوعیت ریجستری آیفون 15 گفت: «کسانی که مخالف واردات هستند، نگاهشان این است که واردات ارزبری دارد و ارز را از کشور خارج می‌کند. از نظر ما سامسونگ هم همین است و ارزبری دارد و اتفاقاً به سامسونگ ارز دولتی هم می‌دهند ولی به آیفون ارز دولتی تخصیص نمی‌دهند.»

بازار موبایل در آینده‌ای نزدیک، به سرنوشت بازار خودرو دچار خواهد شد

او اعتقاد دارد بازار موبایل در آینده‌ای نزدیک، به سرنوشت بازار خودرو دچار خواهد شد: «می‌گویند گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار ممنوعیت واردات دارد. همان اتفاقی که در مورد خودرو افتاد که به‌مرورزمان نبود ارز را بهانه کردند و‌ بعد واردات خودرو را حذف نمودند، راجع به گوشی هم درحال اتفاق افتادن است.»

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه درحال‌حاضر یک شرکت داخلی اقدام به تولید گوشی بومی کرده، ادامه داد: «احتمالاً با روندی که پیش می‌رویم، باید یکی‌دو سال آینده باید برای خرید گوشی در صف بایستیم؛ آن‌هم خرید گوشی ایرانی که بی‌کیفیت است.»

اینترنت ماهواره‌ای یک تکنولوژی است که دیر یا زود روی همه گوشی‌ها نصب می‌شود

نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی گفت: «عده‌ای می‌گویند چون آیفون به اینترنت ماهواره‌ای وصل می‌شود، نباید وارد شود. اتفاقاً استدلالم این است که سامسونگ و دیگر شرکت‌ها تا کی منتظر می‌مانند که فقط آیفون اینترنت ماهواره‌ای داشته باشد. اینترنت ماهواره‌ای یک تکنولوژی است که دیر یا زود روی همه گوشی‌ها نصب می‌شود.»

او با بیان اینکه تصمیم ممنوعیت ‌واردات گوشی آیفون در وزارت صمت گرفته شده و اجرای آن نیز با وزارت صمت است، گفت: «این برچسب را به من می‌زدند که من طرفدار لاکچری‌ها هستم.» به گفته رشیدی کوچی، وقتی رقابت از بین رود، انحصار ایجاد می‌شود و به‌مرورزمان باعث آسیب به جیب مردم خواهد شد. او عقیده دارد واردات آیفون در کنار سایر برندهای گوشی باعث حفظ رقابت می‌شود. قبل از اینکه واردات آیفون ممنوع شود، قیمت گوشی آیفون پنجاه میلیون و قیمت سامسونگ چهل میلیون تومان بود. الان قیمت آیفون‌های ریپک و رفرش‌شده صد‌وپنجاه تا صد‌و‌شصت میلیون تومان شده و سامسونگ نیز هفتاد تا هشتاد میلیون است.

«بعد از آیفون نوبت ممنوعیت سامسونگ است»

رشیدی کوچی با بیان اینکه بعد از حذف واردات آیفون، نوبت به سامسونگ می‌رسد، ادامه داد: «برای سامسونگ هم همین بهانه‌ها را می‌آورند که ارز نداریم. واردات سامسونگ‌های جدید هم که چیپست اینترنت ماهواره‌ای رویشان نصب شود، باید حذف گردد. در چنین شرایطی، عمده مردم که نمی‌توانند سامسونگ سری اس یا آیفون بخرند، گوشی معمولی می‌خرند که آن را هم خودمان تولید می‌کنیم.» 

به باور رشیدی کوچی، مجلس باید به بحث ممنوعیت واردات گوشی آیفون ورود کند. این ورود می‌تواند در قالب طرح لغو ممنوعیت واردات گوشی باشد. او با اشاره به اینکه دیگر در این مجلس وقت تدوین و تصویب چنین طرحی نیست، گفت وزارت صمت باید دلایل خود را برای ممنوعیت مطرح کند که اگرچه ما با سؤالاتمان دلایل آن‌ها را رد می‌کنیم.

مطالب امروز:

اظهارنظر هفته: برخی کشورهای منطقه استارتاپ‌های ما را یکجا می‌بَرند

کدام نهادها کمترین همکاری را در اجرای قانون «جهش تولید دانش‌بنیان» داشتند؟

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *