دوچرخه برقی بدون باتری، ابداع جدید فرانسوی‌ها

دوچرخه برقی پی پاپ، ساخته جدید یک استارتاپ فرانسوی است که به جای باتری معمول لیتیومی، از ابرخازن نیرو می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از دیجیاتو، یک شرکت فرانسوی اخیرا تحولی را در تولید دوچرخه برقی به ثبت رسانده است. دوچرخه الکتریکی شرکت STEE که پی‌ پاپ نام دارد به جای باتری، از یک ابرخازن نیرو می‌گیرد.

خازن‌ها قطعاتی هستند که انرژی الکتریکی را در خود ذخیره می‌کنند و به طور معمول در مدارهای الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال تولیدکننده فرانسوی تصمیم گرفته است تا به جای باتری در دوچرخه، از خازن استفاده کند. اما جایگزینی خازن با باتری چه مزایایی به همراه دارد؟

بزرگترین مزیت استفاده از ابرخازن به جای باتری در یک دوچرخه برقی، قابلیت شارژ و دشارژ شدن سریع آن‌ها است. به عبارت دیگر خازن با سرعت بالایی انرژی الکتریکی را به خود جذب می‌کند و به اصطلاح شارژ می‌شود. در سوی مقابل فرآیند شارژ شدن باتری‌های لیتیومی به آهستگی صورت می‌گیرد. بنابراین فرانسوی‌ها در قدم اول یک معضل بزرگ وسایل نقلیه الکتریکی را برطرف کرده‌اند.

مزیت دوم جایگزینی ابرخازن به جای باتری لیتیومی، صرفه‌جویی در مواد اولیه است. ساخت خازن‌ها به مواد اولیه و کمیاب کمتری نیاز دارد، بنابراین آسیب کمتری به محیط زیست وارد می‌شود. در سوی مقابل لیتیوم فلزی است که از دل زمین استخراج می‌شود و منابع محدودی دارد. ابرخازن ها از کربن، پلیمر رسانا، فویل های آلومینیومی و خمیر کاغذ ساخته می‌شوند و برای تولید آن‌ها به مواد کمیاب نیازی نیست.

مزایای دیگر استفاده از ابرخازن در دوچرخه برقی

به گفته شرکت سازنده، ابرخازن‌های به کار رفته برای ساخت دوچرخه برقی پی پاپ حدود 10 الی 15 سال عمر مفید خواهند داشت. این رقم در مقایسه با عمر 5 الی 6 ساله باتری‌های لیتیومی، رقم قابل توجهی به حساب می‌آید. قابلیت دشارژ شدن سریع ابرخازن‌ها نیز در عبور از شیب‌ها به کمک دوچرخه سوار می‌آید.

شرکت سازنده ادعا می‌کند که دوچرخه پی پاپ قادر است تا از شیب 50 درصدی عبور کند. بنابراین این دوچرخه قابل استفاده در 80 درصد شهرهای اتحادیه اروپا است. در حال حاضر تولید این دوچرخه برقی در اورلئان آغاز شده است و از سال 2025 در دسترس مشتریان و سرمایه‌گذاران خواهد بود.

مطالب مرتبط:

سردمداران مبارزه با آلودگی هوا در اروپا

بهترین نوآوری‌های شهری پایدار در جهان

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *