با ارزش‌ترین شرکت‌ها در ایالات متحده از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۲۳ + نمودار

طی سه دهه گذشته، رشد شرکت‌های فناوری باعث تغییر در رتبه‌بندی با ارزش‌ترین شرکت‌ها در ایالات متحده شده است. در نمودار زیر، از داده‌های مرکز تاریخچه کسب‌وکار آمریکا برای ارائه گزارشی از با ارزش ترین شرکت های آمریکا از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۲۳ استفاده شده است.

موج غول های فناوری

در اوایل دهه ۱۹۹۰، رتبه برتر در اختیار جنرال الکتریک بود. این شرکت صد ساله با بخش‌های مختلف خود که شامل هوافضا، نیرو، انرژی‌های تجدیدپذیر، صنعت دیجیتال و امور مالی است، حضور چشمگیری در بازار داشت.

اما در سال ۱۹۹۹، مایکروسافت از جنرال الکتریک پیشی گرفت. در آن سال، شرکت بیل گیتس اولین فروشگاه آنلاین خود را راه اندازی کرد و اینترنت اکسپلورر ۵.۰ معرفی شد و به دنبال آن بیش از ۱ میلیون دانلود نسخه جدید در کمتر از یک هفته انجام شد.

هم مایکروسافت و هم جنرال الکتریک بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ برای کسب مقام اول رقابت کردند. با این حال، پس از سال ۲۰۰۵، اکسون موبیل به مدت هفت سال این موقعیت را به خود اختصاص داد. پس از ادغام ۷۴ میلیارد دلاری اکسون و موبیل در سال ۱۹۹۸، بزرگترین شرکت نفتی جهان از افزایش قیمت گاز در آن دوره سود برد.

از سال ۲۰۱۲، این رتبه بندی تحت سلطه اپل بوده است. این شرکت با موفقیت خط تولید آیفون خود، فقط در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ از مایکروسافت عقب ماند، که می توان عامل اصلی آن را تاثیر همه گیری کرونا بر زنجیره تامین و قیمت سهام آیفون دانست.

اخیراً، پس از آن که به دلیل نگرانی های فزاینده در مورد تقاضا در چین، سهام سازنده آیفون شروع ضعیفی در سال ۲۰۲۴ داشت، مایکروسافت در ژانویه ۲۰۲۴ برای مدت کوتاهی از اپل به عنوان با ارزش ترین شرکت جهان پیشی گرفت.

در همین حال، سهام مایکروسافت به لطف پیشروی اولیه این شرکت در زمینه هوش مصنوعی مولد از طریق سرمایه گذاری در OpenAI سازنده ChatGPT، به شدت افزایش یافت.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *