چه آینده‌ای در انتظار هوش مصنوعی است؟

هوش مصنوعی مولد، یک فناوری کاملا متحول کننده است که همین حالا هم برنحوه کار سازمان‌ها و افراد تاثیرش را نشان داده، ولی چه آینده‌ای برای این فناوری حیرت‌انگیز در انتظار است؟ در این مقاله به پیش‌بینی آینده هوش مصنوعی مولد خواهیم پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از خبرآنلاین، در حال حاضر ما ابزارهای هوش مصنوعی مولدی داریم که می‌توانند ببینند، بشنوند، صحبت کنند، بخوانند، بنویسند یا آثاری خلق کنند. در آینده‌ای نزدیک، هوش‌های مصنوعی مولد قادر خواهند بود تا بسیاری از این کارها را به صورت همزمان انجام دهند؛ مثلا توانایی ایجاد متن و تصویر با هم.

به عنوان مثال، شنیده می‌شود که سومین نسخه ابزار تبدیل متن به تصویر Dall-E می‌تواند متن باکیفیتی را که در تصاویر تعبیه شده، تولید کرده و این کار را از رقبایش که ابزارهای تولید کننده تصویر هستند، بهتر انجام می‌دهد. در سال ۲۰۲۳ اعلام شد که ChatGPT حالا می‌تواند ببیند، بشنود، حرف بزند و بنویسد.

در نتیجه یکی از پیش‌بینی‌ها در مورد هوش مصنوعی مولد، ادامه دادن همین مسیر به سمت هوش‌های مصنوعی چند وجهی است که می‌توانند به روش‌های مختلف و در زمان واقعی دقیقا مثل مغز انسان شوند.

هوش مصنوعی تعاملی

طبق گفته مصطفی سلیمان، یکی از بنیان‌گذاران DeepMind، گام بعدی فراتر از هوش مصنوعی مولد، “هوش مصنوعی تعاملی” خواهد بود. این به معنی ربات‌هایی است که دیگر فقط چت نمی‌کنند و می‌توانند انواع و اقسام وظایف را با واگذاری به نرم‌افزارهای دیگر و حتی افراد انجام دهند تا کار شما را راه بیندازند.

مثلا توسعه نرم‌افزار را مدنظر داشته باشید. هوش مصنوعی مولد می‌تواند کدهای کامپیوتری بنویسد و آنها را آزمایش کند. این بدان معناست که می‌توانید از آن برای ساختن یک برنامه دستور غذای جدید که برای تغذیه سالم طراحی شده استفاده کنید.

با تعاملی‌تر شدن هوش مصنوعی، از نظر تئوریک می‌توانید یک هوش مصنوعی را با کل پروژه تولید برنامه (از نوشتن و آزمایش کد گرفته تا استخدام متخصصان تغذیه، عکاسان غذا و توسعه‌دهندگان دستور غذا که حتی می‌توانند ربات باشند) و برقراری ارتباط با آزمایش‌کنندگان بتا، کارشناسان ساخت اپلیکیشن و سازماندهی کمپین بازاریابی به کار بگیرید.

در یک مثال ساده‌تر، می‌توانید از یک ربات مثل ChatGPT بخواهید تا برای یک شب برای سفر شما و همسرتان برنامه‌ریزی کند (از پیدا کردن و رزرو یک هتل گرفته تا انتخاب یک رستوران برای شما و رزرو کردن یک میز و اطلاع دادن به رستوران در مورد اینکه به تخم مرغ آلرژی دارید گرفته تا حتی رزرو تور پیاده‌روی در شهر…) شما می‌توانید همه این کارها را برعهده یک ربات قرار دهید.

ربات‌های مولد مجهز به هوش مصنوعی

در آینده‌ای نه چندان دور، شاهد تجهیز ربات‌ها به قابلیت‌های مولد هوش مصنوعی خواهیم بود؛ بدین ترتیب دامنه وظایفی که ربات‌ها و هوش مصنوعی برایمان انجام می‌دهند، افزایش خواهد یافت.

تا اینجا، هوش مصنوعی مولد این امکان را برای ما فراهم می‌کند تا وظایف شناختی و خلاقانه‌ای مثل برخی از کارهایی که توسط پزشکان، طراحان، موزیسین‌ها، فروشندگان و سایرین انجام می‌شود را به صورت خودکار انجام دهیم. شغل‌های فیزیکی مثل ساخت و ساز، خط مونتاژ، نظافت و غیره، هنوز تحت تاثیر موج تحول هوش مصنوعی مولد قرار نگرفته‌اند. اما ترکیب هوش مصنوعی مولد با ربات‌ها، ممکن است این رویه را تغییر دهد.

ما می‌توانیم اقدامات هوش مصنوعی را در همه بخش‌ها ببینیم. به عنوان مثال در طبقات کارخانه یا ساخت سایت‌ها یا فروشگاه‌های خرده فروشی و هتل‌ها، هوش مصنوعی مولد برای جهانی بهتر در خدمت انسان‌ها قرار گرفته است.

هوش مصنوعی مولد به عنوان یکی از تحول پذیرترین فناوری‌هایی که تاکنون دیده‌ایم، ممکن است به نیرویی پرسود و پرفایده در جهان تبدیل شود. می‌توان از ابزاری مثل ChatGPT برای نوشتن یک سخنرانی خنده‌دار برای مراسم ازدواج دوستتان یا ایده‌ای برای پخت شام استفاده کرد و از سوی دیگر می‌توان از آن برای بررسی مسائلی مثل تغییرات آب و هوایی، نابرابری های گسترده، گرسنگی، دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و دیگر موارد بهره برد.

هوش مصنوعی می‌تواند به ما درباره نحوه پیشرفت بیماری‌های عفونی پیش‌بینی‌هایی را ارائه کند و حتی امنیت غذایی انسان را از طریق بهینه‌سازی عملکرد محصولات ایجاد نماید. شاید بیشتر شبیه به این است که به انسانها قدرت فوق‌العاده‌ای بدهید.

مقررات و نظارت بر آینده هوش مصنوعی مولد

طبیعتا، ما نمی‌توانیم این را انکار کنیم که می‌توان از هوش مصنوعی مولد برای انتشار اطلاعات نادرست، ایجاد سلاح‌های بیولوژیکی جدید و یا حتی ساخت سلاح‌های مستقلی که می‌توانند تهدیدها را بدون نظارت انسانی شناسایی و خنثی کنند استفاده کرد.

به همین دلیل است که انسان‌ها باید برای محافظت از خود و اطمینان از استفاده از هوش مصنوعی مولد در مسیر تحولات مثبت و نه ایجاد قطبی‌سازی بیشتر، مقرراتی را برای آن لحاظ کنند. باید درباره نحوه استفاده از این سیستم‌ها شفاف‌سازی شود.

از همین رو به دستورالعمل‌ها و چارچوب‌های اخلاقی نیاز است. بدین ترتیب هوش مصنوعی مولد باید به اولویت اصلی قانون‌گذاران تبدیل شود.

تا حدودی نظارت‌هایی در حال انجام است؛ مثلا شرکت متا اعلام کرده که در صورتی که تبلیغات سیاسی که در فیس بوک و اینستاگرام منتشر می‌شوند، حاوی محتوا و تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی هستند، باید در این زمینه اطلاع‌رسانی شود و سایر شرکت‌های فناوری نیز از این روند پیروی می‌کنند. اما در حال در این رابطه باید قوانین رسمی نیز تنظیم گردد.

تفویض اختیار به هوش مصنوعی و بهبود کارها

تبدیل دنیا به مکانی بهتر یک بحث است؛ اما پیش‌بینی فروتنانه‌تر این است که هوش مصنوعی مولد کار را بهتر انجام خواهد داد. بله طبیعتا برخی از شغل‌ها از بین می‌روند و جایشان را به اتوماسیون هوش مصنوعی خواهند داد؛ اما با بهره‌گیری از هوش مصنوعی مولد، مشاغل بیشتری ایجاد خواهند شد.

چرا که هوش مصنوعی مولد به ما این امکان را خواهد داد تا کارهای روزمره و تکراری‌تر را به ماشین‌ها بسپاریم، در نتیجه کارگران انسانی، زمان بیشتری برای انجام کارهای ارزش‌افزا مانند حل مسائل، به کارگیری خلاقیت و ایجاد ارتباطات خواهند داشت.

اما دستیابی به این تعادل بین تخصص انسانی و هوش ماشینی نکته بسیار مهمی خواهد بود. انتظار می‌رود که تفویض اختیارات به هوش مصنوعی یا هنر تشخیص اینکه کدام وظایف به بهترین وجه به ماشین‌ها سپرده شود و چه کارهایی باید توسط انسان‌ها انجام گردد، به یک مهارت حیاتی در آینده نیاز دارد.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *