گوترش: هنوز امکان تحقق اهداف اقلیمی هست، اگر ریشه مسموم را بکنیم

سازمان ملل می‌گوید برای رسیدن به هدف محدود کردن گرمایش زمین به کمتر از ۱/۵ درجه، انتشار گازهای گلخانه‌ای باید تا سال ۲۰۳۰ به میزان ۴۲ درصد کاهش یابد.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز، بر اساس پیمان اقلیمی پاریس، افزایش دمای کره زمین نسبت به دوران پیش از انقلاب صنعتی، باید بسیار کمتر از دو درجه و ترجیحا ۱/۵ درجه بماند تا از بحران عمیق اقلیمی جلوگیری شود. برای این کار کشورهای دنیا باید تا سال ۲۰۵۰ به تراز کربنی صفر برسند.

برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در گزارشی که پیش از اجلاس تغییرات اقلیمی (کاپ۲۸) در دوبی منتشر کرده است، می‌گوید با برنامه‌های فعلی کشورهای دنیا، کره زمین در مسیر افزایش دمایی بین ۲/۵ تا ۲/۹ درجه سانتیگراد تا سال ۲۱۰۰ قرار گرفته است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، گفته است که هنوز امکان رسیدن به هدف ۱/۵ درجه وجود دارد، اما این کار نیاز به کندن «ریشه مسموم بحران اقلیمی» دارد، یعنی پایان دادن به استفاده از سوخت‌های فسیلی.

آقای گوترش گفت که این امر نیازمند گذار عادلانه و منصفانه به انرژی‌های تجدیدپذیر است.

او خواستار یک اقدام اساسی شده و گفته است سران کشورها دیگر نمی‌توانند بیش از این کار را پشت گوش بیندازند و باید برنامه‌های ملی روشن برای سال‌های ۲۰۳۰ و ۲۰۳۵ داشته باشند.

مطالب مرتبط:

تغییرات اقلیمی؛ تعداد مرگ‌و‌میرهای ناشی از گرما پنج‌برابر بیشتر می‌شود

انقلاب اقلیمی از مسیر «IT سبز» می‌‌‌‌گذرد

منبع: بی بی سی

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *