اکوسیستم نوآوری کشور، ناامیدکننده است

منتور و هم بنیانگزار یکی از پلتفرم‌های داخلی مبادلات رمز ارز گفت: اگر تا دیروز نخبه های کشور مهاجرت می کردند، امروز کسب و کارها مهاجرت می کنند که مسوولان باید به این مورد مهم بیشتر توجه کنند.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از تیتر 20، عیسی کشاورز با تاکید بر اینکه امروز اکوسیستم نوآوری در کشور به شکل نگران کننده ای ناامیدکننده است، افزود: اکوسیستم نوآوری در کشور به یک فضای گفتمان نیاز دارد و در این راستا مسئولان دولتی را به گفت و گو دعوت می کنیم تا با استفاده از ظرفیت های موجود فضای نگران کننده پیش رو برداشته شود. البته ما ناامید نیستیم بلکه می خواهیم فرصت ها را از دست ندهیم.

اکوسیستم نوآوری به فضای گفتمان نیاز دارد

او افزود: اکوسیستم نوآوری در کشور به یک فضای گفتمان نیاز دارد و در این راستا مسوولان دولتی را به گفت و گو دعوت می کنیم تا با استفاده از ظرفیت های موجود  فضای نگران کننده پیش رو برداشته شود. البته ما  ناامید نیستیم بلکه می خواهیم فرصت ها را از دست ندهیم.

هم بنیانگزار یوبیتکس این نوید را داد که پلتفرم های  فین تک، رمز ارز و بلاکچین  ظرف سالهای آینده همانطور که روزی اسنپ، تپسی و دیجی کالا به شکل استارت آپ در نمایشگاه الکامپ شرکت می کردند واکنون به اقتصادی بزرگ تبدیل شده اند، روزی پیشرو بازار خواهندد بود و بازار فناوری کشور را در دست خواهند گرفت.

بلاکچین؛ تنها راه برون رفت و نجات نهادهای بانکی و پولی

او با بیان اینکه تنها راه برون رفت و نجات نهادهای بانکی، پولی و صندوق های اعتباری در کشور استفاده از ظرفیت نهفته در حوزه بلاکچین است، گفت: هم اکنون بخشی از حاکمیت ارزش و اهمیت این حوزه را شناخته و آن را به رسمیت می شناسد اما در سمت مقابل یک نهاد دیگر کاملا موضع گیری می کند.

متاسفانه  وقتی برای بخشی از حاکمیت از بلاکچین و رمزارز تعریف می کنیم ، موضع گیری دارند و احساس می کنند که فحش می دهیم در صورتی که اگر سازمان تاکسیرانی  بجای اینکه خود را در فرایند سنتی گیر اندازد یک روزی اهمیت اسنپ را می پذیرفت ، اکنون  نه تنها در تعارض منافع نبود بلکه یکی از مهمترین سهام داران آن بود.

بخش خصوصی جرات سرمایه گذاری ندارد

کشاورز اضافه کرد: با وجود  شرایطی که در فضای کشور حاکم است، بخش خصوصی جرات سرمایه گذاری ندارد و این شایسته نیست هر کس را به شکلی از گردونه اقتصادی کشور خارج کنیم و کار را به دست مجموعه هایی بسپارند که فاقد دانش لازم هستند و شرایط لازم برای زیستن در دنیای پر از پیچیدگی را ندارند.

او همچنین با بیان اینکه بحث اکوسیستم نوآوری در کشور باید چهار مرحله را برای پیشرفت طی کند، گفت: مرحله نخست، کاربرد فناوری است که در این بخش هنوز فضای زیرساخت کامل آماده نیست و استانداردهای لازم را نداریم.مرحله دوم مدیریت فناوری است که متاسفانه در این بخش نیز هنوز سازمانی که بتواند این حوزه را تبیین کند وجود ندارد. مرحله سوم بحث تولید فناوری و نوآوری است. در واقع حمایت های مالی که به تولیدکننده جرات ریسک دهد بسیار کم رنگ است و در آخر پیش بینی فناوری است که در این بخش هنوز راه زیادی داریم.

او تصریح کرد: انجمن ها و سازمان های مردم نهاد باید به صورت قوی تر و متمرکز یک خود نظارتی و خود اصلاح گری در این حوزه انجام دهند و دولت نه مسوولیت بپذیرد و نه دخالت کند.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *