کدام کشورها بیشترین سهم را در انتشار کربن در جو زمین دارند؟ + اینفوگرافیک

اثر گلخانه‌ای که برای حفظ دمای مناسب زمین ضروری است، با سوزاندن سوخت‌های فسیلی تشدید شده و این تقویت اثر طبیعی گلخانه ای منجر به تغییرات قابل توجهی در سیستم آب و هوای سیاره‌ی ما شده است.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از روزیاتو، اینفوگرافیک زیر از داده‌های اطلس کربن جهانی استفاده می‌کند تا مشخص کند کدام کشورها بیشترین سهم را در انتشار کربن (CO₂) دارند.

انتشار جهانی کربن بر اساس کشور

بر اساس اطلس جهانی کربن، بزرگترین آلاینده های جهان چین، هند و ایالات متحده هستند که ۵۲ درصد از کربن منتشر شده جهان در سال ۲۰۲۱ را به خود اختصاص داده اند.

این کشورها از نظر جمعیت نیز بزرگترین هستند.

با توجه به سرانه انتشار کربن (به ازای هر نفر بر حسب تن متریک)، آمریکا با ۱۵.۳۲ تن بالاتر از حد متوسط قرار دارد، در حالی که چین و هند به ترتیب با ۷.۴۴ و ۱.۸۹ تن، پایین‌تر از آمریکا قرار دارند.

از نظر تاریخی، ایالات متحده بزرگترین تولیدکننده کربن بوده است که از زمان انقلاب صنعتی ۴۲۲ میلیارد تن کربن در جو منتشر کرده است. این عدد معادل تقریباً یک چهارم کل کربن تولید شده از سوخت های فسیلی و فعالیت های صنعتی است.

با توجه به جمعیت و این واقعیت که کشورها معمولاً با توسعه بیشتر، انتشار گازهای گلخانه ای خود را افزایش می دهند، چین و هند ممکن است به رشد بیشتر سهم خود ادامه دهند. آژانس بین المللی انرژی (IEA) پیش بینی می کند که سهم هند از انتشار جهانی گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۳۰ به ۱۰ درصد افزایش یابد.

همه این کشورهایی که عوامل اصلی کربن در جو زمین محسوب می شوند، اهدافی را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در دهه های آینده تعیین کرده اند. در حالی که ایالات متحده انتشار خالص صفر تا سال ۲۰۵۰ را هدف قرار داده است، چین برای به صفر رساندن انتشار کربن تا سال ۲۰۶۰ و هند اخیراً هدف خود را تا سال ۲۰۷۰ تعیین کرده است.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *