اروپا تقریبا دو برابر سریع‌تر از دیگر قاره‌ها درحال گرم‌شدن است

دو سازمان عالی نظارت بر اقلیم در گزارش اخیر خود اعلام کرده‌اند که اروپا سریع‌تر از سایر قاره‌ها گرم می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از دیجیاتو، دو سازمان عالی نظارت بر اقلیم در گزارش اخیر خود اعلام کرده‌اند که اروپا سریع‌تر از سایر قاره‌ها گرم می‌شود و دمای آن تقریباً دو برابر میانگین جهانی درحال افزایش است. این موضوع می‌تواند روی سلامت انسان‌ها، ذوب یخچال‌ها و فعالیت‌های اقتصادی به‌عنوان هشداری جدی موردتوجه قرار گیرد.

سازمان جهانی هواشناسی سازمان ملل متحد و آژانس آب‌وهوای اتحادیه اروپا (کوپرنیک) در گزارشی مشترک اعلام کرده‌اند که قاره اروپا این فرصت را دارد که استراتژی‌های هدفمندی را برای حل این مسئله درنظر بگیرد. این دو سازمان می‌گویند اروپا بهتر است انتقال به منابع تجدیدپذیر مانند باد، انرژی خورشیدی و نیروهای برق‌آبی را در پاسخ به اثرات تغییرات آب‌وهوا سرعت ببخشد.

دمای قاره اروپا سریع‌تر از سایر قاره‌ها گرم می‌شود

دو آژانسی که درزمینه نظارت بر اقلیم فعالیت می‌کنند، در گزارش وضعیت آب‌وهوای اروپا مربوط به سال 2023 اعلام کرده‌اند که این قاره 43 درصد از برق خود را از منابع تجدیدپذیر تولید کرده است. این درحالی است که سال قبل‌تر یعنی 2022، این رقم 36 درصد بود. برای دومین سال متوالی، انرژی بیشتری در اروپا از انرژی‌های تجدیدپذیر نسبت به سوخت‌های فسیلی تولید شده است.

آخرین داده‌ها از آمار و ارقام مربوط به پنج سال گذشته نشان می‌دهد که دمای هوا در اروپا اکنون 2.3 درجه سانتیگراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی‌شدن است. درنتیجه به‌نظر می‌رسد که قاره اروپا باید برنامه‌های خود را برای استفاده بیشتر از انرژی‌های تجدیدپذیر سرعت ببخشد.

گفتنی است براساس این گزارش، اروپا در سال 2023 با دمای 1.02 تا 1.12 درجه سانتی‌گراد بالاتر از میانگین، دومین سال گرم ثبت‌شده در تاریخ خود را پشت‌سر گذاشت. قاره اروپا از سال 2020 به‌ مدت سه سال پیاپی گرم‌ترین دماها را تجربه کرده است. این قاره از سال 2007 تاکنون برای 7 سال گرم‌ترین دما را به‌ خود اختصاص داده است.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *