رشد چشمگیر سهام شرکت‌های فناوری در سال 2023؛ هوش مصنوعی بازار را نجات داد

هوش مصنوعی یکی از مهم‌ترین دلایل رشد صنعت فناوری در سال 2023 بوده است و انویدیا و متا در این زمینه عملکرد بسیار خوبی داشته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از دیجیاتو، سهام صنعت فناوری در سال 2022 وضعیت فاجعه‌باری داشت، اما حالا به شرایط خوبی بازگشته است تا بازار بورس سهام نزدک (NASDAQ) یکی از بهترین سال‌های خود در دو دهه گذشته را تجربه کند.

پس از سقوط 33 درصدی در سال گذشته، نزدک سال 2023 را با رشد 43 درصدی به پایان رسانده است که بهترین سال آن از 2020 تاکنون محسوب می‌شود. همچنین ارزش بازار سهام نزدک اکنون فقط 6.5 درصد کمتر از رکوردی است که در نوامبر سال 2021 به‌دست آمده بود.

ظهور هوش مصنوعی یکی از مهم‌ترین دلایل رشد صنعت فناوری در سال 2023 بوده است و همین امر باعث شد تا غول‌های فناوری مانند مایکروسافت، گوگل و انویدیا سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی روی آن کنند.

رشد سهام شرکت‌های حوزه فناوری

براساس گزارش CNBC، انویدیا برنده بزرگ حوزه هوش مصنوعی بوده است. قیمت سهام این شرکت سازنده تراشه در سال 2023 حدود 239 درصد رشد داشته است، زیرا شرکت‌های زیادی برای آموزش و اجرای مدل‌های هوش مصنوعی پیشرفته خود به پردازنده‌های گرافیکی (GPU) آن نیاز داشتند. انویدیا در سه فصل ابتدایی سال 2023 موفق شده است 17.5 میلیارد دلار درآمد داشته باشد که نسبت به سال گذشته 6 برابر شده است. همچنین در سه‌ماهه گذشته نیز درآمدش سه برابر شد.

پس از انویدیا، در بین غول‌های فناوری، متا شاهد بیشترین رشد سهام خود بوده که تقریباً به‌اندازه 200 درصد رشد کرده است. همچنین انویدیا و متا در شاخص اس اند پی 500 عملکرد بسیار بهتری نسبت به رقبای خود داشته‌اند.

متا در ماه فوریه امسال هدف خود برای تمرکز روی هوش مصنوعی را نشان داد و در آن زمان، «مارک زاکربرگ»، مدیرعامل شرکت، از سال 2023 به‌عنوان «سال کارایی» یاد کرد. سهام متا در سال 2022 با سقوط 64 درصدی روبه‌رو شده بود. همچنین این شرکت بیش از 20 هزار کارمند خود را اخراج کرد تا به وال‌استریت نشان دهد که تصمیم جدی برای کاهش هزینه‌هایش دارد. متا برای سه‌ماهه سوم، رشد 23 درصدی را ثبت کرده بود که بیشترین افزایش آن در دو سال اخیر است.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *