اگر هوا پاک بود مردم این کشورها بیشتر عمر می کردند + اینفوگرافیک

به دلیل ماهیت پیچیده تأثیرات تنفس هوای تمیز بر انسان، می‌توان دید عامل فراگیری مانند آلودگی هوا چه تاثیر بر طول عمر انسان ها در مناطق مختلف دارد و عواقب آن به چالشی برای عموم مردم تبدیل می شود. داده های بدست آمده از ماهواره ها از شاخص زندگی کیفیت هوا در سال ۲۰۲۳ (AQLI) نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض ذرات معلق در هوا چگونه می تواند بر میانگین طول عمر ساکنان شهرهای مختلف تأثیر بگذارد.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از روزیاتو، با استفاده از این داده‌ها، نقشه‌ای از افزایش طول عمر در صورتی که همه مردم در سراسر جهان هوای پاک‌تری تنفس کنند، کشیده شده است. (هرچه رنگ تیره تر باشد به این معناست که تفاوت معنی دار تری به وجود می آید.)

در صورت تنفس هوای پاک تر امید به زندگی در کدام شهرها تفاوت بسیاری پیدا می کند؟

قرار گرفتن مداوم در معرض ذرات معلق موجود در هوا با عرض ۲.۵ میکرومتر یا PM2.5 می تواند منجر به سکته مغزی، حملات قلبی و افزایش خطر بیماری ریوی شود. دستورالعمل توصیه شده WHO برای میانگین سالانه سطوح PM2.5 زیر ۵ میکروگرم بر متر مکعب (μg/m³) است.

اگر سطح آلودگی ذرات در سال ۲۰۲۱ با دستورالعمل های WHO در سراسر جهان مطابقت داشت، طول عمر مردم به طور متوسط در این سیاره بیش از ۲ سال افزایش می یافت. با این حال، در برخی شهرها، نتیجه پاک تر بودن هوا، بسیار بیشتر از این ارقام است که نشان می دهد کیفیت هوای آنها چقدر بد است.

به عنوان مثال، ساکنان منطقه پایتخت هند در صورتی که هوای پاک تری داشته باشند، می توانند نزدیک به ۱۲ سال بیشتر عمر کنند. در واقع ۷۸ شهر اول این فهرست که پاک تر شدن هوا بیشترین تاثیر را بر شاخص امید به زندگی آنها می گذارد، همگی در هند هستند که در نواحی شمالی و شمال غربی کشور و اطراف آن واقع شده اند.

شهرهای بزرگتر در منطقه جنوب آسیا و در کشورهایی مانند بنگلادش، نپال، پاکستان نیز در این فهرست، قرار دارند.

صنعتی شدن بیشتر، فعالیت های اقتصادی و رشد سریع جمعیت در دو دهه اخیر، آسیای جنوبی را به کانون جهانی آلودگی هوا تبدیل کرده است. سایر اقدامات منحصر به فرد در منطقه که این مشکل را تشدید می کند، احتراق سوخت جامد برای پخت و پز و سوزاندن زباله هاست.

فقط چند شهر مانند ملبورن استرالیا دستورالعمل WHO را رعایت می کنند. گزارش AQLI نشان داد که ۹۸.۴ درصد از جمعیت جهان در مناطقی زندگی می کنند که کیفیت هوای آنها بدتر از استانداردهای توصیه شده است.

همچنین بین تولید ناخالص داخلی سرانه یک کشور و کیفیت هوای آن همبستگی معناداری وجود دارد. کشورهای ثروتمندتر هوای پاک تری دارند و بالعکس.

آلودگی هوا بیشترین تأثیر را بر طول عمر دارد

اما شاید شگفت‌انگیزترین چیز این است که آلودگی هوا در مقایسه با سایر علل مرگ و میر چقدر برای سلامت انسان خطرناک تر است. AQLI که امید به زندگی را می سنجد، دریافت که آلودگی ذرات محیط به طور مداوم بزرگترین خطر خارجی برای سلامت انسان در جهان است.

در سطح جهانی، آلودگی ذرات معلق بیشترین تاثیر را بر کاهش طول عمر می گذارد و حتی بدتر از مصرف تنباکو (۲.۲ سال)، آب ناسالم، بهداشت و شستشوی دست ها (۰.۶ سال) و کمبودهای تغذیه ای (۰.۱ سال)، عمل می کند. بنابراین تأثیر آلودگی ذرات معلق بر امید به زندگی ۳.۸ برابر قرار گرفتن در معرض آب ناسالم و ۲۳ برابر کمبودهای تغذیه ای است.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *