آموزش بهره‌وری: فناوری‌های نوآورانه مقرون به‌صرفه برای کشاورزی پایدار

سازمان بهره‌وری آسیایی یک دوره آموزشی خودآموز آنلاین با عنوان «فناوری‌های نوآورانه مقرون به‌صرفه برای کشاورزی پایدار (Innovative Cost-effective Technologies for Sustainable Agriculture) ارائه کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از وبسایت سازمان بهره وری آسیایی، فناوری های صنعت 4.0 منجر به تغییر پارادایم در کارایی کشاورزی شده است. کاربردهای اینترنت اشیاء و دستگاه‌های متصل در مزارع و زنجیره‌های تأمین، امکان جمع‌آوری مقادیر نمایی از داده‌ها را فراهم می‌آورد و تجزیه و تحلیل معنادار را برای افزایش بهره‌وری در کشاورزی امکان‌پذیر می‌سازد.

کشاورزی دقیق چنین پیشرفت های تکنولوژیکی را در بر می گیرد. به طور کلی به عنوان کشاورزی علمی که به طور هوشمندانه توسط داده های جمع آوری و محاسبه شده از طریق حسگرها کنترل می شود، تعریف می شود. مدیریت دیجیتالی در هسته کشاورزی دقیق برای استفاده بهینه از نهاده های کشاورزی و افزایش ظرفیت تولید است.

عملیات آن به سطح معینی از زیرساخت های فناوری اطلاعات و سرمایه گذاری نیاز دارد که می تواند مانعی برای پذیرش صنعت 4.0 برای تحول کشاورزی باشد. به عنوان مثال، دستگاه‌های آنلاین، ابزارک‌ها، نرم‌افزارهای سازگار، و امکانات داخلی و خارجی که اتصالات دیجیتال را فعال می‌کنند برای عملیات ضروری هستند. با وجود چالش‌ها، بسیاری از کشورها در تلاش هستند تا کشاورزی سنتی را به تولید مبتنی بر دیجیتال تبدیل کنند.

فناوری های جدیدتر کشاورزی می توانند هزینه های ورودی را جبران کنند و در عین حال بهره وری و امنیت غذایی را بهبود بخشند. این دوره الکترونیکی خودآموز نشان می دهد که چگونه پیشرفت های تکنولوژیکی از طریق افزایش بهره وری و کاهش ضایعات به پایداری و مقرون به صرفه بودن کشاورزی کمک می کند. با توجه به شرایط اقتصادی کشورهای کمتر توسعه یافته، فناوری های قابل اجرا را در مقیاس کوچک نیز معرفی و بررسی خواهد کرد.

فناوری‌های مقرون‌به‌صرفه، در دسترس و ساده که از زیرساخت‌ها و منابع موجود استفاده می‌کنند، مورد بحث قرار خواهند گرفت. به عنوان مثال، بسیاری از گزارش‌ها از تلفن‌های همراه به‌عنوان ابزاری کارآمد برای اشتراک‌گذاری اطلاعات و دانش در سراسر زنجیره‌های تامین کشاورزی یاد می‌کنند. به اشتراک گذاری فناوری های جدید تولید مانند انواع بذر، مدیریت مواد مغذی و روش های کنترل آفات می تواند مستقیماً به رشد بهره وری منجر شود.

این دوره به معرفی فناوری های کشاورزی مناسب می پردازد که می تواند به پایداری بلند مدت کمک کند. همچنین رویکردی گسترده به حوزه و تعریف فناوری های مقرون به صرفه در پاسخ به نیازهای متنوع کشورهای عضو سازمان بهره وری آسیایی خواهد داشت.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *