بررسی نقشه‌راه توسعه «بهره‌وری سبز» در آسیا

نخستین جلسه شورای مشورتی بهره وری سبز 2.0 (GPAC) به صورت ترکیبی به ریاست پروفسور ریویچی یاماموتو (Prof. Emeritus Ryoichi Yamamoto) از دانشگاه توکیو برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از وبسایت سازمان بهره وری آسیایی، این شورا شامل پروفسور یوچیرو ماتسوموتو (Prof. Yoichiro Matsumoto)، مشاور علم و فناوری وزیر امور خارجه ژاپن، جوانا تان (Joanne Tan) مدیر سازمان بهره وری آسیایی در سنگاپور، ناتاپول رنگستیپول (Dr. Nattapol Rangsitpol)، مدیر سازمان بهره وری آسیایی در تایلند و دکتر ایندرا پرادانا سینگاویناتا (Dr. Indra Pradana Singawinata) دبیر کل سازمان بهره وری آسیایی است. به دلیل شرایط پیش بینی نشده، دکتر انور سنوسی (Dr. Anwar Sanusi)، مدیر سازمان بهره وری آسیایی در اندونزی دیگر عضو این شورا نتوانست در جلسه شرکت کند.

دبیرکل دکتر ایندرا طی سخنان افتتاحیه خود بر نقش حیاتی سازمان بهره وری آسیایی در ارائه روش هایی برای رشد پایدار شرکت ها در اعضای آن تاکید کرد.

وی تاکید کرد که ابتکارات سازمان بهره وری آسیایی، تکمیل کننده تلاش‌ها برای برآورده کردن اهداف توسعه پایدار سازمان ملل است که حاصل توافقنامه آب و هوای پاریس در سال 2015 با هدف حفظ میانگین افزایش دمای جهانی زیر 2 درجه سانتی‌گراد و تا حد امکان به 1.5 درجه سانتی‌گراد بالاتر از سطح پیش‌صنعتی است.

پروفسور بازنشسته یاماموتو، رئیس این شورا نیز به اعضای شورا خوشامد گفت و خاطرنشان کرد که سازمان جهانی هواشناسی گزارش داده است که سال 2023 با میانگین دمای نزدیک به سطح جهانی 1.45 درجه سانتیگراد بالاتر از سطح پایه ماقبل صنعتی بود، در حالی که دمای سطح اقیانوس ها گرم ترین سال ثبت شده بود.

در اوج رکورد نقطه اوج آب و هوا نزدیک‌تر از آن چیزی بود که تصور می‌شد، و هم نوآوری سبز و هم تحول اجتماعی به یک اقتصاد دایره‌ای بدون کربن خنثی، طبیعت مثبت و ضروری بود.

گروه کاری فنی (TWG) نقشه راه پیشنهادی GP 2.0 را برای رسیدگی به شکاف ها در سطح منطقه ای در جداسازی توسعه اجتماعی-اقتصادی از تخریب محیط زیست ارائه کرد. اقدامات شامل رویکردهای خاص بخش و توسعه اکوسیستم GP 2.0 مرتبط با جنبه های اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی پایداری بود.

همچنین در این نشست توصیه هایی در مورد نقشه راه تهیه شده توسط TWG مورد بحث و بررسی قرار گرفت. گزارش نهایی برای تصویب به هیئت مدیره سازمان بهره وری آسیایی ارائه خواهد شد.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *