توسعه بهره‌وری، عامل مهار تورم است

استاد دانشگاه و مدرس اقتصاد گفت: تقویت بهره وری در فعالیت‌های اقتصادی عاملی برای مهار تورم خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری بهره‌ورنیوز به نقل از خبرگزاری مهر، محسن اسلامی در خصوص تحقق شعار «مهار تورم و رشد تولید» بیان کرد: مهم‌ترین موضوعی که در شعاری که مقام معظم رهبری برای سال ۱۴۰۲ در نظر گرفته‌اند دیده می‌شود مسئله تولید است.

وی اضافه کرد: افزایش تولید در واحدهای اقتصادی اثرات متعددی در جامعه دارد از جمله این اثرگذاری‌ها می‌توان به افزایش اشتغالزایی و توسعه واحدهای اقتصادی اشاره کرد این در حالی است که با توجه به چند وجهی بودن علم اقتصاد این دو مؤلفه بر سایر متغیرهای اقتصادی نیز اثرگذاری خواهد کرد.

اسلامی ادامه داد: با توسعه بنگاه‌های اقتصادی شاهد افزایش تولیدات این بخش از اقتصاد خواهیم بود که موجب کاهش وابستگی به منابع خارجی خواهد شد و در نتیجه با فراهم کردن امکان صادرات محصولات تولید شده به خارج از کشور شاهد ارزآوری نیز خواهیم بود.

او معتقد است: با افزایش ارزآوری محصولات تولیدی سرانه درآمدی آحاد مختلف جامعه نیز افزایش خواهد یافت این در حالی است که با افزایش درآمد سرانه شاهد هستیم که سرعت افزایش هزینه اجتماعی نیز کاهش یافته و می‌توان نسبت به کاهش تورم و مهار آن امیدوار بود.

اسلامی با اشاره به اینکه تورم نیز عاملی چند وجهی و اثرپذیر از سایر مؤلفه‌های اجتماعی است، تاکید کرد: می‌توان با کنترل چند عامل اثرگذار کلان بر تورم نسبت به مهار این مؤلفه اقتصادی اقدام کرد البته نکته حائز اهمیت در این موضوع آن است که مهم‌ترین عامل کاهنده تورم توسعه بازار و افزایش تولید است که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید دارند.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *