ارزشمندترین استارتاپ‌های هوش مصنوعی کدامند؟

در این مطلب با 10 استارتاپ هوش مصنوعی برتر آشنا می‌شویم که با محصولات خود بهره‌مندی از هوش مصنوعی مولد را برای عموم مردم امکان‌پذیر کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از دیجیاتو، جهان با موج جدیدی از فناوری هوش مصنوعی متحول شده است. این ابزار قادر به ایجاد عکس، تقسیم‌بندی اطلاعات سلامتی و نوشتن شعر است. همچنین این فناوری احتمالاً می‌تواند مشاغل انسانی را تصاحب و سلاح‌ها را نیز منسوخ کند.

۱۰ استارتاپ هوش مصنوعی برتر

AI با جذب سرمایه‌های میلیارد دلاری از سوی شرکت‌های بزرگ فناوری و همچنین از طریق سرمایه‌های خطرپذیر درحال دستیابی به جدیدترین دستاوردهاست. در ادامه ۱۰ مورد از بزرگ‌ترین، پرسروصداترین و پرسرمایه‌ترین استارتاپ‌های هوش مصنوعی را معرفی می‌کنیم.

OpenAI

محصولات: چت‌بات ChatGPT مدل هوش مصنوعی مولد عکس Dall-E

مدیرعامل: سم آلتمن (Sam Altman)

سرمایه‌گذاران: مایکروسافت: شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر سکویا کپیتال (sequoia Capital) و چند شرکت دیگر

میزان جذب سرمایه: بیش از ۱۱ میلیارد دلار

ارزش کنونی: بیش از ۲۷ میلیارد دلار

محل: سان‌فرانسیسکو

OpenAI اکنون یکی از شناخته‌شده‌ترین شرکت‌ها در حوزه AI محسوب می‌شود. محصولات این شرکت موفق شده‌اند برای نخستین‌بار عموم مردم را به ابزارهای هوش مصنوعی مولد علاقه‌مند کنند. این ابزارها توانایی پاسخگویی به جستجوهای متنی با تولید محتوای متنی همراه با عکس و همچنین شعرنویسی و مقاله‌نویسی را دارند. OpenAI در سال ۲۰۲۲ مدل هوش مصنوعی مولد عکس Dall-E و چت‌بات ChatGPT را منتشر کرد. ChatGPT در آزمون وکالت و سایر امتحان‌های استاندارد عملکرد خوبی از خود نشان داده و ممکن است شیوه انجام تکالیف را برای همیشه تغییر دهد. معرفی این محصول تحول بزرگی در حوزه چت‌بات ایجاد کرد و استارتاپ‌های هوش مصنوعی را قدرتمندتر ;.

Stability AI

محصولات: مدل هوش مصنوعی مولد عکس Stable Diffusion و مدل زبانی StableLM

مدیرعامل: عماد مستاک (Emad Mostoquo)

سرمایه‌گذاران: شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر کوتا منیجمنت (coato management)، لایت اسپیچ ونچر پارتنرز (Lightspeed Venture Partners)، اشادنسی ونچرز (o’shaughnessy ventures) و چند شرکت دیگر

میزان جذب سرمایه: ۱۱۱ میلیون دلار

ارزش کنونی: ۱ میلیارد دلار

محل: لندن

StabilityAI مدل هوش مصنوعی مولد Stable Diffusion را محبوب و هزینه لازم برای تعمیر قدرت محاسباتی آن را پرداخت کرد. این مدل مولد عکس توانایی ایجاد تصاویر با شباهت باورنکردنی به تصاویر واقعی را دارد. البته این شرکت با مشکلی جنجال‌برانگیز مواجه شده؛ یکی از سازندگان Stable Diffusion، شرکت را به دزدی ایده‌اش برای ساخت این محصول متهم کرده است.

StabilityAI گفته سه نفر از سازندگان نسخه اولیه این مدل AI در خود شرکت درحال کار روی نسخه‌های بعدی آن هستند. این شرکت که اخیراً درحال تلاش برای جذب سرمایه ۴ میلیارد دلاری بوده، ممکن است امسال بتواند با ابزارهای قبلی خود تعدادی از اصلی‌ترین محصولات AI را منتشر کند.

Ranway

محصولات: ابزارهای تبدیل متن به ویدیو

مدیرعامل: کریستوبال والنزوئلا

سرمایه‌گذاران: شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر فلیسیز ونچرز (Flicis ventures) آمپیلیفای پارترز (Ampilify Partners)، لوکس کپیتال (Lux Capital)، کوتو (Coatue)، کامپوند (Compound)، مادرونا (Madrona) و چند شرکت دیگر

میزان جذب سرمایه: ۱۹۶ میلیون دلار

ارزش کنونی: ۱.۵ میلیارد دلار

محل: نیویورک

بسیاری از متخصصان معتقدند پس از ایجاد مدل‌های مولد عکس و چت‌بات‌ها، تحول بزرگ بعدی در حوزه AI مولد، ایجاد ویدیو با این ابزار است. محصولات Ranway اکنون هم امکان ایجاد ویدیو براساس متن چندکلمه‌ای را فراهم کرده‌اند. حتی این شرکت برای نشان‌دادن توانایی‌های بالقوه AI در این زمینه، یک جشنواره فیلم هوش مصنوعی نیز برگزار کرده است.

Hugging Face

محصولات: مخزن متن‌باز برای مدل‌های هوش مصنوعی

مدیرعامل: کلمنت دلانگ (clément delangue)

سرمایه‌گذاران: شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطر پذیر لوکس کپیتال (Lux Capital)، کوتو (Coatue)، سکویا، ادیشن (Addition)، ای کپیتال (A capital)، اس‌وی آنجل (SV angel)، بتا ورک و چند شرکت دیگر

میزان جذب سرمایه: ۱۶۰ میلیون دلار

ارزش کنونی: ۲ میلیارد دلار

محل: نیویورک

Hugging Face در حیطه هوش مصنوعی مولد نقشی کلیدی ایفا می‌کند. این شرکت یک منبع اصلی محسوب می‌شود که شرکت‌های فعال در حوزه AI می‌توانند مدل‌های هوش مصنوعی موردنظر خود را آزادانه در میان مدل‌هایی که Hugging Face ارائه می‌دهد، بیابند.

مدل‌های هوش مصنوعی این شرکت شامل مدل‌های توسعه‌داده‌شده توسط گوگل، متا و مایکروسافت است. Hugging Face در سال ۲۰۱۰ برای نخستین‌بار به‌عنوان چت‌باتی برای نوجوانان معرفی شد و اکنون به یکی از مدافعان اصلی تبدیل‌کردن هوش مصنوعی به نرم‌افزاری متن‌باز، اخلاقی و هوشیار در مورد تغییر اقلیم تبدیل شده است.

Cohere

محصولات: مدل‌های پردازش زبان طبیعی برای تجارت

مدیرعامل: آیدان گومز (Aidan Gumez)

سرمایه‌گذاران: شرکت رایانش ابری سیلز فورس (Salesforce)، انویدیا، شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر ایندکس ونچر (Index Ventures) و تایگر گلوبال منیجمنت (Tiger Global Management) چند چهره شناخته‌شده در دنیای هوش مصنوعی ازجمله جفری هینتون (Geoffrey Hinton)، پیتر آبیل (Pieter Abbeel)، فی‌فی‌لی و چند نفر دیگر

میزان جذب سرمایه: ۴۲۰ میلیون دلار

ارزش کنونی: ۲ میلیارد دلار

محل: تورنتو

Cohere درحال طراحی و ایجاد چند مدل زبانی بزرگ است که کسب‌وکارها می‌توانند از آن برای ایجاد چت‌بات‌ها، ابزارهای جستجو و سایر محصولات استفاده کنند. اخیراً گزارش شده است که این استارتاپ که هم‌اکنون ارزش بالایی دارد، مذاکرات برای جذب سرمایه با هدف تأمین ۶ میلیارد دلار را آغاز کرده است.

Anthropic

محصولات: دستیار هوش مصنوعی Cluade

مدیرعامل: داریو آمودی (Dario Amodei)

سرمایه‌گذاران: شرکت‌های سرمایه‌گذاری اسپارک کپیتال (Spark Capital)، ساند ونچرز (Sound ventures)، زوم ونچرز (Zoom ventures) و همچنین چند شرکت دیگر ازجمله گوگل و سیلز فورس

میزان جذب سرمایه: ۱ میلیارد دلار

ارزش کنونی: ۵ میلیارد دلار

محل: سان‌فرانسیسکو

Anthropic شرکتی فعال در حوزه AI محسوب می‌شود که با تمرکز بر توسعه محتاطانه این فناوری فعالیت می‌کند. سرویس‌های هوش مصنوعی این شرکت طوری طراحی شده‌اند که تا جای ممکن ایمن باشند. Anthropic در سال ۲۰۲۱ توسط چند نفر از کارمندان سابق OpenAI تأسیس شد و در مارس همان سال از نخستین چت‌بات خود، یعنی Claude، رونمایی کرد.

کلاد در پلتفرم همکاری تیمی Slack برای ارائه خلاصه‌های رشته مطالب و پاسخ به سؤالات ایجاد شده است. این ابزار هوش مصنوعی در وب‌سایت پرسش و پاسخ Quora نیز در قالب یک بات پاسخگوی سؤالات به نام Poe در دسترس کاربران قرار دارد.

Character.AI

محصولات: ارائه ابزارهای ساخت چت‌بات شخصی

مدیرعامل: نوآم شزیر (Dario Amodei)

سرمایه‌گذاران: شرکت خدمات مالی اندریسن هوروویتز (Andreessen Horowitz)، نت فریدمن، دانشمند رایانه (Nat friedman)، ایلد گیل، نویسنده (Elad Gil) شرکت‌های سرمایه‌گذاری اس‌وی آنجل و ای کپیتال

میزان جذب سرمایه: ۱۹۳ میلیون دلار

ارزش کنونی: ۱ میلیارد دلار

محل: منلو پارک

Character.AI می‌تواند چت‌بات‌هایی با شخصیت‌های مختلف مثل ایلان ماسک، سقراط و سوپر ماریو برای شما ایجاد کند. این چت‌بات‌ها دقیقاً همان شخصیت افراد مورد‌نظر را دارند و می‌توانند صحبت کنند. درضمن مردم می‌توانند با کمک این شرکت، چت‌بات‌هایی با شخصیت‌های خیالی مثل یک اسب تک‌شاخ چاق یا یک موز نیز ایجاد کنند.

Character.AI سرویس خود را به‌صورت رایگان ارائه می‌دهد؛ اما به‌تازگی یک طرح پولی با اشتراک ماهیانه ۹.۹۹ دلاری ایجاد کرده است. مدیرعامل شرکت گفته دوست دارد تمام افراد جهان بتوانند از فناوری شرکتش استفاده کنند.

Midjourney

محصولات: ابزار تولید عکس

مدیرعامل: دیوید هولز (David Holz)

سرمایه‌گذاران: بدون سرمایه‌گذار (این شرکت سرمایه‌اش را خودش تأمین کرده است)

میزان جذب سرمایه: ندارد

سرمایه‌گذار ندارد

محل: سان‌فرانسیسکو

Midjourney تاکنون موفق شده است آثار هنری و تصاویر شگفت‌انگیزی با هوش مصنوعی ایجاد کند. محصول این شرکت مانند Dall-E شرکت OpenAI و Stable Diffusion شرکت StabilityAI توانایی ایجاد عکس براساس متن ورودی را دارد. تنها راه استفاده از Midjourney، گروه دیسکورد (Discord group) است و هنرمندان در این گروه می‌توانند تصویر موردنظر خود را با متن توصیف کنند.

مدیرعامل Midjourney گفته است که این شرکت در سال ۲۰۲۲ سرمایه‌گذاری نداشته و بدون انگیزه مالی فعالیت می‌کند. دیوید هولز گفته این شرکت را فقط با هدف ایجاد مکانی برای کار‌کردن روی پروژه‌های جذاب و با اهمیت در ۱۰ سال آینده تأسیس کرده است.

Scale AI

محصولات: آموزش هوش مصنوعی

مدیرعامل: الکساندر وانگ (Alexander Wang)

سرمایه‌گذاران: شرکت‌های سرمایه‌گذاری دراگونر اینوستمنت گروپ Dragoneer Investment Group، گرینوک کپیتال پارتنر (Greenoak Capital Partners)، تایگر گلوبال منیجمنت (Tiger Global Management)، کوتو و چند شرکت دیگر

میزان جذب سرمایه: ۶۰۳ میلیون دلار

ارزش کنونی: ۷.۳ میلیارد دلار

محل: سان‌فرانسیسکو

آموزش هوش مصنوعی و ایجاد یک برنامه برای تشخیص عناصر موجود در یک تصویر به‌صورت صحیح، نیازمند تعداد زیادی تصویر دارای برچسب از المان‌های واقعی است تا بتوان به این فناوری کمک کرد که آن‌ها را در تصاویر تشخیص دهد.

ScaleAI نرم‌افزار و قدرت انسانی برای برچسب‌گذاری داده‌های متنی، تصویری و صوتی را فراهم می‌کند. مدیرعامل شرکت در ماه مه، در انتشار پستی اذعان کرد به نظر او، اصل بعدی جنگ با AI تعریف می‌شود که در جنگ علیه استبداد و تمرکز قدرت نیاز خواهد بود.

Abnormal Security

محصولات: پلتفرم تأمین امنیت ایمیل

مدیرعامل: ایوان رایزر (Alexander Wang)

سرمایه‌گذاران: شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر اینسایت پارتنرز (Insight Partners)، گری‌لاک پارتنرز (Graylock partners)، منلو ونچرز (Menlo ventures) و چند شرکت دیگر

میزان جذب سرمایه: ۲۸۴ میلیون دلار

ارزش کنونی: ۴ میلیارد دلار

محل: سان‌فرانسیسکو

اینباکس‌های ایمیل‌ها می‌توانند به یک میدان مین برای قربانی‌گرفتن از طریق تلاش‌های فیشینگ، بدافزارها و کلاهبرداری‌ها تبدیل شوند. مقابله با این حملات سایبری به یک فرصت چند میلیارد دلاری برای Abnormal Security تبدیل شده است. این شرکت سال گذشته برای ایجاد یک پلتفرم امنیتی جهت مسدودسازی تهدیدهای ارسال‌شده به پلتفرم‌هایی نظیر ایمیل، Slack و سایر سرویس‌ها، ۲۱۰ میلیون دلار جمع‌آوری کرد.

این استارتاپ برای تشخیص پرچم‌های قرمز مثل تغییرات در لحن یا صورت‌حساب‌های فوری، از یادگیری ماشینی استفاده می‌کند و بیش از ۵۰۰ کارمند دارد. هوش مصنوعی این شرکت برای تشخیص کلاهبرداری‌ها از طریق پیام‌هایی که غیرعادی به‌نظر می‌رسند، آموزش داده شده است.

مطالب مرتبط:

استارتاپ‌های یک میلیارد دلاری

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *