برای نخستین بار در جهان: پرواز یک هواپیمای توربو ژنراتور-هیبریدی + فیلم

هواپیمای Chaparral C1 الروی ایر فقط یک پهپاد باری معمولی نیست. این هواپیما یک جهش روبه‌جلو در صنعت هوانوردی است.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از دیجیاتو، شرکت «الروی ایر» با پرواز آزمایشی موفق هواپیمای توربو ژنراتور-هیبریدی (hVTOL) خود، Chaparral C1، یک رکورد تاریخی زد. این پرواز تاریخی در 12 نوامبر در مرکز آزمایشی این شرکت در بایرون، کالیفرنیا انجام شد.

هواپیمای Chaparral C1 الروی ایر فقط یک پهپاد باری معمولی نیست. این هواپیما یک جهش روبه‌جلو در صنعت هوانوردی است که پیشرانه الکتریکی توزیع‌شده (DEP) را با معماری توربو ژنراتور-باتری ترکیب می‌کند؛ رویکردی نوآورانه که هواپیما را قادر می‌سازد تا با برخاست عمودی، به پروازی خودمختار و فرودی ایمن دست یابد و لحظه‌ای مهم در توسعه هواپیماهای هیبریدی-الکتریکی را رقم بزند.

«دیو مریل»، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت الروی ایر، این‌گونه اهمیت این دستاورد را بیان کرد:

«این یک روز هیجان‌انگیز برای تیم ما و کل صنعت است. Chaparral C1 اولین هواپیمای الکتریکی hVTOL توربو ژنراتور-هیبریدی است که پرواز کرد. این رویداد لحظه‌ای مهم برای صنعت است، زیرا هواپیماهای هیبریدی-الکتریکی مزایای دوگانه را امکان‌پذیر می‌کنند: پیشرانه اضافی و ایمن مستقل از باند و پرواز طولانی‌مدت بیش از توان باتری.»

هواپیمای هیبریدی-الکتریکی: نقطه عطف هوانوردی

پیشرانه‌های هیبریدی-الکتریکی نشان‌دهنده پیشرفتی حیاتی در صنعت هوانوردی هستند که خروجی توان باتری و توربو ژنراتور را متعادل می‌کنند. این تعادل برای حمل بار و اطمینان از پرواز مؤثر و کارآمد بسیار مهم است.

«آشیش باگایی»، متخصص پیشرفته روتورکرافت، بر اهمیت این دستاورد تأکید کرد:

«این یک گام بزرگ و دلگرم‌کننده در توسعه پرواز hVTOL است.»

هواپیمای Chaparral C1 الروی ایر با ترکیب یک ژنراتور توربین گازی با باتری‌ها، محدودیت سیستم‌های تمام الکتریکی را برطرف می‌کند. این معماری هیبریدی توربو ژنراتور، مأموریت‌های دوربرد را بدون نیاز به شارژ زیرساخت آن امکان‌پذیر می‌سازد که این هواپیما را به یک راه‌حل ایده‌آل برای تدارکات، حمل‌و‌نقل کمک‌های بشردوستانه و تأمین نیروی نظامی تبدیل می‌کند.

تقاضای قوی صنعت و مشارکت‌های دفاعی

هواپیمای Chaparral C1 موردتوجه بخش‌های تجاری، بشردوستانه و لجستیک دفاعی قرار گرفته است. عقب‌ماندگی وسایل نقلیه الروی ایر درحال‌حاضر بیش از 3 میلیارد دلار درآمد آتی دارد.

دکتر «مارک اسپر»، بیست و هفتمین وزیر دفاع ایالات‌متحده و عضو هیئت‌مدیره هوایی الروی، اهمیت استراتژیک Chaparral C1 را در کاربردهای نظامی برجسته کرد:

«کار آن‌ها برای تحویل محموله‌های خودران و تأمین مجدد نیروها در میدان، قابلیت تغییر قدرت را برای حمایت از ارتش ایالات‌متحده ایجاد خواهد کرد.»

پرواز آزمایشی و موفق شرکت الروی ایر، زمینه را برای توسعه و همکاری بیشتر با نیروی هوایی ایالات‌متحده فراهم می‌کند.

نقاط عطف آینده Chaparral C1

پس از پرواز آزمایشی پیش‌گامانه، الروی ایر با همکاری نیروی هوایی ایالات‌متحده، کمپین توسعه پروازی را آغاز می‌کند. این کمپین قابلیت‌های پروازی نشان‌داده Chaparral C1 را از طریق حالت‌های مختلف عملیات هوابرد، ازجمله پرواز شناور گسترده، شناسایی سیستم، انتقال و پرواز پیمایشی، ارتقا می‌دهد.

درحالی‌که الروی ایر به راه خود به‌سمت پیش‌تولید این هواپیما ادامه می‌دهد، صنعت هوانوردی مشتاقانه تأثیر تحول‌آفرین Chaparral C1 و فناوری توربوژنراتور-هیبریدی آن را بر آینده هواپیماهای بالابر عمودی پیش‌بینی می‌کند.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *