معرفی كتاب: بهره وری صنعت ايران

یکی از کتاب‌های ارزشمندی که در زمینه بهره‌وری در کشور تالیف شده، کتاب «بهره وری صنعت ایران» است.

به گزارش پایگاه خبری بهره ور نیوز، کتاب «بهره‌وری صنعت ایران‌»، نتیجه تحقیقی به‌هنگام است که به قصد پاسخ دادن به مهم‌ترین پرسش‌های صنعتگران وکارشناسان درباب وضع صنعت ایران از حیث رقابت‌پذیری و بهره‌وری انجام شده است.

این تحقیق که به پیشنهاد اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی تهران انجام شده، به این پرسش بنیادین که «‌چرا توان رقابت بنگاه‌های ایرانی از همتایان خارجی کمتر است؟‌» و پرسش‌های پرشمار دیگری که ذیل پرسش اصلی قرار می‌گیرند، پاسخ داده و پس از بررسی عوامل موثر بر رقابت‌پذیری بنگاه‌های ایرانی، پاره‌ای پیشنهادات اجرایی را ذیل عنوان «دلالت‌های سیاست‌گذاری» ارائه کرده است.

هدف و پیش زمینه انتشار کتاب

کتابِ پیش‌رو، خلاصه تحقیقی است که انگیزه اولیه سفارش آن را بدست آوردن راهکارهای کاهش قیمت تمام شده بنگاه‌های اقتصادی ایران تشکیل می‌داد. تعریفِ صورت مسأله در قالب ذکر شده، در بر گیرنده یک هدف و دو پیش‌فرض به صورت ضمنی و تصریح نشده بود.

هدف تصریح نشده، افزایش توان رقابتی بنگاه‌های اقتصادی در مقایسه با بنگاه‌های رقیب خارجی و دو پیش فرضِ ضمنی آن، وجود ریشه مشکل در سمت هزینه‌های بنگاه و قرار داشتن راه‌حل مسأله در دست بنگاه بود.


پیش‌زمینه طرح مسأله را حجم بالای وارداتِ محصولات مختلفِ مصرفی، واسطه‌ای و سرمایه‌ای تشکیل می‌داد که با قیمت‌هایی به مراتب پائین‌تر از محصولات ساخت داخل، به سرعت عرصه را بر بنگاه‌های ایرانی تنگ می‌کردند.

نتیجه طبیعی چنین شرایطی، کم رونقی و یا کسادی تولید، کاهش اشتغال و افزایش فقر و تبعات نامطلوب اجتماعی آن برای جامعه و در سوی دیگر، افزایش سودآوری و رونق برای بنگاه‌های خارجی بود که با تولید محصولاتی با کیفیت نه چندان مناسب بازار نسبتاً بزرگ ایران را در اختیار می‌گرفتند.

ضرورت افزایش رقابت پذیری بنگاه های اقتصادی ایران

نگرانی سیاستگذارانِ صنعتی و تجاری از چنین شرایطی بسیار بجا و پرداختن به آن در قالب چگونگی افزایش توان رقابت پذیری بنگاه‌های اقتصادی ایران نیز بسیار ضروری و به موقع بود. اما دو پیش فرض ضمنی آن، می‌توانست بطور جدّی محل بحث باشد. لذا گروه تحقیق ابتدا با مبنا قرار دادن رویکرد افزایش رقابت‌پذیری بنگاه‌های اقتصادی، کار خود را بر تنظیم روش علمی و مناسب انجام پژوهش متمرکز کرد به گونه‌ای که نتایج مطالعه بتواند در انتها، خطوط روشن و مشخصی را، هم در عرصه سیاستگذاری و هم در عرصه بنگاهداری تعیین کند.

اولین و مهمترین موضوع که نقش تعیین کننده در ترسیم مسیر مطالعه تا پایان داشت، انطباق نسبتاً کامل مفهوم رقابت‌پذیری با بهره‌وری کل عوامل تولید بود. بهره‌وری کلِ عوامل تولید، بنا به تعریف، بخشی از تغییرات تولید است که بوسیله تغییراتِ نهادهای فیزیکی تولید مانند نیروی کار، سرمایه و سایر عوامل تولید، توضیح داده نمی‌شود.

بنابراین افزایش بهره‌وری کل عوامل تولید به معنی آنست که به ازاء مقدار ثابتی از نهاده‌ها، تولید افزایش پیدا کرده که این مترادف با افزایش رقابت‌پذیری بنگاه است.

فصول اين كتاب به شرح ذيل است:

فصل اول: معرفی عوامل مؤثر بر رقابتپذیری

‌‌فصل دوم: بهره وری کل عوامل تولید در بخش صنعت (رویکرد خرد)

فصل سوم: بهره وری کل عوامل تولید در بخش صنعت (رویکرد كلان)

«بهره وری صنعت ایران: بررسی توان رقابت پذیری بنگاه های صنعتی» نوشته مسعود نیلی، حسن درگاهی، سید فرشاد فاطمی از سوی انتشارات دنياي اقتصاد در سال 1393 در 300 صفحه منتشر شده است.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *