مایکروسافت، با ارزش‌ترین شرکت فناوری اطلاعات جهان

مایکرو سافت با افزایش سهام خود در معاملات بورس (وال استریت) با ارزش ترین شرکت فناوری اطلاعات  جهان شد.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از قدس آنلاین، مایکرو سافت یکی از شرکت های بزرگ فناوری ارتباطی جهان است که هرساله در بازار های مالی و بورس های قدرتمندی همچون بورس” وال استریت” حضور دارد. این شرکت توانسته در سال جدید میلادی ارزش سهام خود را نسبت به شرکت هایی همچون اپل افزایش دهد.

اما شرکت هایی مثل اپل در چند سال اخیر با کاهش درآمد خود مواجه بوده اند که همین موضوع باعث افزایش سهام کمتری نسبت به ارزش سهام مایکروسافت، در بورس وال استریت شده است.  

روز جمعه سهام مایکروسافت برای اولین بار از سال ۲۰۲۱ میلادی معاملات بالاتر از ارزش سهام اپل را کسب کرد و این غول فناوری ارتباطات را به با ارزش ترین شرکت جهان در این زمینه تبدیل کرد. سهام مایکروسافت یک درصد افزایش داشت و سهام اپل ۲/۰ درصد افزایش داشت.

طبق داده های شرکت مالی LSEG ارزش بازار مایکروسافت به ۲.۸۸۷ تریلیون دلار رسید که بالاترین میزان تاکنون است. درمقابل آن، براساس داده‌ های ثبت شده در روز پنجشنبه ارزش بازار اپل ۲.۸۷۵ تریلیون دلار بوده است.

طبق آمار شرکت LSEG  ارزش بازار اپل در تاریخ ۱۴ ماه دسامبر ۲۰۲۳، ۳.۸۱ تریلیون دلار بوده است. مایکروسافت با گنجاندن فناوری شرکت OpenAI در مجموعه نرم افزاری خودش به بهبود دوباره کسب و کار و رایانش ابری خود در سه ماهیه ژوییه تا سپتامبر کمک کرده بود.

تحلیلگران بر اساس گزارش شرکت مالی LSEG، احتمال می‌دهند درآمد اپل به طور متوسط ۰.۷ درصد رشد کرده و به ۱۱۷.۹ میلیارد دلار در سه ماهه دسامبر رسیده باشد، که اولین رشد درآمد سالانه این شرکت در چهار فصل گذشته بوده است. ضمن اینکه اپل نتایج خود را در اول فوریه منتشر خواهد کرد.

چت بات هوش مصنوعی، عامل رشد سهام مایکرو سافت

مایکروسافت با پیشتازی در هوش مصنوعی فرصتی برای کنار زدن رقبای خودش همچون گوگل را در بستر وب به دست آورده است. شرکت مایکروسافت از سال ۲۰۱۸، چند بار برای مدت کوتاهی از شرکت اپل به عنوان با ارزش‌ترین مجموعه فناوری ارتباطی و اطلاعاتی جهان پیشی‌گرفته است و آخرین بار در سال ۲۰۲۱ بود که نگرانی‌ها نسبت به اختلال زنجیره تامین ناشی از پاندمی کووید ۱۹، به قیمت سهام اپل ضربه زده بود. اما در مجموع، سهام هر دو شرکت فناوری از نظر قیمت نسبت به درآمد پیش بینی شده، نسبتا گران به نظر می‌رسند.

سهام اپل پس از رشد ۴۸ درصدی در سال ۲۰۲۳ میلادی، ۳ درصد کاهش در سال ۲۰۲۴ داشت. علت این موضوع به دلیل نگرانی های جدید در خصوص تقاضا برای تلفن های هوشمند می‌باشد. پس از افزایش۵۷ درصدی سهام مایکروسافت در سال ۲۰۲۳  که تحت تاثیر سرمایه‌گذاری این شرکت سازنده چت بات (چت جی پی تی) هوش مصنوعی بود، از ابتدای سال ۲۰۲۴ تا به امروز حدود ۳ درصد رشد کرده است.

بازگشت هوآووی به بازارهای جهانی، چالشی برای اپل

اما شرکت اپل با مشکل تقاضای اندک از جمله برای فروش گوشی های آیفون که منبعی برای درآمد “کوپرتیونیی ها” در کشور چین می‌باشد مواجه می باشد؛ چرا که بازار بزرگ این گوشی پرچمدار در کشور های مختلف از جمله چین، تحت تاثیر قرار گرفته است. این موضوع به دو دلیل کندی رشد اقتصادی در دوران پسا کرونا و بازگشت دوباره شرکت هوآووی به بازارهای داخلی و خارجی چین می‌باشد. ناگفته نماند که بزرگترین بازار اپل در کشور چین می‌باشد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز درباره میزان درآمد مایکروسافت، تحلیلگران پیش بینی می‌کنند که درآمد این شرکت در سه ماهه گذشته، با افزایش ۱۶ درصدی به ۶۱.۱ میلیارد دلار (در سه ماهه سال جاری میلادی) برسد که با رشد مداوم کسب وکار “ابری” این غول فناوری تقویت شده است.

لازم به ذکر است، اپل از تاریخ دوم ماه فوریه فروش هدست واقعیت ترکیبی ” ویژن پرو ” خود را شروع می کند و بزرگترین محصول این شرکت از زمان آیفون در سال ۲۰۰۷ می باشد که عرضه خواهد شد. با این حال موسسه مالی “یو بی اس “هفته گذشته در گزارش خود، طبق برآوردی مدعی شد که فروش ویژن پرو سهم نسبتا اندکی در درآمد اپل به ازای هر سهم در سال ۲۰۲۴  را خواهد داشت.

همچنین پیش بینی فروشی که کوپرتینویی ها در گزارش سه ماهه خود در ماه نوامبر برای سه ماهه تعطیلات ارائه کرده بودند، به دلیل تقاضای ضعیف برای محصول ” آی‌پد ” و سایر محصولات پوشیدنی ضعیف تر از انتظار ” بورس وال استریت” بود.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *