۱۴ ایده برای تجلیل از کارکنان در راستای ارتقای بهره‌وری نیروی کار

«روز قدردانی از کارکنان» (Employee Appreciation Day) فرصت بسیار خوبی برای سازمان‌ها فراهم می‌کند تا به افراد خود نشان دهند که آنها ارزشمندند و بدین بهره‌وری نیروی کار خود را نیز ارتقا دهند. با این حال، درست است که این روز یک مناسبت ویژه برای تجلیل از کارکنان است، اما شناخت و قدردانی از افرادتان باید بخشی از DNA سازمان شما باشد. این مطلب ۱۴ ایده برای قدردانی از کارکنان را ارائه می‌دهد که متخصصان منابع انسانی می‌توانند از آنها برای اقدامات خود در سال جدید الهام بگیرند.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، روز قدردانی از کارکنان هر ساله در اولین جمعه ماه مارس برگزار می‌شود که امسال، مصادف شده با اول مارس (فردا). هدف از این کار این است که کارفرمایان کارکنان خود را بشناسند و از آنها تجلیل کنند و قدردانی خود را به آنها نشان دهند.

روز قدردانی از کارکنان توسط دکتر «باب نلسون» در سال ۱۹۹۵ معرفی شد. او در اولین گام نیز کتاب خود به نام «۱۰۰۱روش برای پاداش دادن به کارکنان» را به بازار عرضه کرد. او به همراه شرکت انتشاراتی خود اطمینان حاصل کرد که این روز بزرگداشت به طور برجسته در تقویم‌‌‌های محل کار مشخص شده است. این یک استراتژی موفق بود. این کتاب بیش از ۲ میلیون نسخه فروخت و به بیش از ۲۵زبان ترجمه شد.

با این حال، در حالت ایده‌‌‌آل، سازمان‌ها قدردانی از کارکنان خود را در تمام طول سال انجام می‌دهند. به همین دلیل است که برخی شرکت‌ها برنامه شناسایی کارکنان را دارند و روز قدردانی از کارکنان را در زمان‌‌‌های مختلف در طول سال سازماندهی می‌کنند.

 ایده‌‌‌هایی برای قدردانی

اینکه شرکت‌ها چگونه روز قدردانی از کارکنان را جشن می‌‌‌گیرند باید منعکس‌کننده فرهنگ و ارزش‌‌‌های منحصر به فرد آنها باشد. اگر سازمان شما به کار تیمی و همکاری افتخار می‌کند، فعالیت‌‌‌های گروهی یا رویدادهای تیم‌‌‌سازی ممکن است راه ایده‌‌‌آلی برای نشان دادن قدردانی باشد. در این راستا، فراهم کردن بستری برای پروژه‌‌‌های تحت رهبری کارکنان یا نمایشگاه‌‌‌های خلاقانه برای شرکتی که به نوآوری و خلاقیت اهمیت می‌دهد می‌تواند مناسب‌‌‌تر باشد.

نکته مهم این است که قدردانی را به گونه‌‌‌ای برگزار کنید که نه‌تنها با کارکنان شما همخوانی داشته باشد، بلکه اصول و ویژگی‌‌‌های اساسی سازمان را نیز تقویت کند. بیایید نگاهی به ایده‌‌‌های روز قدردانی از کارکنان بیندازیم که سازمان شما می‌تواند در نظر بگیرد. برخی از آنها برای قدردانی‌‌‌های درون‌دفتری یا محل کار عالی هستند، برخی دیگر نیز زمانی که افراد دورکار هستند، مناسب خواهند بود.

۱- قدردانی از کارکنان را بخشی از DNA سازمان خود قرار دهید

همان‌طور که قبلا ذکر شد، شناخت و قدردانی از کارکنان باید بخشی جدایی‌‌‌ناپذیر از فرهنگ سازمان شما باشد. برای مثال اگر هنوز این طور نیست، چون شما یک استارت‌آپ هستید یا به خاطر اولویت‌‌‌های دیگر، روز قدردانی از کارکنان امسال می‌تواند بهترین زمان برای ایجاد فرهنگی باشد که در آن قدردانی از کارکنان بخشی از تجربه روزمره افراد در محل کار است.

۲- از کارکنان خود بپرسید چگونه از آنها قدردانی کنید

روز قدردانی از کارکنان به معنای تشکر از کارکنان است. بنابراین، پرسیدن از آنها که دوست دارند در این روز خاص چه چیزی را ببینند یا از کارفرمای خود دریافت کنند، منطقی است. به‌جای اینکه دپارتمان‌‌‌های منابع انسانی ایده‌‌‌های متفاوتی ارائه دهند و به همه افراد سازمان کارت هدیه و لوح تقدیرنامه یکسان بدهند، پرسیدن از کارکنان در مورد اینکه چه می‌‌‌خواهند به خودی خود نشانه قدردانی است.

۳-یک برنامه کانون توجه کارکنان ایجاد کنید

کانون توجه کارکنان فرصتی برای افراد است تا داستان‌‌‌های منحصر به فرد خود را به اشتراک بگذارند و برای عملکردشان به رسمیت شناخته شوند. مزایای اجرای یک برنامه کانون توجه کارکنان شامل این واقعیت است که ۱) افراد را می‌‌‌شناسد ۲) فرهنگ قدردانی را ایجاد می‌کند و ۳) ارتباطات بین کارکنان را تقویت می‌کند.

۴- میزبان مراسم اهدای جایزه کارمندی باشید

چه راهی بهتر از برگزاری مراسم اهدای جوایز کارکنان در روز قدردانی از کارکنان و تشکر از آنها؟ این مراسم می‌تواند در محل کار برگزار شود و در عین حال برای افرادی که دورکار هستند می‌تواند به سادگی با دعوت از آنها به یک جلسه آنلاین قابل دسترسی باشد.

۵- بودجه‌‌‌ای برای روز قدردانی از کارکنان در اختیار مدیران قرار دهید

اگر منابع مالی وجود داشته باشد، دادن بودجه روز قدردانی به مدیران، می‌تواند ایده بسیار خوبی باشد. در واقع با یک تیر دو نشان زدن است:

  این واقعیت که شما بودجه برای این کار در نظر گرفتید، به افراد نشان می‌دهد که به آنها اهمیت می‌‌‌دهید و از آنها قدردانی می‌‌‌کنید.

  به مدیران و تیم‌‌‌هایشان اجازه می‌دهد تا راهی برای برگزاری روز قدردانی بیابند که برای آنها مناسب‌‌‌تر است و از پیوند تیم حمایت می‌کند.

  به مدیران و تیم‌‌‌ها این استقلال را می‌دهد که تصمیم بگیرند چگونه می‌‌‌خواهند روز قدردانی از کارکنان را گرامی بدارند و هزینه کنند.

۶-به کارکنان، کادوی روز تولد بدهید

این یک نمونه معمولی از انجام کارهایی در طول سال است که به افراد نشان می‌دهد سازمانی که برای آن کار می‌کنند به آنها اهمیت می‌دهد و از آنها قدردانی می‌کند.  این یکی از مواردی است که احتمالا هیچ‌‌‌کس مخالفتی با آن ندارد. تولد افراد یک چیز بسیار شخصی است که در عین حال که برای همه اتفاق می‌‌‌افتد، آن را به طور ذاتی فراگیر می‌کند.

۷- به کارکنان اشتراک یک اپلیکیشن به انتخاب خودشان را پیشنهاد دهید

ارائه اشتراک به کارکنان در یک برنامه سلامت یا آموزش مورد علاقه آنها، نه‌تنها نشانه قدردانی است، بلکه می‌تواند بخشی از رویکرد رفاه کلی سازمان باشد.  تیم‌‌‌های منابع انسانی برای آسان‌‌‌تر کردن انتخاب برنامه‌‌‌هایی که افراد می‌‌‌خواهند در آن مشترک شوند، می‌توانند فهرستی از برنامه‌‌‌ها در دسته‌‌‌های مختلف را ارائه کنند.

۸- کوکی‌های حاوی سرگرمی شخصی هدیه دهید

این روش می‌تواند اشکال مختلف داشته باشد. ساده‌‌‌ترین گزینه، داشتن کوکی‌‌‌های آماده با یک پیام شخصی‌‌‌سازی‌شده یا یک یادداشت تشکر در داخل آن برای همه کارکنان است. گزینه دیگر می‌تواند این باشد که این کار را به‌‌‌عنوان یک فعالیت تیمی سرگرم‌‌‌کننده در روز قدردانی از کارکنان پیشنهاد کنید یا اینکه به کارکنان اجازه دهید خودشان انتخاب کنند.

۹- تبادل قدردانی را سازماندهی کنید

شما می‌توانید مفهوم مبادله هدایای مخفی را برای قدردانی از کارکنان خود تطبیق دهید (مشابه مراسم سیکرت سانتا که قبل از تعطیلات سال نو بین افراد مرسوم است). ایده این است که همه نام یکی از همکاران خود را دریافت می‌کنند که باید برای او هدیه (تا سقف قیمتی تعیین‌شده) بخرند، اما هیچ‌‌‌کس نمی‌‌‌فهمد از چه کسی هدیه گرفته است. این می‌تواند یک سرگرمی عالی برای مدیران باشد تا به جای یک رویداد در سطح شرکت با تیم‌‌‌هایشان انجام دهند.

۱۰-گردونه شانس را بچرخانید!

یک ایده برای روز قدردانی از کارکنان، این است که گردونه شانس بزرگی را در محل کار در نظر بگیرید تا کارکنان آن را بچرخانند و جوایزی را بر اساس قسمتی که عقربه گردونه روی آن قرار می‌گیرد، برنده شوند. از آنجا که هر بخش جایزه متفاوتی را ارائه می‌دهد، همیشه شانس برنده شدن چیزی وجود دارد. جوایز می‌توانند هدایای فیزیکی باشند یا تجربه‌‌‌هایی مانند هزینه یک شام در رستورانی خاص یا بلیت یک مرکز تفریحی و ورزشی و…

۱۱- یک رویداد جشن برگزار کنید

اگر همه کارکنان سازمان شما در یک مکان مشغول به کار هستند، یا اگر مکان‌‌‌های مختلف بودجه خاص خود را برای این نوع کارها دارند، میزبانی رویدادی مانند یک کنسرت یا یک نمایش کمدی می‌تواند راهی عالی برای جشن گرفتن روز قدردانی از کارکنان باشد. در صورتی که کارمند دورکار دارید، گزینه پیشنهاد پیوستن از راه دور را فراموش نکنید.

۱۲- تشکر کنید

اگر در روز قدردانی از کارکنان امسال فقط یک کار انجام می‌‌‌دهید، یک «متشکرم» از صمیم قلب به کارکنان خود به هر طریقی بگویید. همان‌طور که در این مقاله دیدیم، میلیون‌‌‌ها راه برای انجام این کار وجود دارد، اما تا زمانی‌که صادقانه باشد، بقیه آن‌‌‌قدرها مهم نیست. شما می‌توانید به سادگی روی یک کاغذ یادداشت بنویسید «از شما سپاسگزارم» و آن را روی میز افراد بگذارید یا مدیران را تشویق کنید که این کار را انجام دهند.

۱۳- به کارکنان یک کارت هدیه به انتخاب خود ارائه دهید

اگرچه کارت‌‌‌های هدیه ممکن است اصلی‌‌‌ترین هدیه نباشند، بسیاری از مردم خوشحال می‌‌‌شوند که بتوانند خودشان تصمیم بگیرند چه چیزی را از فروشگاه مورد علاقه‌‌‌شان دریافت کنند و از این حرکت قدردانی کنند. در این راستا، ارائه کارت هدیه به کارکنان راهی عالی برای بزرگداشت این مناسبت است. اما باز هم این کار تنها در صورتی جواب می‌دهد که سازمان شما محیطی ایجاد کرده باشد که در آن شناخت کارکنان از قبل متداول شده باشد.

۱۴- بازخورد بخواهید

از دیدگاه منابع انسانی، اگر سازمان شما فرهنگ شناخت و قدردانی را ایجاد کرده است، روز قدردانی از کارکنان می‌تواند زمان خوبی برای پرسیدن نظر کارکنانتان باشد؛ اینکه کارکنان به طرح‌‌‌هایی مانند برنامه شناسایی همتایان شما یا رویدادهای فصلی جوایز کارکنان چگونه نگاه می‌کنند؟ آیا آنها در تجربه کاری روزمره خود احساس قدردانی می‌کنند؟ آنها معتقدند چه چیزی می‌تواند بهبود یابد؟

نکته کلیدی: هر روز باید روز قدردانی از کارکنان باشد. اگر این مورد هنوز در سازمان شما وجود ندارد، از برخی ایده‌‌‌های ذکر شده در این مقاله برای شروع ایجاد فرهنگ شناخت و قدردانی استفاده کنید.

منبع: Aihr.com

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *