گزارش «بهره‌وری نیروی کار در ایران» منتشر شد

گزارش «بهره‌وری نیروی کار در ایران» از سوی سازمان بهره وری در راستای ارتقای بهره‌وری منابع انسانی منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از وبسایت سازمان بهره وری، این گزارش در چهار بخش «روش‌شناسی سنجش نهاده نیروی‌کار»، «معیارها و چالش‌های سنجش نهاده نیروی کار»، «شاخص تعدیل‌یافته نیروی کار برحسب کیفیت» و «نتایج و مقایسه شاخص‌های بهره‌وری نیروی‌ کار» بهره‌وری نیروی کار در ایران را مورد بررسی قرار داده است.

مهم‌ترین یافته‌های این گزارش شامل موارد زیر است:

1-کیفیت نیروی‌کار در بازه 1400-1387 روندی صعودی را طی کرده است. این روند در بخش‌های مختلف اقتصادی نیز مشهود است.

2-برخلاف شاخص کیفیت نیروی‌کار، بهره‌وری نیروی‌کار تعدیل‌یافته برحسب کیفیت، نوسانات زیادی را در سال‌های اخیر داشته و این نوسانات حتی در برخی بخش‌ها قابل توجه است. سه بخش خدمات عمومی، بهداشت و کشاورزی دارای بیشترین بهره‌وری نیروی‌کار تعدیل‌یافته و سه بخش ساختمان، بازرگانی و صنعت و معدن دارای کمترین مقدار این شاخص هستند.

3-نتایج سنجش نشان می‌دهد که افزایش کیفیت نیروی‌کار در دو شاخص تحصیلات و تجربه نه تنها منجر به ارتقای بهره‌وری نیروی کار نشده است، بلکه در برخی سال‌ها تاثیر معکوس داشته است.

4-رشد بهره‌وری کل اقتصاد نیز در برنامه ششم توسعه به‌رغم هدف‌گذاری 2/8 درصدی عدد 0/4 درصد را تجربه کرده است که بیانگر عدم تطبیق و رابطه مستقیم میان کیفیت نیروی‌کار و بهره‌وری این نهاده است.

5-میزان تحصیلات نیروی‌ کار نتوانسته به میزان کافی به افزایش بهره‌وری نیروی‌کار منجر شود. در واقع به‌رغم روند رو به رشد کیفیت نیروی‌کار از حیث تحصیلات، این افزایش کیفیت به بهبود بهره‌وری نیروی‌کار منجر نشده است. علل این موضوع می‌تواند به‌کارگیری افراد با تحصیلات بالا در مشاغلی که نیاز به تخصص قابل‌توجهی ندارند، عدم تطابق آموزش‌های عالی با نیازهای جامعه و مشاغل و یا  کیفیت نازل آموزش عالی باشد.

متن کامل گزارش را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *