فناوری‌های پایدار که می‌تواند آلودگی هوای شهری را کاهش دهد 

شهر‌ها قلب تمدن هستند، اما افزایش ساکنان شهر‌ها موجب افزایش آلودگی‌ هوا شده است، در این گزارش برخی از فناوری‌های نوین را که می‌تواند کیفیت هوای شهر‌ها را بهبود دهد معرفی می‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از آنا، وب سایت  گرین سیتی تایمز آورده است که شهر‌ها قلب تمدن هستند. بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا و دانشگاه‌هایی که ذهن‌های خلاق را پرورش می‌دهند در شهر‌ها وجود دارند و اصلا تعجبی ندارد بسیاری از مردم در سراسر جهان بخواهند در شهر‌ها زندگی کنند.

با این حال افزایش ساکنان شهر‌ها می‌تواند موجب افزایش آلودگی‌های هوا شده که برای سلامتی مضرند. قصد داریم در این گزارش به برخی از فناوری‌های نوین که می‌تواند کیفیت هوای شهر‌ها را بهبود دهد اشاره کنیم.

خودرو‌های برقی

تردد در سطح شهر‌های بزرگ نیازمند برخورداری از وسایل نقلیه شخصی و عمومی است. شهروندان چه از خودرو‌های بنزینی شخصی استفاده کنند و چه سوار اتوبوس‌های گازوئیلی شوند، این سازوکار حمل و نقل، گاز گلخانه‌ای تولید می‌کند که موجب گرمایش جهانی می‌شود. 

دود اگزوز خودرو‌ها آلودگی‌های دیگری نیز تولید می‌کنند که برای سلامت انسان و محیط زیست خطرناک است.

هرساله بر تعداد خودرو‌های برقی در دسترس در بازار‌های جهانی افزوده می‌شود و افراد بیشتری به خودرو‌های برقی دسترسی می‌یابند که آلودگی‌های اگزوزی ندارند و از این رو هوا را آلوده نمی‌کنند. این خودرو‌ها گاز‌های گلخانه‌ای را نیز به جو زمین وارد نمی‌کنند.

خودرو‌های هیدروژنی 

علاوه بر خودرو‌های برقی، مهندسان، دانشمندان و خودروسازان، موتور‌هایی برای خودرو‌ها ابداع کرده اند که با گاز هیدروژن کار می‌کند.

هیدروژن دی اکسید کربن یا گاز مضر دیگری تولید نمی‌کند و از این رو می‌تواند یک منبع انرژی ۱۰۰ درصد پاک جایگزین تلقی شود.

خودرو‌های برقی پیل سوختی هیدروژنی (FCEVs) دود اگزوز تولید نمی‌کنند و فقط بخار آب از اگزوز آن خارج می‌شود. این خودرو‌ها از خودرو‌های بنزینی معمولی بسیار کارآمدتر هستند. دانشمندان سالهاست در تلاش برای ساخت خودرو‌های برقی پیل سوختی هیدروژنی ایمن، قیمت مناسب و دوستدار محیط زیست هستند.

دوچرخه‌های برقی اجاره‌ای 

دوچرخه‌ها یکی دیگر از فناوری‌های پایدار جایگزین برای اهداف حمل و نقلی هستند. بسیاری از شهر‌ها مسیر‌های ویژه‌های عبور دوچرخه را در خیابان‌های خود تعبیه کرده اند. برخی از شهر‌ها نیز دوچرخه‌های برقی و دیگر وسایل نقلیه کوچک برقی مانند اسکوتر برقی و تخته اسکیت برقی را به شهروندان اجاره می‌دهند تا گزینه‌های ترددی پایدار بیشتری را در اختیار شهروندان قرار دهند.

دوچرخه‌های اجاره‌ای یا عمومی در دسترس، امکان تردد افراد را در مسیر‌های نزدیک فراهم می‌کند و دیگر نیازی به استفاده از خودرو‌های بنزینی وجود ندارد. این یک شکل بدون آلاینده سیستم حمل و نقل است که به سرعت هوای اطراف را برای تنفس ایمن نگه می‌دارد.

سیستم‌های تهویه هوای شخصی

آلودگی هوای شهر‌ها وارد خانه‌ها نیز می‌شود. هر اونس هوا در خانه شما اگر تمیز نشود حاوی چهل هزار یا بیشتر ذره غباراست. از این رو بسیار اهمیت دارد که خانه‌ها از سیستم تهویه استفاده کنند چرا که برخی از خانواده‌ها بیش از سایرین آلودگی هوا را استنشاق می‌کنند.

داشتن سیستم‌های تهویه خانگی یکی از راه‌های پاک سازی هوای استنشاقی درون خانه محسوب می‌شود.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *