اولین توافق بین‌المللی ایمن‌سازی هوش مصنوعی رونمایی شد: امضا توسط 18 کشور جهان

ایالات متحده، بریتانیا و بیش از 10 کشور جهان روز 27 نوامبر (6 آذرماه)، اولین توافق بین‌المللی 20 صفحه‌ای در مورد امنیت هوش مصنوعی را رونمایی و امضا کردند.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از دیجیاتو، این توافق‌نامه غیر‌الزام‌آور توسط 18 کشور جهان امضا شده است. محتوای اصلی آن می‌گوید شرکت‌ها باید هوش مصنوعی را به‌شکلی توسعه بدهند که عموم را از سوءاستفاده محافظت کند.

در این سند 20 صفحه‌ای که روز گذشته رونمایی شد، 18 کشور توافق کردند که شرکت‌های طراحی هوش مصنوعی باید این ابزارها را به گونه‌ای توسعه دهند که مشتریان و عموم مردم را از سوءاستفاده در امان نگه دارند.

ایالات متحده، بریتانیا و ده‌ها کشور اولین سند ایمن‌سازی هوش مصنوعی را امضا کردند

همانطور که گفته شد این توافق‌نامه غیرالزام‌آور است و عمدتاً حاوی توصیه‌های عمومی مانند نظارت بر سیستم‌های هوش مصنوعی برای جلوگیری از سوءاستفاده، محافظت از داده‌ها در برابر دستکاری و بررسی تأمین‌کنندگان نرم‌افزار می‌شود.

بااین‌حال، «جن ایسترلی»، مدیر آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت ایالات متحده می‌گوید امضای این توافق‌نامه توسط کشورهای مختلف موضوعی با اهمیت است و نشان می‌دهد که کشورها به ایمن‌سازی هوش مصنوعی اهمیت داده و آن را در اولویت خود قرار می‌دهند.

ایسترلی می‌گوید مهم‌ترین موضوعی که در مرحله طراحی و توسعه هوش مصنوعی باید مورد توجه قرار گیرد، امنیت است. ارائه قابلیت‌های جدید به بازار همراه با ویژگی‌هایی که در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کند باید با امنیت کاربران نیز همراه باشد.

بریتانیا اواخر ماه گذشته میلادی نشستی در مورد هوش مصنوعی برگزار کرد. این توافق می‌تواند توجه کشورهای جهان را به امنیت هوش مصنوعی متمرکز کند. موضوع امنیت به‌صورت فزاینده‌ای در صنعت و در جامعه احساس می‌شود.

علاوه بر ایالات متحده و بریتانیا، 18 کشوری که این دستورالعمل جدید را امضا کردند شامل کشورهایی از جمله آلمان، ایتالیا، جمهوری چک، استونی، لهستان، استرالیا، شیلی، نیجریه و سنگاپور می‌شوند. در این توافق‌نامه، چارچوبی در مورد چگونگی جلوگیری از استفاده فناوری هوش مصنوعی توسط هکرها وجود دارد و شامل توصیه‌هایی در زمینه انتشار مدل‌ها پس از آزمایش‌های امنیتی مناسب است.

ظهور هوش مصنوعی نگرانی‌های زیادی را ایجاد کرده است که چنین توافق‌نامه‌هایی سعی می‌کند این نگرانی‌ها را به حداقل برساند.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *