۱۰ شرکت دانش بنیان برتر حوزه زیست فناوری ۲۰۲۳ را بشناسیم

بر اساس آخرین آمار، ۱۰ شرکت دانش بنیان فعال مربوط به ۱۰ کشور ترکیه، کاندا، امریکا، استرالیا، هلند، ژاپن، آلمان، بریتانیا و نیوزلند می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از آنا، زیست فناوری جایی است که علم و فناوری برای ایجاد راه حل‌های نوآورانه و تأثیرگذار مانند تشخیص بیماری‌ها و ساخت دارو‌ها برای بیماری‌های تهدیدکننده زندگی، با یکدیگر ملاقات می‌کنند. علاوه بر این، با پیشرفت‌هایی در شیوه‌های ویرایش ژن ایجاد شده است، شرکت‌های دانش بنیان، انقلابی در کشاورزی، سوخت‌های زیستی و حفاظت از محیط زیست ایجاد کرده‌اند.

با پیشرفت بیشتر زیست فناوری، قابلیت‌های این بخش همچنان در حال رشد و گسترش است. این شرکت‌های دانش بنیان برتر زیست فناوری، محدودیت‌های صنعت را برای ایجاد درمان‌ها، دستگاه‌ها و مواردی که زندگی را تغییر می‌دهند، کنار می‌زنند.

شرکت‌های زیست فناوری از قدرت فناوری برای توسعه راه حل‌های نوآورانه در زمینه‌های مختلف از جمله مراقبت‌های بهداشتی، کشاورزی و حفاظت از محیط زیست استفاده می‌کنند. این‌ها بهترین شرکت‌های دانش بنیان زیست فناوری هستند که در خط مقدم نوآوری علمی قرار دارند. کار پیشگامانه آن‌ها پتانسیل ایجاد انقلاب در صنایع و بهبود زندگی در سراسر جهان را دارد.

وب سایت «StartUs Insights» با استفاده از بیگ دیتا و هوش مصنوعی بیش از سه میلیون و ۷۹۰ هزار استارت‌آپ و اسکیل‌آپ را در سراسر جهان بررسی کرده و دو هزار و ۱۴۶ شرکت دانش بنیان زیست فناوری را شناسایی و نقشه ۱۰ استارت آپ برتر ۲۰۲۳ دنیا در حوزه زیست فناوری را منتشر کرده است.

این نقشه حاکی از فعالیت جدی و پر رنگ شرکت‌های دانش بنیان در آمریکا، اروپای غربی و هند است. این استارت‌آپ‌های زیست فناوری روی گستره وسیعی از راه‌حل‌ها کار می‌کنند از ساخت مواد زیستی و دارو‌های بالینی گرفته تا توالی‌یابی پروتئین نسل بعدی و سنتز شیمیایی پایدار.

بر اساس اعلام این وب سایت پنج مرکز دانش بنیان برتر زیست شناسی در لندن، نیویورک، کمبریج، سانفرانسیسکو و بوستون هستند. ۱۰ استارت‌آپ انتخاب شده در این گزارش از سراسر جهان انتخاب شده‌اند و راه‌حل‌هایی را برای تولید پایدار، درمان سرطان، توالی‌یابی پروتئین و اَبَرغذا‌ها توسعه می‌دهند.

«Sumatrix Biotech» «سوماتریکس بیوتک»

ترکیه – سال تاسیس: ۲۰۲۱

شرکت دانش بنیان Sumatrix Biotech یک فرآیند تولید زیست فناورانه را توسعه می‌دهد که زباله‌ها را به محصولات با ارزش تبدیل می‌کند. این استارت‌آپ از تخمیر میکروبی برای تبدیل گلوکز و نیتروژن از منابع زائد به سلولز زیستی استفاده می‌کند. فناوری سوماتریکس امکان تولید مجدد مواد زیستی نانوالیاف با کارایی بالا را فراهم می‌کند.

این مواد زیستی عملکرد‌های متعددی از افزودنی ساده تا فوم‌های کامپوزیتی پیچیده و همچنین پوشش‌های فوق نازک و فیلم‌های ضخیم با خواص یکپارچه را انجام می‌دهند. «Jellylose» «ژلوز» نوعی نانوسلولز است که با استفاده از این فرآیند ساخته می‌شود و به عنوان یک منبع پایدار مواد خام در صنایع پزشکی، آرایشی، کاغذ، مواد غذایی و نساجی کاربرد دارد.

«PharmAla Biotech» «فارما آلا بیوتک»

کانادا – سال تاسیس: ۲۰۲۱

شرکت دانش بنیان «PharmAla Biotech» بر تحقیق، توسعه، تولید و فروش متیلن دی اکسید متا آمفتامین (MDMA) برای تحقیقات بالینی تمرکز دارد. این استارت آپ «LaNeo MDMA» درجه بالینی و مواد جایگزین «متیلن دی اکسی فن اتیلامین» (MDXX) را ارائه می‌دهد.

فرآیند اختصاصی آن از بار توسعه فرآیند و محدودیت‌های نظارتی برای تولید مواد کنترل شده جلوگیری می‌کند؛ بنابراین «PharmAla» خواص ایمنی این مولکول‌ها را بهبود می‌بخشد و استفاده از آن‌ها را برای درمان طیف متنوعی از اختلالات امکان پذیر می‌کند.

«Glyphic Biotechnologies» «گلیفیک بیوتکنولوژیز»

آمریکا – سال تاسیس: ۲۰۲۱

استارت‌آپ «Glyphic Biotechnologies» یک پلتفرم توالی یابی پروتئین نسل بعدی را توسعه می‌دهد که بینش‌هایی را در مورد زیست شناسی و بیماری‌های انسان ایجاد می‌کند. این شرکت دانش بنیان در فرایند خود از یک مایع شیمیایی اختصاصی استفاده می‌کند که پروتئین را به رشته‌های آمینو اسید باز می‌کند.

سپس یک معرف شیمیایی دیگر به اسید‌های آمینه پایانی متصل می‌شود که در حضور یک پیونده به رنگ خاصی درخشان می‌شود. تکرار‌های بعدی این مراحل هویت هر اسید آمینه را در رشته پروتئین نشان می‌دهد. به این ترتیب، این پلتفرم توسعه درمان‌ها و تشخیص‌های جدید را از طریق بینش‌های پروتئومی امکان‌پذیر می‌سازد.

«RAGE Biotech» «ریج بیوتک»

استرالیا – سال تاسیس: ۲۰۲۰

شرکت دانش بنیان «RAGE Biotech» درمان‌های جدیدی را برای بیماران مبتلا به بیماری‌های التهابی دشوار ارائه می‌دهد. فناوری‌های درمانی و پپتیدی اختصاصی ریبونوکلئیک اسید (RNA) این استارت‌آپ، توسعه دارو‌هایی را که گیرنده محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته (RAGE) را هدف قرار می‌دهند، تسهیل می‌کند. این دارو‌های درمانی RNA شامل الیگونوکلئوتید‌های تعویض کننده اتصال (SSOs) است که یک شکل طبیعی و ضدالتهابی RAGE (“esRAGE”) را در بافت‌های ملتهب تنظیم می‌کند. بنابراین، مهارکننده RAGE Biotech زندگی افراد مبتلا به بیماری‌های التهابی مزمن را بهبود می‌بخشد.

«HHV Biotech» «اچ اچ وی بیوتک»

هلند- سال تاسیس:۲۰۲۱

این شرکت دانش بنیان در ایجاد و توسعه درمان‌های متمرکز بر بیوفیلم برای درمان اختلالات مربوط به بیوفیلم تخصص دارد. پدیده (QS) یک سازوکار شیمیایی است که به میکروب‌ها اجازه می‌دهد تا بر اساس ترشح مداوم مولکول‌های سیگنال دهنده به محیط با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

این استارت‌آپ با ایجاد اختلال در این ارتباط شیمیایی بین باکتری ها، درمان ضد میکروبی ایجاد می‌کند. تداخل در ارتباطات میکروبی از تشکیل بیوفیلم جلوگیری و به نوبه خود با اختلالات مرتبط با بیوفیلم مبارزه می‌کند. این شامل عفونت‌های مزمن و حاد و همچنین مقابله با مقاومت ضد میکروبی در علت اصلی آن است.

«Optieum Biotechnologies» «اوپتیوم بیوتکنولوژیز»

ژاپن- سال تاسیس: ۲۰۲۰

شرکت دانش بنیان «Optieum Biotechnologies» درمان‌های مبتنی بر آنتی‌بادی تک زنجیره‌ای (scFv) نوآورانه را برای درمان بیماران سرطانی ارائه می‌کند. فناوری پلتفرم اختصاصی این شرکت دانش بنیان موسوم به «Eumbody System» توسعه و شناسایی آنتی بادی‌های scFv نسل بعدی را امکان پذیر می‌کند.

این فناوری امکان تولید سلول T گیرنده آنتی ژن کایمریک (CAR-T) جدید scFv را با ظرفیت تکثیر و طول عمر بیشتر فراهم می‌کند. همچنین واکنش پذیری برتر در برابر تومور‌های پیشرفته را نیز امکان پذیر کرده و اثرات نامطلوب را به حداقل می‌رساند. در نتیجه، Optieum درمان را برای بیماران در مراحل مزمن سرطان تسهیل می‌کند.

«Gate۲Brain» «گیت ۲ برین»

اسپانیا- سال تاسیس: ۲۰۲۰
استارت‌آپ اسپانیایی «Gate۲Brain» ارائه کننده پلتفرم فناوری مبتنی بر پپتید، از درمان‌هایی پشتیبانی می‌کند که به طور موثر از موانع بیولوژیکی مانند سد خونی مغزی عبور می‌کنند. ترکیبات «شاتل درمانی پپتید G۲B» شامل مواد شیمیایی جدید، نفوذپذیر، غیر آنتی ژنیک، پایدار، گیرنده خاص، محلول، غیر تهاجمی و محصولات مقرون به صرفه است.

این محصولات مبتنی بر پپتید قادر به عبور از موانع بیولوژیکی هستند؛ بنابراین محلول Gate۲Brain تحویل دارو به مغز را افزایش می‌دهد و از عوارض جانبی و سایر عوارض جلوگیری می‌کند.

«Lumatix Biotech» «لوماتیکس بیوتک»

آلمان-سال تاسیس: ۲۰۲۱

شرکت دانش بنیان «Lumatix Biotech»، ماتریس ترکیبی کنترل شده با نور را برای جداسازی موثر و سریع آنتی بادی‌ها می‌سازد. این استارت آپ تولید آنتی بادی را با فعال کردن جداسازی خاص هر مشتق آنتی‌بادی حاوی Fc یا پروتئین‌های همجوشی Fc، به ویژه با بار حساس به pH، پیشرفت می‌دهد.

مفهوم اختصاصی آن، کیفیت محصول و بهره وری فرآیند را به طور همزمان افزایش می‌دهد. علاوه بر این، ردپای کوچکتر این سیستم به طور قابل توجهی به اقتصاد تولید آنتی بادی کمک می‌کند.

«HydRegen» «هیدرجین»

بریتانیا- سال تاسیس: ۲۰۲۰

این شرکت دانش بنیان، کاتالیزور‌ها و فرآیند‌های زیست فناورانه تولید می‌کند که سنتز و تولید شیمیایی پایدار را ممکن می‌سازد. فناوری این استارت آپ جایگزین کاتالیزور‌های سمی و فلزات سنگین می‌شود و عملیات تحت شرایط واکنش ملایم را ارتقا می‌دهد، ضایعات را به حداقل می‌رساند و در جریان مداوم کار می‌کند.

این فناوری‌های تولیدی زیست پایه، عمدتاً برای بخش‌های شیمیایی و دارویی، چابکی، سرعت و قابلیت پیش‌بینی فرآیند‌ها را بهبود می‌بخشند. فناوری HydRegen به این ترتیب، هزینه کم، بهره‌وری بالا و تکرارپذیری را تضمین می‌کند و در عین حال فرآیند را بهبود می‌بخشد.

«NewFish» «نیوفیش»

نیوزیلند – سال تاسیس: ۲۰۲۰

استارت‌آپ «NewFish» از فناوری ریزجلبک‌ها برای تولید محصولات غذایی بسیار مغذی و حاوی پروتئین استفاده می‌کند. ریزجلبک‌ها به کسری از آب، زمین و زمان مانند سایر منابع پروتئینی نیاز دارند و کسری از گاز‌های گلخانه‌ای را منتشر می‌کنند. محصولات نیوفیش دارای مشخصات آمینو اسید کاملی هستند و محلول‌های پروتئین و مواد مغذی را برای ورزش و سبک زندگی فعال ارائه می‌دهند. به این ترتیب، راه حل استفاده پایدار از منابع آب و اقیانوس را برای رشد اقتصادی و در عین حال حفظ یک زیست بوم چرخه‌ای امکان پذیر می‌کند.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *