۱۰ روند فناورانه برتر لُجستیکی؛ فناوری‌هایی که زنجیره تامین را کارآمد می‌کنند

مدیران امروز در تلاش هستند با بهره مندی از فناوری، کارایی زنجیره تامین و حمل و نقل جهانی را بهبود بخشند.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از آنا،

لُجستیک یا همان حرکت مواد، خدمات، پول و اطلاعات در داخل یک زنجیره تامین، شامل حرکت در داخل یک مجموعه، نظارت بر ورود و خروج محموله‌ها و کالاها، و جریان اطلاعات در سرتاسر زنجیره تامین می‌شود.

اجرای راه حل‌های فناوری در فرایند‌های تجاری، تغییرات چشمگیری در روند‌های لجستیک ایجاد می‌کند. از آنجایی که نسل بعدی فناوری در لجستیک به سمت مشتری محوری و پایدار کردن زنجیره تامین جهانی می‌رود، اتوماسیون در فرآیند‌های لجستیک افزایش قابل توجهی در بهره وری و کارایی در گردش کار به ارمغان می‌آورد. بهبود شفافیت و قابلیت ردیابی زنجیره تامین برای ایجاد روابط انعطاف پذیر و پویا بین ذینفعان مختلف نیز حیاتی به نظر می‌رسد.

امروزه صد‌ها شرکت دانش بنیان در سراسر جهان که عمدتا در آمریکا، اروپا و هند مستقر است در زمینه فناوری‌های لجستیک فعال هستند و خدمات نوینی عرضه می‌کنند.

در این گزارش با ۱۰ نوآوری و روند برتر لجستیک ۲۰۲۴ آشنا می‌شویم:

اینترنت اشیا 

اینترنت اشیا اتصالی از دستگاه‌های فیزیکی است که داده‌ها را از طریق اینترنت و بدون دخالت انسان نظارت می‌کند و انتقال می‌دهد. اینترنت اشیا در تدارکات، دید را در هر مرحله از زنجیره تامین افزایش می‌دهد و کارایی مدیریت موجودی را بهبود می‌بخشد. ادغام فناوری اینترنت اشیا در عملیات لجستیک و زنجیره تامین، کارایی، شفافیت و دید در زمان واقعی کالا‌ها را بهبود می‌بخشد. به عنوان مثال، نظارت بر دما و رطوبت برای محموله‌های حساس را تسهیل و از کیفیت محصول و مطابقت با استاندارد‌های نظارتی در طول حمل و نقل اطمینان حاصل می‌کند.

تاثیر اینترنت اشیا بر صنعت لجستیک با فعال کردن تجزیه و تحلیل آینده نگرانه برای شرکت‌های لجستیک در پیش بینی نوسانات تقاضا، گسترش بیشتری می‌یابد. چنین راه حل‌هایی همچنین مسیریابی و زمان بندی را بهینه می‌کنند و اثرات زیست محیطی را از طریق ردیابی مصرف سوخت به حداقل می‌رساند. این به شیوه‌های زنجیره تامین پایدار و سازگار با محیط زیست کمک می‌کند.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری ماشینی، شرکت‌های لجستیک را قادر می‌سازند تا در مواجهه با نوسانات تقاضا، فعال باشند. به عنوان مثال، پیش بینی مبتنی بر هوش مصنوعی به مدیران این امکان را می‌دهد که فرآیند‌های زنجیره تامین را برنامه ریزی کنند و ضایعات موجودی را کاهش دهند. کسب و کار‌ها همچنین از هوش مصنوعی برای بهینه سازی برنامه ریزی مسیر و یکپارچه سازی بار استفاده می‌کنند. این امر مصرف سوخت و انتشار کربن را کاهش و تلاش‌های کلی پایداری را افزایش می‌دهد.

چت بات‌ها و دستیاران مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی خدمات مشتری را بیشتر بهبود می‌بخشند و ارتباطات را در زنجیره تامین ساده می‌کنند.

ربات‌ها و پهپاد‌های مجهز به هوش مصنوعی برای کار‌هایی مانند شمارش موجودی و تحویل بار، بهبود کارایی و کاهش هزینه‌های نیروی کار را در پی دارند. علاوه بر این، ارزیابی خطر مبتنی بر هوش مصنوعی و سیستم‌های تشخیص تقلب، امنیت و انطباق در عملیات لجستیک را افزایش می‌دهند. این به شرکت‌های لجستیک اجازه می‌دهد تا ردیابی امنیتی را خودکار کرده، از محموله‌ها محافظت کنند و خسارات مالی را کاهش دهند.

رباتیک 

ادغام رباتیک در لجستیک، سرعت و دقت فرآیند‌های زنجیره تامین را افزایش و خطای انسانی را کاهش می‌دهد. ربات‌ها در مقایسه با کارگران انسانی، مدت زمان طولانی تری کار می‌کنند و بهره وری را افزایش می‌دهند. با این حال، ربات‌ها شغل انسان‌ها را برعهده نمی‌گیرند، بلکه در کنار آنها برای افزایش کارایی به طور مشترک کار می‌کنند.

ربات‌های فیزیکی مانند ربات‌های مشارکتی (cobots) و ربات‌های متحرک مستقل (AMR) برای جمع آوری و حمل کالا در انبار‌ها استفاده می‌شوند. علاوه بر این، ربات‌های نرم افزاری کار‌های تکراری و پیش پا افتاده‌ای را انجام می‌دهند که زمان را برای کارگران انسانی آزاد می‌کند.

تحویل بار 

تحویل بار در پاسخ به چالش‌هایی مانند تراکم ترافیک، ترجیحات مشتری و پیچیدگی‌های نظارتی، دستخوش تحولات فنی قابل توجهی می‌شود. روش‌های تحویل جایگزین، مانند ربات‌های خودران و هواپیما‌های بدون سرنشین، تحویل سریع‌تر و کارآمدتر را تضمین می‌کنند. به طور مشابه، مراکز تحویل خُرد که به صورت استراتژیک در مناطق شهری قرار دارند، زمان حمل و نقل را کاهش می‌دهند. پلتفرم‌های تحویل جمع سپاری از منابع محلی برای خدمات انعطاف پذیر و بر اساس تقاضا بهره می‌برند.

گزینه‌های تحویل همان روز و فوری نیز تقاضای مصرف کنندگان برای سرعت را برآورده می‌کند. علاوه بر این، قفل‌های هوشمند، مسیریابی مبتنی بر داده و ابتکارات پایداری، راحتی، کارایی و مسئولیت زیست محیطی را افزایش می‌دهند. بهبود تجربه مشتری و تدارکات مشارکتی در خط مقدم رسیدگی به انتظارات مشتریِ در حال تحول و در عین حال بهینه سازی کارایی است.

اتوماسیون انبار

فناوری‌های انبار خودکار شامل وسایل نقلیه هدایت شونده خودکار (AGV)، سیستم‌های چیدن رباتیک، سیستم‌های ذخیره سازی و بازیابی خودکار (ASRS) و برداشتن و چیدن کالا بر روی قفسه‌های دیواری می‌شوند. آنها عملیات درون انبار و مرحله تحویل بار را آسان می‌کنند.

با کاهش خطا‌ها و افزایش بهره وری، اتوماسیون انبار تضمین می‌کند که محصولات به طور دقیق انتخاب، بسته بندی و آماده حمل و نقل هستند.

همگام سازی این راه حل‌های اتوماسیون پیشرفته با سیستم‌های لجستیکی تحویل بار، جریان یکپارچه کالا را تضمین می‌کند که این نیز امکان تحویل سریع‌تر و دقیق‌تر را فراهم می‌آورد. در نهایت، اتوماسیون انبار به بخشی ضروری از اکوسیستم لجستیک بزرگتر تبدیل می‌شود. چنین راه حل‌هایی هزینه‌های لجستیک عملیاتی را بهینه می‌کند و فرایند تحویل بار را بهبود می‌بخشد.

بلاک چین

دفتر کل غیرمتمرکز بلاک چین، یکپارچگی و تغییرناپذیری سوابق تراکنش‌ها را تضمین می‌کند. این نیاز به اسناد ایمن و ضد دستکاری در زنجیره تامین لجستیک پیچیده، افزایش امنیت، شفافیت و کارایی را برطرف می‌کند. از طریق بلاک چین، ذینفعان در عملیات لجستیک به اطلاعات لحظه‌ای و دقیق در مورد جابجایی و وضعیت کالا‌ها دسترسی پیدا می‌کنند و قابلیت مشاهده و ردیابی کامل را فراهم می‌کنند.

یکی از ویژگی‌های کلیدی بلاک چین، قرارداد‌های هوشمند است که جنبه‌های مختلف لجستیک، از جمله ترخیص کالا از گمرک و پردازش پرداخت را خودکار و ساده می‌کند. این قرارداد‌های خود اجرا، تاییدیه‌های سریع تری را امکان پذیر می‌کند، زمان پردازش در پست‌های بازرسی را کاهش می‌دهد و به کل زنجیره تامین سرعت می‌بخشد. از آنجایی که بلاک چین به پذیرش ادامه می‌دهد، اعتماد را در میان شرکت کنندگان بهبود می‌بخشد، بار اداری را کاهش می‌دهد و جریان امن و کارآمد کالا را در سراسر جهان تضمین می‌کند.

بیگ دیتا 

داده‌های بزرگ و راه حل‌های تحلیلی از قدرت داده‌ها برای تصمیم گیری آگاهانه و بهینه سازی فرآیند استفاده می‌کنند. عملیات انبار از بینش‌های مبتنی بر داده بهره می‌برد که بهره وری را با بهینه سازی طرح‌های چیدمان، قرار دادن موجودی، و استراتژی‌های انتخاب سفارش افزایش می‌دهد.

شرکت‌های لجستیک از داده‌های بزرگ برای نظارت بر موقعیت و شرایط آب و هوایی در زمان واقعی استفاده می‌کنند. این آنها را قادر می‌سازد تا تنظیمات مسیر پویا را انجام دهند و برنامه ریزی تحویل را بهبود بخشند و در نتیجه زمان حمل و نقل و مصرف سوخت را کاهش دهند.

تجزیه و تحلیل داده‌های بازار از تصمیم گیری استراتژیک پشتیبانی می‌کند و به ارائه دهندگان لجستیک اجازه می‌دهد تا روابط تامین کننده را بهینه کنند. همچنین به آنها اجازه می‌دهد تا استراتژی‌های قیمت گذاری را تنظیم کنند و سطوح موجودی را به طور موثرتری مدیریت کنند.

علاوه بر این، ادغام داده‌های بزرگ و تجزیه و تحلیل، تولید گزارش‌های مدیریت ریسک جامع و همچنین شناسایی ناهنجاری‌ها و روند‌ها را امکان پذیر می‌کند. این به کسب و کار‌ها قدرت می‌دهد تا به طور فعال به اختلالات احتمالی و آسیب پذیری‌های زنجیره تامین رسیدگی کنند.

رایانش اَبری

راه حل‌های SaaS مبتنی بر اَبر با ارائه راه حل‌های مقیاس پذیر و مقرون به صرفه، چشم انداز لجستیک را تغییر می‌دهند. شرکت‌های لجستیک از پلتفرم‌های SaaS مبتنی بر ابر استفاده می‌کنند تا مدل‌های پرداخت به ازای استفاده را ارائه داده و در نتیجه نیاز به سرمایه گذاری قابل توجه در زیرساخت‌های فناوری اطلاعات را کاهش دهند. این رویکرد مقرون به صرفه، خطر‌های مالی را به حداقل می‌رساند و به کسب و کار‌ها این امکان را می‌دهد تا منابع را به طور موثرتری تخصیص دهند.

برنامه‌های کاربردی مبتنی بر ابر همچنین مدیریت لجستیک جهانی را با شکستن موانع جغرافیایی ساده می‌کند.

راه حل‌های لجستیک مبتنی بر ابر نیز با ارائه پلتفرم‌های همکاری ایمن و در دسترس، با چالش‌های ارتباطی مقابله می‌کنند. گروه‌ها در سراسر زنجیره تامین به راحتی داده‌ها و اطلاعات را مبادله می‌کنند و با اطمینان از ارتباطات متمرکز، هماهنگی و پاسخگویی را افزایش می‌دهند. علاوه بر این، یکپارچه سازی ابری، جمع آوری داده‌ها را از سیستم‌های مدیریتی مختلف برای تجزیه و تحلیل و بهینه سازی فرآیند‌های کلی تسهیل می‌کند. این رویکرد مبتنی بر داده منجر به تصمیم گیری بهتر، بهبود کارایی و افزایش خدمات مشتری می‌شود.

وسایل نقلیه خودران

وسایل نقلیه خودران، یک روند آتی در تدارکات، ایمنی خودرو را با از بین بردن خطر خطا‌های انسانی، مانند خستگی و حواس پرتی راننده، افزایش می‌دهد. این نوآوری تضمین می‌کند که کالا به طور ایمن و قابل اطمینان حمل می‌شود و در نتیجه وقوع حوادث و هزینه‌های مرتبط را کاهش می‌دهد. در عملیات تحویل اولیه و ثانویه استفاده می‌شوند. وسایل نقلیه تحویل مستقل به طور مداوم کار می‌کنند و منجر به افزایش کارایی در زنجیره تامین می‌شود. این به معنای تحویل سریعتر و انعطاف پذیرتر، به ویژه در مناطق شهری است.

علاوه بر بهبود ایمنی و کارایی، وسایل نقلیه خودران به پایداری محیطی کمک می‌کنند. آنها با اجرای روش‌های حرکت کاروانی در مسیر‌های طولانی، کارایی سوخت را افزایش و مقاومت باد و مصرف سوخت را کاهش می‌دهند. علاوه بر این، وسایل نقلیه خودران از فناوری تقویت شده هوش مصنوعی برای بهینه سازی مسیر‌های سفر، اجتناب از ترافیک و انتخاب کارآمدترین مسیر‌ها برای کاهش مصرف سوخت و انتشار گاز‌های گلخانه‌ای استفاده می‌کنند.

لجستیک انعطاف پذیر

لجستیک انعطاف پذیر به کسب و کار‌ها اجازه می‌دهد تا به طور موثر عملیات خود را در دوره‌های نوسان تقاضا مدیریت کنند. این به کسب و کار‌ها اجازه می‌دهد تا در پاسخ به تقاضای بازار، به سرعت عملیات زنجیره تامین را ارتقا یا کاهش دهند. در طول فصول اوج، شرکت‌ها می‌توانند به راحتی ظرفیت‌های تولید، حمل و نقل و انبارداری خود را افزایش دهند تا سفارشات مشتریان افزایش یافته را برآورده کنند. برعکس، در دوره‌های کندتر، آنها را کاهش می‌دهند تا از هزینه‌های غیرضروری مرتبط با مازاد ظرفیت جلوگیری کنند.

این رویکرد همچنین با تطبیق ظرفیت برای مطابقت با تقاضا، کاهش هزینه‌ها و اثرات زیست محیطی، از استفاده ناکافی از وسایل نقلیه جلوگیری می‌کند. لجستیک انعطاف پذیر با تنظیم پویا مورد نیاز فضا، محدودیت‌های انبار و ذخیره سازی را کاهش می‌دهد. همچنین مشکل موجودی بیش از حد را حل می‌کند، زیرا شرکت‌ها سطح موجودی خود را برای هماهنگی با تقاضای واقعی تنظیم می‌کنند و هزینه‌های حمل و نقل و خطر منسوخ شدن را کاهش می‌دهند.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *