وضعیت آب‌‌‌های زیرزمینی رضایت‌‌‌بخش نیست

سخنگوی صنعت آب گفت: وضعیت آب‌‌‌های زیرزمینی رضایت‌‌‌بخش نیست و این موضوع تهدیدهای متعددی همچون فرونشست، ناپایداری زیست‌بوم، امنیت غذایی و ناپایداری شغل کشاورز را برای کشور دارد.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از ایسنا، عیسی بزرگ‌‌‌زاده در دومین نشست گفت‌‌‌وگوی آبی با اشاره به وضعیت منابع آب‌‌‌های زیرزمینی و چالش‌‌‌های این بخش، اظهار کرد: اگر برای مصرف و برداشت فکری نشود، کشاورز آسیب خواهد دید. وی افزود: آمارها حکایت از این دارد که ۱۰درصد کشاورزان پرمصرف هستند که باید این موضوع مدریت شود؛ در غیر‌این صورت همه کشاورزان آسیب خواهند دید.

سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه پرمصرفی در حوزه آب امنیت غذایی را تهدید می‌کند، گفت: سند ملی امنیت غذایی و الگوی کشت تدوین شده است و قرار است مصرف در این بخش به ۵۱درصد برسد. به گفته بزرگ‌‌‌زاده، راهی جز توسعه عمودی بخش کشاورزی و افزایش بهره‌وری در این حوزه نیست، با بهره‌وری که صورت می‌گیرد، باید آب به بخش‌های محیط‌زیست و تسکین فرونشست تخصیص یابد.

وی با تاکید بر اینکه سیاست اصولی ایران امنیت غذایی در محصولات راهبردی است، تاکید کرد: وضعیت منابع آب زیرزمینی به گونه‌‌‌ای است که باید نگران باشیم. ۱۴۶میلیارد مترمکعب کسری مخزن داریم که حدود ۲۳میلیارد مترمکعب فقط در ۱۰۰دشت اتفاق می‌افتد. به گفته سخنگوی صنعت آب، ۲۵۰‌هزار چاه به کمک قانون مجاز شدند و اکنون ۷میلیارد مترمکعب برداشت از چاه‌‌‌های غیرمجاز است و در این بین ۵۳‌درصد چاه‌‌‌ها، برقی و ۴۵‌درصد دیزلی هستند.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *