زخم فیلترینگ بر پیکر اقتصاد

طبق نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، ایسپا، ۸۷ درصد از مردم ایران مخالف فیلترینگ و قطعی اینترنت هستند.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از جهان صنعت، سعید امینیان، کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات در یادداشتی نوشته است:

در عصر حاضر، اینترنت به عنصری حیاتی در تاروپود زندگی بشر تبدیل شده است. از امور اقتصادی و تجاری گرفته تا آموزش‌و‌پرورش، بهداشت و درمان، سرگرمی و ارتباطات، نقش اینترنت در زندگی روزمره انکارناپذیر است. با وجود این، در کشور ایران، پدیده فیلترینگ و قطعی اینترنت به چالشی بزرگ بدل شده که تبعات منفی متعددی را برای مردم و کسب‌و‌کارها به دنبال داشته است.

از مهم‌ترین این تبعات منفی می‌توان به ضرری اشاره کرد که مستقیما به اقتصاد کشور وارد می‌کند. به گزارش نت‌بلاکز، هر ساعت قطعی اینترنت در ایران، حدود ۵/۱ میلیون دلار ضرر اقتصادی به همراه دارد. این ضرر از طریق از دست رفتن فرصت‌های تجاری، کند شدن روند کسب‌و‌کارها و کاهش بهره‌وری در بخش‌های مختلف اقتصادی نمود پیدا می‌کند.

یکی دیگر از این تبعات دشوار شدن دسترسی به منابع آموزشی آنلاین برای دانش‌آموزان و دانشجویان است. این موضوع می‌تواند به کیفیت آموزش‌و‌پرورش و همچنین به فرصت‌های شغلی آینده افراد لطمه بزند. این قطعی‌ها ارتباطات مردم با یکدیگر و با دنیای خارج را مختل می‌کند که این موضوع می‌تواند به انزوای اجتماعی و همچنین به مشکلات اقتصادی و سیاسی منجر شود.

فیلترینگ و قطعی اینترنت زمینه را برای افزایش جرائم سایبری فراهم می‌کند، چراکه مجرمان سایبری می‌توانند از این فرصت برای سوءاستفاده از مردم و کسب‌و‌کارها استفاده کنند. آمار و اطلاعات منتشره در خصوص وضعیت اینترنت در ایران فاجعه‌بار و نگران‌کننده است. طبق گزارش نت‌بلاکز، ایران در سال ۲۰۲۳ رتبه نخست را در زمینه قطعی اینترنت در جهان به خود اختصاص داده است.

طبق نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، ایسپا، ۸۷ درصد از مردم ایران مخالف فیلترینگ و قطعی اینترنت هستند. برای اینکه از این وضعیت فاجعه‌آمیز و بحرانی خارج شویم ضروری است هرچه زودتر راهکارهای مشخصی را اجرا کنیم. اثرگذارترین راه‌حل برای حل معضل فیلترینگ و قطعی اینترنت، رفع فیلترها و محدودیت‌های اینترنتی است. این امر به رونق اقتصادی، ارتقای کیفیت آموزش‌و‌پرورش، بهبود ارتباطات و افزایش امنیت سایبری در کشور کمک خواهد کرد.

همچنین دولت باید از کسب‌و‌کارهای آنلاین در برابر فیلترینگ و قطعی اینترنت حمایت کند. این حمایت می‌تواند شامل ارائه تسهیلات و خدمات مالی، آموزش و مشاوره و همچنین ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای فعالیت کسب‌و‌کارهای آنلاین باشد. مردم نیز باید از مضرات فیلترینگ و قطعی اینترنت آگاه شوند و برای رفع این معضل تلاش کنند.

به جای فیلترینگ و قطعی اینترنت، کشورهای مختلف می‌توانند از راهکارهای جایگزین مانند آموزش سواد رسانه‌ای، ارتقای فرهنگ استفاده از اینترنت و مقابله با نشر اکاذیب و محتوای مجرمانه استفاده کنند. در پایان، لازم به ذکر است فیلترینگ و قطعی اینترنت، راه‌حلی برای حل مشکلات کشور نیست و معضلی بزرگ برای ایران است که ضررهای اقتصادی، آموزشی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و… به دنبال دارد.

مطالب مرتبط:

اینترنت و بهره‌وری

زیان ۵۰ همتی اقتصاد ایران از قطع اینترنت در سال ۲۰۲۳

جدیدترین گزارش Speedtest درباره اینترنت ایران چه می‌گوید؟

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *