۲۵ اقتصاد بزرگ جهان تا سال ۲۰۷۵؛ پایان یک قرن تسلط آمریکا

در سال های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ اقتصاد جهانی در اثر تورم بالا و افزایش نرخ بهره توسط بانک های مرکزی برای کنترل تورم، با کاهش فعالیت های اقتصادی و مشکلات دیگر مواجه شده است. علیرغم عملکرد خوب اقتصاد آمریکا با رشد ۴.۹ درصدی در سه ماهه سوم ۲۰۲۳، چشم انداز اقتصاد جهانی همچنان مثبت نیست و انتظار می رود رشد جهانی در سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ حدود ۳ درصد باشد که کمتر از سال ۲۰۲۲ با رشد ۳.۵ درصد است.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از روزیاتو، یکی از دلایل اصلی کاهش رشد جهانی نسبت به پیش بینی ها، کاهش رشد اقتصاد چین است. برای تعیین بزرگترین اقتصادهای جهان تا سال ۲۰۷۵، ما از گزارش تهیه شده توسط گلدمن ساکس استفاده کردیم که نرخ رشد هر کشور را ارزیابی می‌کند و تخمین می‌زند تولید ناخالص داخلی آنها در سال ۲۰۷۵ چقدر خواهد بود. در ادامه مروری خواهیم داشت بر ۲۵ اقتصاد برتر جهان تا سال ۲۰۷۵.

۲۵. آفریقای جنوبی

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۳.۳ تریلیون دلار

قطعی‌های برق تأثیر منفی ای بر اقتصاد آفریقای جنوبی داشته‌اند. اما عملکرد اقتصادی این کشور در سه ماهه دوم ۲۰۲۳ بهتر از پیش‌بینی‌ها بوده است.

۲۴. کره جنوبی

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۳.۴ تریلیون دلار

کره جنوبی در چند دهه گذشته به یک نیروگاه اقتصادی تبدیل شده است و انتظار می رود تا سال ۲۰۷۵ در بین بزرگترین اقتصادهای جهان باقی بماند.

۲۳. مالزی

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۳.۵ تریلیون دلار

مالزی خود را به‌عنوان قطبی برای فعالیت‌های اقتصادی منطقه‌ای آسیای شرقی تثبیت کرده است، اما به دلیل افت صادرات، ضعیف‌ترین رشد تولید ناخالص داخلی خود را در دو سال اخیر ثبت کرده است.

۲۲. ایتالیا

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۳.۸ تریلیون دلار

نگرانی ها در مورد رشد اقتصادی بلندمدت ایتالیا، مدتی است که وجود دارد و رئیس بانک مرکزی این کشور از رئیس جمهور این کشور خواسته است که به ترس سرمایه گذاران از بدهی توجه کند.

۲۱. استرالیا

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۴.۳ تریلیون دلار

پیری جمعیت و کاهش نرخ زاد و ولد بزرگترین عوامل کاهش نرخ رشد اقتصادی این کشور هستند و انتظار می‌رود تورم زیربنایی بالا بر رشد کشور در آینده نزدیک تأثیر بگذارد.

۲۰. ترکیه

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۵.۲ تریلیون دلار

در سپتامبر ۲۰۲۳، نرخ تورم ترکیه افزایش یافت و انتظارات را نسبت به رشد اقتصادی، کاهش داد. این کشور به شدت برای مقابله با تورم بالا و کاهش ارزش پول خود تلاش می‌کند.

۱۹. کانادا

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۵.۲ تریلیون دلار

در حال حاضر، کانادا کشوری به نظر نمی رسد که تا سال ۲۰۷۵ در میان بزرگترین اقتصادهای جهان قرار گیرد. اخیراً بانک کانادا تصمیم گرفت نرخ‌ها را ثبیت کند و در عین حال اذعان داشت که ریسک‌های تورمی در این کشور در حال افزایش است.

۱۸. عربستان سعودی

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۶.۱ تریلیون دلار

این کشور نفت خیز یکی از بالاترین تولید ناخالص داخلی سرانه در جهان را دارد که پیش از این بر صحنه جهانی تأثیر گذاشته است. اگرچه بزرگترین چالش برای این کشور محافظت از نفت در آینده است، در سال ۲۰۲۲، عربستان سعودی نرخ رشد ۸.۷ درصدی را ثبت کرد.

۱۷. اتیوپی

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۶.۲ تریلیون دلار

اتیوپی درگیر جنگ داخلی است که به قیمت جان ده ها هزار نفر تمام شده و منجر به بی ثباتی بزرگ در این کشور شده است. با این حال، پتانسیل رشد در این کشور بسیار زیاد است و دهه آینده احتمالاً تعیین می کند که اتیوپی چقدر می تواند انتظار پیشرفت در نیم قرن آینده را داشته باشد.

۱۶. بنگلادش

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۶.۳ تریلیون دلار

داکا در بنگلادش، یکی از پرجمعیت ترین شهرهای جهان است. در حالی که انتظار می رفت این کشور از سال ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۶ به رشد سالانه ۶.۴ درصدی ادامه دهد، ریسک نقدینگی منجر به تغییر چشم انداز این کشور به سمت منفی شد.

۱۵. فرانسه

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۶.۵ تریلیون دلار

فرانسه در سال ۱۹۸۰ چهارمین اقتصاد برتر جهان بود، اما به تدریج سقوط کرد. رشد اقتصادی کند و نرخ باروری پایین باعث شده روند نزولی اقتصاد فرانسه ادامه پیدا کند.

در همین زمینه بخوانید

۱۰ کشور برتر با بیشترین سرانه تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۳ + اینفوگرافیک

وضعیت آزادی اقتصادی کشورهای جهان در سال ۲۰۲۳  + اینفوگرافیک

اقتصاد ۲۰ تریلیون دلاری ایالات متحده به تفکیک هر ایالت + اینفوگرافیک

انتشار گزارش شاخص نوآوری جهانی ۲۰۲۳/ ایران صعود کرد یا نزول؟

۱۴. فیلیپین

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۶.۶ تریلیون دلار

انتظار می رود فیلیپین از سال ۲۰۳۰ تا ۲۰۳۹ نرخ رشدی نزدیک به ۵ درصد را حفظ کند که به این کشور اجازه می دهد در بلندمدت از اقتصادهای برتر اروپایی مانند فرانسه نیز پیشی بگیرد.

۱۳. روسیه

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۶.۹ تریلیون دلار

روسیه در نتیجه تهاجم این کشور به اوکراین همراه با تحریم های شدید کشورهای غربی، شاهد کاهش رشد اقتصادی بیشتری خواهد بود. این کشور در حال حاضر نهمین اقتصاد برتر جهان است، اما در سال ۲۰۷۵ به جایگاه سیزدهم در میان بزرگترین اقتصادهای جهان سقوط خواهد کرد.

۱۲. ژاپن

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۷.۵ تریلیون دلار

ژاپن موفق شده است فرصت های از دست رفته در طول همه گیری کرونا را جبران کند و این کشور احتمالا سیاست پولی خود را حداقل تا سال ۲۰۲۴ حفظ خواهد کرد.

۱۱. مکزیک

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۷.۶ تریلیون دلار

بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، مکزیک در حال حاضر در حال توسعه اقتصادی است و انتظار می رود رشد آن در سال ۲۰۲۳ به ۳.۲ درصد برسد. بخش های ساخت و ساز، تولید خودرو و خدمات باعث رشد بیشتر در یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان تا سال ۲۰۷۵ خواهند شد.

۱۰. انگلستان

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۷.۶ تریلیون دلار

بریتانیا در دو سال گذشته با فشارهای اقتصادی شدیدی مواجه بوده است. اگرچه افزایش هزینه‌های زندگی و بحران انرژی بر مشکلات اقتصاد آن افزوده است، اما انتظار می‌رود بریتانیا در بلندمدت شهرت خود را به عنوان یکی از تأثیرگذارترین کشورهای جهان حفظ کند.

۹. آلمان

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۸.۱ تریلیون دلار

آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا است و پیش‌بینی‌های رشد تولید ناخالص داخلی واقعی آن برای چند دهه آینده حدود ۱ درصد خواهد بود.

۸. برزیل

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۸.۷ تریلیون دلار

برزیل در حال حاضر بزرگترین اقتصاد آمریکای لاتین است و این موقعیت را برای آینده قابل پیش بینی حفظ خواهد کرد. برزیل در ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته عملکرد ضعیفی از خود نشان داده است، به همین دلیل است که در لیست ۲۵ اقتصاد برتر جهان در سال ۲۰۷۵ جایگاه بالاتری ندارد، اما انتظار می‌رود که عملکرد ضعیف آن، در چند سال آینده معکوس شود.

۷. مصر

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۱۰.۴ تریلیون دلار

مصر برای تبدیل شدن به یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان تا سال ۲۰۷۵ به نهادها و سیاست های مناسب نیاز دارد و نیازمند ثبات بیشتری است.

۶. پاکستان

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۱۲.۳ تریلیون دلار

تولید ناخالص داخلی پاکستان در سال ۲۰۲۲ حدود ۰.۱ تریلیون دلار بوده است. برای رسیدن به ۱۲ تریلیون دلار در سال ۲۰۷۵ نیاز به تغییر بنیادین در سیاست‌ها و نگرش‌ها است. باید صنایع و تولیدات محلی ایجاد شود تا ارزش پول ملی تقویت گردد. پول ملی پاکستان در کمتر از ۳ سال، تقریبا ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داده است.

۵. نیجریه

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۱۳.۱ تریلیون دلار

نیجریه یکی از کشورهایی است که بالاترین رشد جمعیت را در جهان دارد و استفاده صحیح از این امتیاز می‌تواند کمک کند تا این کشور از یکی از خطرناک‌ترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۳ به یکی از بزرگترین اقتصادها در سال ۲۰۷۵ تبدیل شود.

۴. اندونزی

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۱۳.۷ تریلیون دلار

اندونزی کشوری که دارای بالاترین جمعیت مسلمان در جهان است و همچنان در حال تثبیت خود به عنوان یک قدرت قابل توجه در صحنه جهانی است. انتظارات بالا، اندونزی را تا سال ۲۰۷۵ به جایگاه پنجم اقتصادهای برتر جهان سوق می دهد؛ یک دستاورد بزرگ با توجه به اینکه اندونزی حتی در بین ۱۵ اقتصاد برتر جهان در سال ۲۰۲۳ قرار ندارد.

۳. ایالات متحده آمریکا

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۵۱.۵ تریلیون دلار

اگرچه ایالات متحده ممکن است تا سال ۲۰۷۵ بزرگترین اقتصاد جهان نباشد، اما همچنان سرانه تولید ناخالص داخلی بسیار بالایی خواهد داشت. انتظار می‌رود تا سال ۲۰۳۵، یک قرن تسلط آمریکا بر اقتصاد جهانی تمام شود و کشورهایی که در حال حاضر به عنوان کشورهای نوظهور یا در حال توسعه طبقه‌بندی می‌شوند، به بزرگترین اقتصادهای جهان تبدیل شوند.

۲. هند

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵: ۵۲.۵ تریلیون دلار

ظهور هند به عنوان یک اقتصاد بزرگ نتیجه اجرای موفقیت آمیز برنامه های دولتی در چند سال اخیر بوده است. انتظار رشد واقعاً بالایی از هند برای چند دهه آینده ممکن است درخواست بزرگی باشد، اما جمعیت رو به رشدی که به شدت به سمت سرمایه گذاری جمعیتی جوان تر و قابل توجه در آموزش و زیرساخت ها متمایل است، همگی در کمک به هند برای سبقت گرفتن این کشور از ایالات متحده در سال ۲۰۷۵ نقش دارند.

۱. چین

تولید ناخالص داخلی مورد انتظار در سال ۲۰۷۵ (به تریلیون دلار): ۵۷

ممکن است این کشور بزرگترین اقتصاد جهان در سال ۲۰۳۰ نباشد، اما تا سال ۲۰۷۵، احتمال دارد ورق برگردد. در حالی که چین در حال حاضر درگیر کندی اقتصادی است، در واقع عملکرد بهتری نسبت به پیش بینی ها داشته است.

مطالب مرتبط:

10 اقتصاد جهانی برتر در سال 2023 + اینفوگرافیک

قدرت اقتصادی جهانی در سال ۲۰۵۰ بر اساس GDP + اینفو گرافیک

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *