مطالعه جدید: بهره‌وری افراد در شیوه کار هیبریدی به‌اندازه کار تماماً حضوری است

تحقیقی جدید دریافته است که شیوه کار هیبریدی بر روی بهره‌وری افراد اثر منفی قابل‌اندازه‌گیری نمی‌گذارد، اما رضایت آن‌ها را افزایش می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از دیجیاتو، یکی از بزرگ‌ترین بحث‌ها پس از دوران همه‌گیری کرونا پیرامون شکل کاری هیبریدی (شامل ترکیبی از دورکاری و کار حضوری) شکل گرفته است. طرف‌داران دورکاری باور دارند این شیوه تعادل بهتری بین زندگی شخصی و شغلی ایجاد می‌کند. مطالعه‌ای جدید نشان داده است نگرانی‌ها پیرامون افت بهره‌وری در شیوه کار هیبریدی ناچیز است و این روش می‌تواند بهترین گزینه برای نیروی کار باشد.

رضایت کارمندان با شیوه کار هیبریدی افزایش می‌یابد

به‌ گزارش بیزینس اینسایدر، براساس پژوهش جدید محققان دانشگاه استنفورد، هنگ‌کنگ و پکینگ پکن، کارمندانی که سه روز در هفته در دفتر شرکت حاضر می‌شوند و دو روز داخل خانه کار می‌کنند، نسبت به کسانی که هر پنج روز هفته را به‌صورت حضوری مشغول به کارند، رضایت بیشتری از کار داشته‌اند. نرخ استعفای گروه اول تقریباً یک‌سوم گروه دوم بوده است. این تأثیر بیش از همه در کارمندانی که مدیران نیستند، زنان و کسانی دیده شده است که رفت‌وآمدهای طولانی دارند.

این تحقیق تقریباً هیچ مشکلی در استفاده از شیوه کار هیبریدی نمی‌بیند و نتیجه می‌گیرد کار هیبریدی اثر منفی قابل‌اندازه‌گیری بر عملکرد کارمندان یا سطح بهره‌وری آن‌ها نمی‌گذارد. مدیران نیز پس از شرکت در این پژوهش، از این شیوه حمایت بیشتری کردند. تحقیق حاضر روی 1600 کارمند شرکت Trip.com صورت گرفت.

محققان این مطالعه در پایان پژوهش نتیجه‌گیری کرده‌اند کار هیبریدی می‌تواند با کاهش نرخ خروج نیروها که هزینه آن حدود 50 درصد از حقوق سالانه یک نفر تخمین زده می‌شود، سود شرکت‌ها را افزایش بدهد. علاوه‌براین، این سازوکار می‌تواند با افزایش رفاه کارمندان، کاهش هزینه‌های رفت‌وآمد و تسهیل مسائل مربوط به نگهداری از فرزندان، فواید مهمی برای جامعه داشته باشد.

نتایج این تحقیق در قالب مقاله‌ای در ژورنال علمی نیچر منتشر شده است. پیش‌تر پژوهشی دیگر نشان داده بود دورکاری می‌تواند انتشار گازهای گلخانه‌ای را حدود 50 درصد کاهش دهد. بااین‌حال، در تحقیقی جداگانه مشخص شد احتمال اخراج کارمندان دورکار نسبت به کارمندانی که در شرکت حاضر می‌شوند، 35 درصد بیشتر است.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *