شماره جدید «بهره‌وری ملی» منتشر شد

چهل‌وچهارمین شماره ماهنامه «بهره‌وری ملی» با پرونده محوری «نوآوری بهره‌وری در حوزه کشاورزی» منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از وبسایت سازمان ملی بهره‌وری، در شماره جدید در گفت‌وگو با سید مجتبی خیام نکویی، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، استقرار نظام نوآوری در بخش کشاورزی و توسعه فناوری‌های نوین، مزارع نوآوری بهره‌ور، روند رشد بهره وری در بخش کشاورزی و مسئله و چالش اصلی بهره وری بخش کشاورزی مورد بررسی قرار گرفت.

در ادامه در گفت‌وگویی با بابک ناصحی، صاحب مزرعه نوآوری در استان قزوین، راه‌اندازی مزرعه هوشمند و چالش‌هایی که در این مسیر داشته است، مورد واکاوی قرار گرفت. 

در یکی دیگر از گفت‌وگوهای این شماره، علیرضا نیکویی، مدیر کل دفتر امور اقتصادی سازمان «تات» ضمن بررسی نقش بهره‌وری در تحقق اهداف الگوی کشت ملی، الزامات و نیازمندی‌های برنامه الگوی کشت ملی را مورد واکاوی قرار داده است.

 همچنین در گزارشی با عنوان «مزارع نوآور بهره‌ور» مراحل ایجاد مزارع نوآور بهره‌ور، تعهدات، برنامه‌ها و حمایت‌ها و اقدامات انجام‌شده و پیش‌رو تشریح شده است.

در گزارش دیگری با عنوان «برنامه ارتقای بهره‌وری وزارت جهاد کشاورزی» حوزه مأموریتی، مسئله، ریشه مسئله، وضع موجود، وضع مطلوب و… وزارت جهاد کشاورزی با ارائه آمار به‌صورت مشروح بررسی شده است.

در شماره جدید همچنین به‌مرور طرح تحقیقاتی در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان تحت عنوان «نوآوری در خشک‌کن‌های خورشيدی گلخانه‌ای» پرداخته شده است. این طرح به‌منظور استفاده از خشک‌کن‌های خورشیدی گلخانه‌ای جهت افزایش راندمان خشک‌کردن محصولات کشاورزی با انرژی پاک و رایگان خورشیدی و افزایش کارایی گلخانه‌های کشاورزی، در سال 1400 تعریف شده است.

در همین حال، در این شماره، در یادداشتی تحت عنوان «واکاوی سیاست‌های کشاورزی در ژاپن و کره؛ آموزه‌هایی برای اصلاح سیاست‌های بهره‌وری و پایداری کشاورزی» تجربه کشورهای کره و ژاپن در خصوص ظرفیت‌سازی و ارائه خدمات عمومی در بخش کشاورزی بررسی شده است.

«ضرورت طراحی و اجرای ممیزی سریع وضعیت بلوغ تحول در وزارت جهاد کشاورزی» نوشته مصطفی سمیعی‌نسب، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) و«لزوم تدوین نقشه راه بخش کشاورزی» به قلم آتنا کشوری، مشاور سازمان ملی بهره‌وری ایران از جمله یادداشت‌های این شماره است.

جدیدترین شماره ماهنامه «بهره‌وری ملی» از اینجا در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

اشتراک گذاری:



دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *