رشد اقتصادی بدون ارتقای بهره‌وری حاصل نمی‌شود

یک کارشناس اقتصادی، درباره الزامات رسیدن به رشد اقتصادی در برنامه هفتم توسعه، گفت: در سیاست‌های کلی ابلاغ شده در این برنامه، چند محور مهم در بخش اقتصادی به چشم می خورد که یکی از مهمترین آنها رشد اقتصادی «عدالت محور» و همراه با «بهره وری» است.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از شادا، «حمیدرضا فولادگر» افزود: بحث رشد اقتصادی در برنامه های قبلی نیز لحاظ و یکی از محوری ترین مفاد این برنامه ها بود که در برنامه هفتم نیز رشد 8 درصدی پیش بینی شده است.

فولادگر افزود: با توجه به بررسی ها و آماری که منتشر شده، رشد اقتصادی طی سالیان گذشته منفی بوده که در برنامه هفتم توسعه رشد اقتصادی 8 درصدی پیش بینی شده که این مساله برای تحقق، نیازمند برنامه ریزی میان مدت برای سرمایه گذاری ارزی و ریالی خارجی و داخلی است.

این کارشناس اقتصادی توضیح داد: هرچند در دو یا سه سال اخیر رشد اقتصادی داشته ایم اما نرخ تشکیل سرمایه ثابت منفی بوده، یعنی نرخ استهلاک از نرخ سرمایه‌گذاری در دارایی های ثابت جلوتر است و این علامت خوبی برای اقتصاد نیست و قطعا می تواند پیش بینی رشد 8 درصدی را با مخاطره مواجه کند. در صورت رشد نرخ تشکیل سرمایه می‌توان به تحقق رشد 8 درصدی هم امیدوار بود.

فولادگر متذکر شد: در خصوص سرمایه گذاری خارجی و داخلی و انعقاد قرارداد برای توسعه اقتصادی، رفع موانع یکی از راه های اصلی تحقق این مساله است که یکی از راهکارهای رفع این موانع که در خود برنامه هفتم هم ذکر شده، بهبود شرایط کسب و کار است که البته نباید به این مساله به صورت مستقل نگاه کرد، چرا که خود نقش اصلی در رفع موانع سرمایه گذاری دارد.وی اضافه کرد: مساله بعدی برای تحقق رشد اقتصادی افزایش بهره وری است.

در همین برنامه ذکر شده که یک سوم تحقق رشد 8 درصدی باید از محل رشد بهره وری باشد که متاسفانه نرخ رشد آن در سال های گذشته چه در بخش نیروی انسانی و چه سرمایه به عنوان دو رکن اصلی بهره وری، صفر بوده است. برای رسیدن به حد رشد در بهره وری نیازمند جهاد هستیم و اگر قرار بر ادامه روال سال های گذشته باشد، قطعا رشد 8 درصدی اقتصادی با چالش مواجه می شود.

این نماینده ادوار مجلس تاکید کرد: به طور کلی، در بحث رشد اقتصادی، هم در حوزه سرمایه گذاری و هم رشد بهره وری وزارت اقتصاد قطعا نقش مهمی می‌تواند ایفا کند، سرمایه گذاری از وظایف ذاتی وزارت اقتصاد است که به صورت مستقیم باید ورود کند.

وی ادامه داد: در خصوص رشد بهره‌وری نیز هر چند این مساله به صورت مستقیم به وزارتخانه مربوط نیست و به قسمت های واقعی اقتصاد یعنی، انرژی، آب، ساختمان و صنعت مربوط است اما این وزارتخانه می تواند در این بخش‌ها سیاست گذاری کرده و به صورت غیر مستقیم در رشد بهره وری سهیم باشد.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *