نقش هوش مصنوعی در افزایش خطر سوءاستفاده از اطلاعات

زمانی‌‌‌که شرکت‌ها پروژه جدیدی را بررسی می‌کنند که نیاز به داده‌‌‌های انسانی دارد یا پایگاه‌‌‌های داده موجود را به کار می‌گیرد، باید روی پنج مساله‌‌ اساسی تمرکز کنند: سرمنشأ داده، هدف کاربردی، نحوه حفاظت، نحوه حفظ حریم خصوصی تامین‌‌‌کنندگان داده و نحوه آماده‌‌‌سازی داده برای استفاده.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، ما در اینجا به هرکدام از این اصول می‌‌‌پردازیم و به این موضوع توجه می‌‌‌کنیم که چطور هوش مصنوعی خطر سوءاستفاده از داده را افزایش می‌دهد؛ اما اول نگاهی می‌‌‌اندازیم به الزامات سازمانی برای داشتن یک فرآیند بررسی اخلاقی مستحکم.

 ساماندهی نظارت بر داده

در محیط‌‌‌های دانشگاهی معمولا کمیته بررسی سازمانی داخل مجموعه (IRB)  بر گردآوری داده از سوژه‌‌‌های انسانی نظارت می‌کند. این کمیته‌‌‌ها متشکل از دانشمندانی هستند که به حوزه مطالعاتی پژوهش و اصول اخلاقی جمع‌‌‌آوری و استفاده اطلاعات تسلط دارند و در ابتدا در حوزه تحقیقات پزشکی پدیدار شدند؛ اما اکنون برای پژوهش‌‌‌هایی که سوژه انسانی دارند، تقریبا در تمام حوزه‌‌‌ها توسط سازمان‌های علمی مورد استفاده قرار می‌‌‌گیرند.

چند شرکت بزرگ هم عموما زیر نظر متخصص، اصول اخلاقی دیجیتال کمیته بررسی سازمانی خودشان را تاسیس کرده‌‌‌اند. بااین‌‌‌حال، این موضوع همچنان نادر است.

یک کمیته بررسی سازمانی بسته به کثرت، اهمیت و اندازه پروژه‌‌‌های دیجیتال شرکت باید بین ۴ تا ۷ عضو داشته باشد. اعضا باید شامل متخصص نظارت بر مقررات، دانشمند داده، مدیر اجرایی کسب و کار آشنا به حوزه عملکردی پروژه‌‌‌های دیجیتال (همچون منابع انسانی، بازاریابی، امور مالی) و یک یا چند متخصص ارشد با مدرک دانشگاهی مرتبط باشند. برای همه‌‌‌ ارزیابی‌‌‌ها نیازی به حضور تمام اعضای گروه نیست. به‌‌‌عنوان نمونه، مدرسه‌‌‌ اقتصاد لندن فقط برای نظارت بر پیچیده‌‌‌ترین پروژه‌‌‌هایش از گروه کاملش استفاده می‌کند. ممکن است پروژه‌‌‌های کوچک‌تر در عرض کمتر از یک هفته با استفاده از پرسشنامه‌‌‌ای آنلاین و با تلاش و نظرات فقط یک عضو گروه ارزیابی شوند.

هر پروژه جدیدی که شامل جمع‌‌‌آوری، ذخیره‌‌‌سازی و پردازش داده‌‌‌های انسانی می‌شود باید قبل از شروع، توسط کمیته بررسی سازمانی شرکت تایید شود و این قاعده فارغ از اینکه پروژه چقدر سنگین یا پیش‌‌‌ پا افتاده است، نباید استثنایی داشته باشد.

بازبینی کمیته‌‌‌ بررسی سازمانی با اولین اصل ما شروع می‌شود: تحقیق درباره اینکه داده از کجا می‌‌‌آید؛ با آگاهی و رضایت سوژه‌‌‌های تحقیق جمع‌‌‌آوری ‌‌‌می‌شود و اینکه روش جمع‌‌‌آوری شامل هرگونه اجبار یا حقه و ترفندی می‌شود یا نه.

۱- سرمنشأ

برای اینکه بفهمید گردآوری داده چه خطراتی می‌تواند در پی داشته باشد، مورد هوش مصنوعی کلیرویو (Clearview AI)  را در نظر بگیرید؛ شرکت تشخیص چهره‌‌‌ای که در سال ۲۰۲۱ به خاطر جمع‌‌‌آوری تصاویر مردم، استفاده از آن عکس‌‌‌ها برای تعلیم الگوریتم‌‌‌های تشخیص چهره و بعد فروش دسترسی پایگاه‌‌‌های داده تصاویر به سازمان‌های مجری قانون بسیار مورد توجه قرار گرفت.  از نظر سازمان تنظیم مقررات استرالیا، این کار روش ناعادلانه‌‌‌ای برای دریافت اطلاعات شخصی و حساس افراد بدون رضایت یا اطلاع آنها بود و قانون حفظ حریم خصوصی استرالیا را نقض می‌‌‌کرد.

پس دولت به کلیرویو دستور داد جمع‌‌‌آوری داده را متوقف و عکس‌‌‌های جمع‌‌‌آوری‌‌‌شده در استرالیا را حذف کند. فرانسه هم به شرکت دستور داد جمع‌‌‌آوری، پردازش و ذخیره داده‌‌‌های تصویری را متوقف کنند. شاید به همین دلیل بود که فیس‌‌‌بوک اعلام کرد سیستم تشخیص چهره‌‌‌اش را کنار می‌‌‌گذارد و داده‌‌‌های اسکن چهره بیش از یک میلیارد کاربر را پاک می‌کند.

حتی زمانی که دلیل جمع‌‌‌آوری داده موجه است، روش به‌‌‌کاررفته برای جمع‌‌‌آوری آن می‌تواند غیراخلاقی باشد؛ همان‌طور که نمونه پیش رو که از تحقیقات ما حاصل‌‌‌شده این موضوع را نشان می‌دهد. یک شرکت استخدامی متوجه شد کسانی که در پلت‌فرم‌‌‌های این سازمان درخواست کار می‌دهند، فکر می‌کنند بر اساس اطلاعات آماری‌‌‌شان همچون سن و جنسیت مورد تبعیض قرار می‌‌‌گیرند.

شرکت می‌‌‌خواست به آنها اطمینان دهد که الگوریتم‌‌‌هایی که فرصت‌‌‌های شغلی را با متقاضیان تطابق می‌دهند، صرفا مبتنی بر مهارت و نسبت به اطلاعات آماری کاملا بی‌‌‌طرف هستند و اگر تبعیضی صورت گرفته در بنگاه‌های کاریابی بوده نه در خود پلت‌فرم؛ پس به مدرسه کسب وکار شناخته‌‌‌شده‌‌‌ای مراجعه و پروفسوری را پیدا کرد که حاضر بود برای امتحان تبعیض احتمالی در شرکت‌های استخدامی تحقیقاتی را ترتیب بدهد.

پژوهشگر پیشنهاد کرد مطالعاتی را که چند سال قبل صورت گرفته بود شبیه‌‌‌سازی کنند که در آن چند رزومه متعارف ساخته بودند که فقط از نظر نژاد و جنسیت متقاضی باهم متفاوت بودند. در آن مطالعات هزاران درخواست کار جعلی به شرکت‌های محدوده فرستاده و پاسخ‌‌‌ها پیگیری و تجزیه‌‌‌وتحلیل شده بودند.

اگر تبعیض بارزی در کار بود، نتایج تحقیق اختلاف نرخ پذیرش را نشان می‌‌‌داد. مدیران بازاریابی و فروش شرکت از این پیشنهاد استقبال کردند. اما از آنجا ‌که یکی از الزامات آن مدرسه کسب و کار، ارزیابی اصول اخلاقی پروژه بود، طرح پیشنهادی، تحویل کمیته بررسی سازمانی مدرسه شد و کمیته با این استدلال که پروفسور می‌‌‌خواهد با حیله و ترفند از شرکت‌ها داده جمع‌‌‌آوری کند، آن را رد کرد. او با این کار به کاربران دروغ می‌‌‌گفت و از آنها می‌‌‌خواست بدون آگاهی و بی‌‌‌آنکه هیچ نفعی برایشان داشته باشد، برای مشتری مدرسه کار کنند (برعکس اگر معلوم می‌‌‌شد بنگاه‌‌‌ها از فرآیند استخدامی تبعیض‌‌‌آمیز استفاده می‌‌‌کردند، ممکن بود به ضررشان هم تمام شود).

درس اخلاقی این داستان این است که برای جمع‌‌‌آوری داده‌‌‌ اخلاقی، نیت خوب کافی نیست. شرکت‌ها نه‌‌‌ فقط باید سرمنشأ داده‌‌‌هایی را که قصد دارند به دست بیاورند، بلکه سرمنشأ داده‌‌‌هایی را که قبلا جمع‌‌‌آوری کرده‌‌‌اند هم در نظر بگیرند. بسیاری از این شرکت‌ها مرتب اقدام به جمع‌‌‌آوری داده‌‌‌های تاریکی (داده تاریک به هر نوع داده فراموش‌‌‌شده‌‌‌ای گفته می‌شود که در نتیجه تعاملات دیجیتالی کاربران ذخیره می‌‌‌شوند اما بلااستفاده و گمنام به‌‌‌جا می‌‌‌ماند) می‌کنند که به‌‌‌ندرت مورد استفاده قرار می‌‌‌گیرند و اغلب به دست فراموشی سپرده می‌‌‌شوند.

با اینکه این داده‌‌‌ها اغلب سازمان‌‌‌یافته نیستند و به همین دلیل تلفیقشان مشکل است، اما ارزش بالقوه هنگفتی دارند و به همین خاطر بسیاری از برنامه‌نویسان محصولاتی را تولید می‌کنند که به شرکت‌ها کمک کند داده‌‌‌های تاریکشان را پیدا و استفاده کنند. این موضوع ما را به دومین اصل می‌‌‌رساند.

۲- هدف

داده برای هدفی غیر از هدف اصلی هم استفاده می‌شود؟ منبع اصلی داده با استفاده مجددش برای هدفی به‌‌‌جز هدف اولیه موافقت می‌کند؟ اگر از داده‌‌‌ تاریک استفاده می‌شود، آیا تعهدات جمع‌‌‌آوری اولیه را حفظ می‌کند؟

در فضای شرکتی، داده‌‌‌هایی که با رضایت سوژه‌‌‌های انسانی برای هدف خاصی گردآوری‌‌‌ شده‌‌‌اند، اغلب درگذر زمان برای اهداف دیگری هم مورد استفاده قرار می‌‌‌گیرند که سوژه‌‌‌ها از آن بی‌‌‌خبرند. به همین دلیل شرکت‌ها در بررسی بهره‌‌‌برداری از داده‌‌‌های موجود باید مشخص کنند که رضایت افزوده‌‌‌ای لازم است یا نه.

شرکت‌ها معمولا با داده‌‌‌های مشتریان اصلا موشکافانه برخورد نمی‌‌‌کنند. بسیاری به این داده‌‌‌ها به‌‌‌عنوان منبع درآمد نگاه می‌کنند و آن را به‌‌‌طرف سومی می‌‌‌فروشند؛ اما مخالفت گسترده‌‌‌ای علیه این کار در حال شکل‌‌‌گیری است. بیشتر شرکت‌ها از پایگاه داده‌‌‌ مشتری‌‌‌هایشان برای فروش محصولات دیگری به آنها هم استفاده می‌کنند؛ اما این کار هم می‌تواند برایشان دردسرساز باشد.

در سال ۲۰۲۱ دفتر ریاست اطلاعات بریتانیا ویرجین مدیا را متهم به نقض حق حریم خصوصی مشتریانش کرد. ویرجین مدیا ۱۹۶۴۵۶۲ ایمیل فرستاده بود تا اطلاع دهد دارد هزینه‌‌‌های حق عضویت را ثبت می‌کند. تا اینجای کارشان منطقی بود؛ اما ویرجین مدیا از آن ایمیل‌‌‌ها استفاده کرده بود تا علاوه بر اطلاع‌‌‌رسانی، تبلیغ هم بکند. ازآنجا ‌که ۴۵۰‌هزار نفر از مشترکان آن لیست انتخاب کرده بودند که ایمیل تبلیغاتی برایشان ارسال نشود، نهاد نظارتی، ویرجین مدیا را برای نقض این حق مشتریان ۵۰‌هزار دلار جریمه کرد.

این احتمال که ممکن است پایگاه‌‌‌های داده شرکت‌ها بدون رضایت تامین‌‌‌کننده‌‌‌های داده برای هدف دیگری مورد استفاده قرار بگیرند، ما را به سومین اصل می‌‌‌رساند.

۳- حفاظت

داده چگونه محافظت می‌شود؟ چه مدت در دسترس پروژه خواهد بود؟ چه کسی مسوول از بین بردن آن است؟

طبق گفته‌‌‌ مرکز چاره‌‌‌یابی سرقت هویت، در سال ۲۰۲۱ در ایالات ‌‌‌متحده آمریکا نزدیک به ۲‌هزار رخنه اطلاعاتی اتفاق افتاده است. حتی بزرگ‌ترین و کارآزموده‌‌‌ترین شرکت‌های تکنولوژی هم رخنه‌‌‌های امنیتی ترسناک را تجربه کرده‌‌‌اند که منجر به افشای مشخصات فردی بیش از چند میلیارد انسان شده است.

عمل رایج قرار دادن داده‌‌‌ها روی سرورهای یک طرف سوم متخصص هم الزاما حفاظت بهتری را فراهم نمی‌‌‌کند. داکتولیب (doctolib) که یک برنامه نوبت‌‌‌دهی پزشکی است، به ‌‌‌این ‌‌‌علت که داده‌‌‌هایش را روی وب سرورهای آمازون ذخیره کرده بود و خود آمازون و چند سازمان دیگر از جمله سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا امکان دسترسی به آن را داشتند، دادگاهی شد.  کمیته‌‌‌ بررسی سازمانی باید به ‌‌‌وضوح بداند که داده‌‌‌های شرکت کجا ذخیره می‌شود، چه کسی می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد، کجا و چه زمانی ناشناس‌سازی می‌شود و چه زمانی از بین می‌رود.

به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها باید پروتکل‌‌‌ها و تمهیدات موجودشان را تغییر دهند که می‌تواند هزینه‌‌‌بر باشد: همان‌طور که پس از رخنه‌‌‌ اطلاعاتی سال ۲۰۱۴ شرکت خدمات مالی و بانکداری جی پی مورگان که ۷۶میلیون نفر و ۷ میلیون کسب‌و‌کار را به مخاطره انداخت، این بانک مجبور شد سالانه ۲۵۰ میلیون دلار صرف حفاظت از داده کند.

۴- حریم خصوصی

چه کسی به داده‌‌‌ای که می‌تواند برای تشخیص هویت به کار برود، دسترسی خواهد داشت؟ مشاهدات فردی گروه داده چگونه غیرقابل‌‌‌شناسایی می‌شود؟ چه کسی به اطلاعات ناشناس شده دسترسی خواهد داشت؟

معضلی که بسیاری از شرکت‌ها با آن مواجهند ایجاد توازن بین ناشناس‌سازی اندک و بیش ‌‌‌از حد است. در اغلب مقررات دولتی، ناشناس‌‌‌سازی اندک بدون رضایت افراد صاحب داده غیر‌قابل ‌‌‌قبول است. ناشناس‌سازی بیش ‌‌‌از حد هم می‌تواند داده را برای اهداف بازاریابی بی‌‌‌استفاده کند. تکنیک‌‌‌های بسیاری برای ناشناس‌‌‌سازی وجود دارد. به صورت تئوریک، این تکنیک‌‌‌ها باید از هویت اشخاص حفاظت کنند.

اما پژوهشگران موفق شده‌‌‌اند با داده‌‌‌های ناچیزی هویت افراد را در یک پایگاه داده مشخص کنند. حتی اطلاعات عام‌‌‌تر هم وقتی با پایگاه‌‌‌های داده‌‌‌ دیگری ترکیب شوند، می‌توانند برای تشخیص هویت افراد به کار بروند. به همین دلیل در ارزیابی مساله‌‌‌ امنیتی داده‌‌‌های انسانی، کمیته‌‌‌های بررسی سازمانی شرکتی باید حداقل بررسی کنند که دیوارهای آتش ناشناس‌‌‌سازی تا چه حد موثرند؛ به‌‌‌خصوص با توجه به قدرت تحلیلگران داده در عبور از ناشناسی.

۵- آمادگی

داده چگونه پاک‌‌‌سازی می‌شود؟ صحت داده چگونه تایید و اصلاح می‌شود؟ داده‌‌‌های ناقص و متغیرهای از قلم ‌‌‌افتاده چگونه مدیریت می‌‌‌شوند؟

داده‌‌‌های ازقلم‌‌‌افتاده، غلط و پرت می‌توانند به‌‌‌شدت بر کیفیت تحلیل آماری تاثیر بگذارند و کیفیت داده معمولا ضعیف است.  پاک‌‌‌سازی داده، به‌‌‌خصوص زمانی که در دوره‌‌‌های متفاوت و از واحدهای کسب و کار و کشورهای مختلفی جمع‌‌‌آوری‌‌‌شده باشد، می‌تواند بسیار چالش‌‌‌برانگیز باشد. طبق گفته‌‌‌ پلت‌فرم تحلیل داده تبلیو‌‌‌ (Tableau)، پاک‌‌‌سازی داده پنج گام ساده دارد:

۱- حذف مشاهدات تکراری یا بی‌‌‌ربط ۲- ترمیم خطاهای ساختاری ۳- حذف داده‌‌‌های پرت ناخواسته ۴- مدیریت داده‌‌‌های از قلم‌‌‌ افتاده و  ۵- زیر سوال بردن داده و نتایج تحلیلی و تایید اعتبار.

 هوش مصنوعی چگونه این خطر را افزایش می‌دهد؟

برای شرکت‌های بزرگی که رقبای سرسختی دارند، اصول اخلاقی می‌تواند مثل تجملاتی گران‌قیمت به نظر برسد. به‌‌‌عنوان نمونه، ظاهرا مایکروسافت تمام تیم اصول اخلاقی پروژه هوش مصنوعی بینگش را اخراج کرد؛ چون طبق اخبار و گزارش‌‌‌های آنلاین، گوگل راهی تا انتشار برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی خود نداشته؛ پس باید دست می‌‌‌جنباندند.

اما پای هوش مصنوعی که به میان می‌‌‌آید، اینکه اصول اخلاقی داده را ایده‌آل اما نشدنی ببینیم می‌تواند خطرناک باشد. مدیر ارشد فناوری شرکتOpenAI ، شرکتی که چت جی‌‌‌پی‌‌‌تی را ساخت و توسعه داد، در یکی از مصاحبه‌‌‌های اخیرش گفت: «هر چیزی به این قدرتمندی که می‌تواند بسیار سودمند باشد، عواقب احتمالی سنگینی هم خواهد داشت- و به خاطر همین است که ما تلاش می‌‌‌کنیم بفهمیم چطور مسوولانه این کار را بکنیم.»

به لطف هوش مصنوعی، دانشمندان داده می‌توانند بر اساس خرده‌‌‌ریزهای بقایای دیجیتالی از بازدیدهای پلت‌فرم‌‌‌های اجتماعی به مشخصات شخصی و روان‌شناختی فوق‌‌‌العاده دقیقی از افراد برسند. سه نفر از پژوهشگران دانشگاه کمبریج نشان دادند که لایک‌‌‌های فیس‌‌‌بوک چقدر ساده می‌توانند مجموعه‌‌‌ای از ویژگی‌‌‌های شخصی بسیار حساس همچون: گرایش جنسی، قومیت، مذهب و دیدگاه سیاسی، ویژگی‌‌‌های شخصیتی، هوش، شادمانی، مصرف مواد مخدر، جدایی والدین، سن و جنسیت را به‌‌‌درستی پیش‌بینی کنند.

پژوهش دیگری که توسط سه محقق دیگر صورت گرفت نشان داد که قدرت تشخیص شخصیتی مبتنی بر کامپیوتر می‌تواند دقیق‌‌‌تر از قضاوت‌‌‌های انسانی باشد و به ‌‌‌این‌‌‌ترتیب یافته‌‌‌های پژوهش قبلی را تقویت کرد. حواستان به پیامدهای این اتفاق باشد. نباید سرسری گرفته شود. اگر دولت می‌‌‌خواست افکار و اعمال خصوصی‌‌‌تان را دسته‌‌‌بندی کند، چه احساسی پیدا می‌‌‌کردید؟

نه ‌‌‌فقط در داده‌‌‌های تحلیل‌‌‌شده، بلکه در داده‌‌‌های نادیده گرفته‌‌‌شده هم می‌تواند مشکلی جا خوش کرده باشد. ماشین‌‌‌ها می‌توانند فقط از چیزی که به خوردشان داده می‌شود یاد بگیرند؛ آنها نمی‌توانند متغیرهایی را که بنا نیست مشاهده کنند تشخیص دهند.

این پدیده به «سوگیری متغیرهای حذف‌‌‌شده» معروف است. نمونه بارز این اتفاق، توسعه الگوریتم شناسایی مشتریان باردار فروشگاه‌‌‌های زنجیره‌‌‌ای تارگت است. این کار به تارگت اجازه داد به امید به دست آوردن مشتریان وفاداری که تمام محصولات فرزندشان را از تارگت بخرند، پیش از رقبایشان محصولات مربوطه را تبلیغ کنند.

مشکل پیش روی هیات‌‌‌های مدیره و مدیران رده‌‌‌بالا این است که استفاده از هوش مصنوعی برای جذب مشتری، تشخیص شایستگی نیروی استخدامی یا تایید درخواست وام می‌تواند اثرات فاجعه باری در پی داشته باشد. ممکن است پیش‌بینی‌‌‌های هوش مصنوعی از رفتار انسان‌‌‌ها به‌‌‌شدت درست باشد؛ اما بسترسازی‌‌‌اش نامناسب باشد.

به‌‌‌علاوه‌‌‌ اینکه ممکن است به ‌‌‌پیش‌بینی‌‌‌های به‌‌‌وضوح غلطی منجر شوند که رسما احمقانه یا حتی از نظر اخلاقی مشمئزکننده است. تکیه بر ابزارهای آماری خودکار برای تصمیم‌گیری ایده‌‌‌ بدی است. اعضای هیات‌‌‌مدیره و مدیران اجرایی ارشد باید کمیته‌‌‌ بررسی سازمانی شرکتی را نه به‌‌‌عنوان یک هزینه، محدودیت یا یک الزام اجتماعی، بلکه به‌‌‌عنوان یک سیستم هشدار زودهنگام ببینند.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *