تغییرات اقلیمی؛ سال ۲۰۲۲ به اندازه وسعت سوئیس از جنگل‌های استوایی کاسته شد

یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که در سال گذشته میلادی به اندازه وسعت کشور سوئیس از مساحت جنگل‌های استوایی جهان کاسته شده است.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز، این موضوع نشان می‌دهد که اهداف رهبران جهان در کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد ۲۰۲۱ مبنی بر پایان جنگل‌زدایی محقق نشده است.

البته کاهش قابل توجه جنگل‌زدایی در اندونزی نشان می‌دهد که احیای جنگل‌ها را می‌توان به عنوان هدفی قابل دسترس در نظر گرفت.

یکی از نقاط عطف کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد ۲۰۲۱ که با حضور بیش از یکصد رهبر جهان در گلاسکو اسکاتلند برگزار شد، تعهد آن‌ها برای همکاری در مورد «توقف و معکوس کردن روند جنگل‌زدایی تا سال ۲۰۳۰» بود.

بررسی سازمان دیده‌بان جنگل‌ها نشان می‌دهد به تعهدات کنفرانس گلاسکو عمل نشده است. از میان رفتن جنگل‌های کهنسال استوایی از عوامل موثر در تغییرات اقلیمی و تنوع زیستی هستند.

توافق گلاسکو در پی ناکامی در توافق سال ۲۰۱۴ مبنی بر کاهش قابل توجه در میزان از بین رفتن درختان، به دست آمد.

جنگل‌های استوایی برزیل، جمهوری دموکراتیک کنگو و اندونزی از منابع عمده جذب گازهای گلخانه‌ای هستند. به این ترتیب سوزاندن یا قطع درختان این جنگل‌ها موجب انباشته شدن کربن در اتمسفر و بالا رفتن دمای زمین می‌شود.

این جنگل‌ها همچنین نقشی حیاتی در حفظ تنوع زیستی و معیشت میلیون‌ها نفر را دارند. با توجه به این که چنین جنگل‌هایی در دوره‌ای طولانی گسترش یافته‌اند، دانشمندان می‌گویند که کاشتن درختان در جایی دیگر، کارکردی مشابه آن‌ها در اکوسیستم نخواهد داشت.

طبق داده‌های جدیدی که دانشگاه مریلند جمع‌آوری کرده، میزان از بین رفتن جنگل‌های کهنسال استوایی در سال ۲۰۲۲ ده درصد نسبت به سال قبل از آن افزایش یافته است.

در مجموع بیش از چهار میلیون هکتار از این جنگل‌ها سوخته‌اند یا درختان‌شان قطع شده است. این به معنای آزاد شدن دی اکسید کربن به اندازه‌ای است که سوخت‌های فسیلی در هندوستان آزاد می‌کنند.

راد تیلور، از مسئولان ارشد نهاد ناظر بر سازمان دیده‌بان جنگل‌ها می‌گوید: «سئوال این است که آیا ما در مسیر پایان دادن به جنگل‌زدایی تا سال ۲۰۳۰ قرار داریم؟ جواب ساده و کوتاه به این سئوال این است: نه.»

«در سطح جهانی ما از برنامه عقب هستیم و در جهت اشتباهی حرکت می‌کنیم. تحلیل‌های ما نشان می‌دهد که میزان جنگل‌زدایی در سال ۲۰۲۲ یک میلیون هکتار بیش از میزانی است که برای رسیدن به جنگل‌زدایی صفر در سال ۲۰۳۰ باید باشد.»

لولا، رئیس‌جمهوری برزیل، و وزیر محیط زیست او قول داده‌اند که جنگل‌زدایی در برزیل را متوقف کنند

برزیل (بالغ بر ۱۴ درصد) بیش از هر کشور دیگری در سال ۲۰۲۲ جنگل‌های کهنسال استوایی خود را از دست داده است.

در استان آمازوناس، که بیشتر از نصف جنگل‌های بکر استوایی برزیل در آن قرار دارد، میزان جنگل‌زدایی در سه سال اخیر تقریبا دو برابر شده است.

منبع: بی بی سی

مطالب مرتبط:

پس از تغییر اقلیم، زمین ما چگونه خواهد بود؟

راه‌اندازی مرکز تعالی «کشاورزی هوشمند – اقلیم» در APO

بحث داغ درباره منع اجاق‌های گازی در آمریکا؛ نیویورک پیشقدم شد

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *