مصرف زغال‌سنگ رکورد زد

مصرف زغال‌سنگ در سال 2022 با 3.3 درصد افزایش، به 8.3 میلیارد تن رسید و رکورد جدیدی را به ثبت رساند.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از دیجیاتو، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) گزارش خود درباره بازار زغال سنگ در سال 2022 را منتشر کرده است که نشان می‌دهد استفاده از این سوخت فسیلی در سال گذشته میلادی به‌طور قابل‌توجهی افزایش داشته است.

در بیانیه مطبوعاتی IEA آمده است:

«مصرف زغال سنگ در سال 2022 با 3.3 درصد افزایش، به 8.3 میلیارد تن رسید و رکورد جدیدی را به ثبت رساند.»

افزایش مصرف زغال سنگ در آسیا

در ادامه این گزارش گفته شده است که چین، هند و کشورهای آسیای جنوب شرقی 3 تن از هر 4 تن زغال سنگ را در سال 2023 مصرف خواهند کرد. در اروپا انتظار می‌رود که با پیشروی کشورها درزمینه انرژی‌های تجدیدپذیر و با شروع دوباره کار نیروگاه‌های هسته‌ای و آبی، استفاده از زغا‌ل سنگ به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا کند. درهمین‌حال، در ایالات‌متحده نیز کاهش قیمت گاز طبیعی باعث شده است که کمتر از سوخت فسیلی استفاده شود.

در نیمه اول سال جاری میلادی، مصرف زغال سنگ در ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا به‌ترتیب 24 و 16 درصد کاهش یافته؛ بااین‌حال، تقاضای چین و هند بیش از 5 درصد رشد کرده است.

«کیسوکه ساداموری»، مدیر بازار انرژی و امنیت IEA در این رابطه توضیح می‌دهد:

«زغال سنگ بزرگ‌ترین منبع انتشار کربن در بخش انرژی بوده و در اروپا و ایالات‌متحده، رشد انرژی پاک باعث کاهش استفاده از زغال سنگ شده است. اما تقاضا در آسیا همچنان بالاست؛ حتی با وجود اینکه بسیاری از کشورها به‌طور قابل‌توجهی منابع انرژی تجدیدپذیر خود را افزایش داده‌اند.»

همچنین در سال گذشته شاهد نوسانات شدید و قیمت بالای زغا‌ل سنگ بوده‌ایم، اما در نیمه اول سال 2023 قیمت این ماده به‌اندازه تابستان 2021 کاهش پیدا کرد که این امر واردات آن را جذاب‌تر می‌کند. با توجه به این موضوع، آژانس بین‌المللی انرژی اشاره کرده است که واردات چین در نیمه اول سال جاری دوبرابر شده و تجارت جهانی زغال سنگ در سال 2023 بیش از 7 درصد رشد خواهد کرد.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *