آموزش بهره‌وری: ابزارهای آینده‌‌نگری استراتژیک حیاتی برای بهره‌وری پایدار

سازمان بهره وری آسیایی یک دوره آموزشی خودآموز با عنوان «ابزارهای آینده نگری استراتژیک حیاتی برای بهره وری پایداری ( Critical Strategic Foresight Tools for Sustainable Productivity)» ارائه داده است.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از وبسایت سازمان بهره وری آسیایی، هدف از این دوره الکترونیکی تجهیز متخصصان APO برای ادامه کار خود در برنامه ریزی سناریو و همچنین آموزش سایر همکاران در زمینه تکنیک و ابزارهای مرتبط است. برنامه ریزی سناریو، تمرکز بر این دوره، فرآیندی است که گروهی از داستان های قابل قبول در مورد آینده را تولید می کند.

سپس می توان از آنها برای کمک به برنامه ریزی بلند مدت استفاده کرد. سناریوهای خوب نوشته شده، پیش‌بینی‌های دقیق را با عناصر داستان سرایی همه جانبه ترکیب می‌کنند تا آینده‌های احتمالی را زنده کنند. با انجام این کار، آنها می توانند الهام بخش باشند تا به روشی عمل کنند که روش های ارتباطی “سنتی” ممکن است انجام ندهند.

روش سنتی برنامه ریزی سناریو، که توسط رویال داچ شل ابداع شده است، تأکید می کند که سناریوها به منظور ارائه پیش بینی های قطعی در مورد آینده نیستند. در عوض، سناریوها به بیان ریسک‌ها و فرصت‌های موجود در طیفی از آینده‌های قابل قبول کمک می‌کنند و به عنوان یک ابزار بحث برای تحریک بحث در مورد استراتژی‌هایی برای شکل دادن به آینده عمل می‌کنند.

برنامه ریزی سناریو همچنین می تواند به عنوان یک ابزار مدیریت تغییر در نظر گرفته شود – به طور خاص، راهی برای حساس کردن شرکت کنندگان در فرآیند به شاخص های تغییر و غیرقابل پیش بینی بودن و نوسانات آینده. آنها می توانند به پرورش “ذهن اقتضایی” کمک کنند و ظرفیت واکنش سریع در زمان نیاز را ایجاد کنند.

این دوره با توجه به عناصر اصلی یک فرآیند آینده نگری / سناریوهای استراتژیک ساختار یافته است. در سرتاسر گزارش، تعدادی جعبه فراخوان نیز وجود دارد که مهارت‌ها/تکنیک‌های مختلفی را توصیف می‌کنند که در کار سناریو مفید هستند.

علاقه مندان برای بهره مندی از این دوره خودآموز اینترنتی به این لینک مراجعه کنند.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *