خاموشی و دوری از موبایل؛ رمز بالابردن تمرکز در فعالیتها

نتایج یک مطالعه پژوهشی در آلمان حکایت از تأثیر منفی تلفن‌های همراه هوشمند بر تمرکز و توجه ما دارد. صرف حضور گوشی در کنار ما ولو خاموش، حواسمان را پرت می‌کند و باعث می‌شود، از پس کارهایی که تمرکز بالا نیاز دارند برنیاییم.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز، دانشگاه پادربورن آلمان طی یک مطالعه تحقیقاتی به این نتیجه رسیده که دارندگان تلفن‌‌ همراه هوشمند (اسمارت فون) حتی زمانی که گوشی‌شان خاموش است و روی میز قرار دارد حواسشان به این گوشی است.

سون لیندبرگ، روانشناس و سرپرست این پژوهش روز پنج‌شنبه ۲۹ ژوئن گفت: «روند حضور دائمی اسمارت فون در زندگی پیامدهایی منفی بر میزان توجه به جا می‌گذارد.»

حتی حضور وجود دستگاه تلفن همراه در کنار ما تأثیر نامطلوبی بر میزان آفرینش و بهره‌وری دارد: «این واقعیت که موبایل در معرض دید است بر عملکرد شناختی اثر می‌گذارد. کاربران موبایل آهسته‌تر کار می‌کنند و تمرکز کم‌تری دارند.»

در این مطالعه که در آن ۴۲ نفر در رده‌های سنی بین ۲۰ تا ۳۴ سال در سه تیم شرکت داشتند تمرکز و توجه شرکت‌کنندگان در حضور یا غیاب دستگاه‌های گوشی هوشمند مورد آزمایش قرار گرفت.

لیندبرگ، روانشناس رشد بالینی دانشگاه پادربورن می‌گوید: «در قیاس با سایر گروه‌ها، گروهی که اصلا گوشی همراه نداشت از بالاترین میزان توجه برخوردار بود.»

پژوهشگران در کنار بررسی و ثبت میزان توجه، وابستگی شرکت‌کنندگان به موبایل را نیز در مطالعه خود کاویدند.

نتیجه لیندبرگ و تیم او را شگفت‌زده کرد: «میزان اعتیاد شخصی فرد به تلفن هوشمند هیچ تأثیری بر نتیجه این مطالعه و پیامدهایی که توضیح داده شد نداشته است.»

لیندبرگ با این توضیح که توانایی سازمان‌دهی اقدامات، تجزیه و تحلیل، قیاس و کنترل تکانه‌ها به عنوان عملکرد شناختی شناخته می‌شود گفت که منابع شناختی لازم برای این منظور، یعنی حافظه فعال نیز به دلیل حضور دائم اسمارت فون در زندگی شخصی “آسیب‌پذیر و محدود می‌شود.”

به همین دلیل او توصیه می‌کند، هنگام انجام وظایف کاری که نیاز به تمرکز بالا دارند اسمارت‌فون‌ها را در اتاق دیگری بگذاریم: «این که صفحه نمایش را ببیندیم یا گوشی را خاموش کنیم کفایت نمی‌کند.»

منبع: دویچه وله

مطالب مرتبط:

دوراهی عبور یا بهره‌گیری از فرصت‌های دیجیتال

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *