چهار روزکاری نسبت به پنچ روز بهره‌وری بیشتری دارد

نتایج یک تحقیق شامل ده‌ها کارفرما و هزاران کارمند نشان می‌دهد که تنها چهار روز کارکردن به جای پنج روز برای رفاه کارمندان مفیدتر است، بدون اینکه به میزان بهره‌وری شرکت‌ها آسیبی وارد کند.

به گزارش پایگاه خبری بهره ور نیوز به نقل از فرارو، چهار روز کار به جای پنج روز – با حقوق یکسان – بدون آسیب رساندن به بهره وری شرکت‌ها منجر به بهبود رفاه در میان کارکنان کمک شایانی می‌کند؛ این موضوع نتیجه اخیراً گزارش شده از یک آزمایش درباره چهار روز کاری در هفته است که به مدت شش ماه، از ژوئن تا دسامبر ۲۰۲۲ ادامه یافت و در مجموع ۶۱ شرکت بریتانیایی با مجموع نیروی کار حدود ۲۹۰۰ کارمند شرکت داشت.

در طول همه‌گیری کووید، بسیاری از کارمندان و کارگران افزایش استرس و حتی فرسودگی شغلی را تجربه کردند، خستگی که می‌‎تواند افراد را از کار مفید دور کند.

سطوح پایین تر فرسودگی شغلی

طی این آزمایش و مقایسه تعداد روز‌های یک هفته کاری بر اساس نظرسنجی از شرکت کنندگان نشان داد که ۷۱ درصد از پاسخ دهندگان سطوح پایین تری از فرسودگی شغلی را گزارش کردند و ۳۹ درصد گزارش کردند که نسبت به زمانی که آزمایش شروع شده است، استرس کمتری داشتند.

در نتیجه شاهد کاهش ۶۵ درصدی بیماری و مشکلات شخصی کارمندان بودیم و تعداد استعفا‌ها در مقایسه با دوره شش ماهه قبلی بیش از نصف کاهش یافته است. علیرغم اینکه کارکنان ساعات کاری کمتری را ثبت کردند، درآمد شرکت‌ها در طول دوره آزمایشی به ندرت تغییر کرد.

حتی قبل از همه‌گیری کووید، شرکت‌ها سعی کردند با مداخلاتی مانند برنامه‌های سلامتی، رفاه کارکنان را افزایش دهند. گزارش جدید نشان می‌دهد که یک هفته کاری چهار روزه می‌تواند ابزاری برای این منظور باشد.

جولیت شور، اقتصاددان و جامعه شناس در کالج بوستون، یکی از نویسندگان گزارش، می‌گوید: ما فکر می‌کنیم این روش بسیار مؤثرتر و قدرتمندتر برای تأثیرگذاری بر انگیزه کارمندان است. برخلاف بسیاری از مزایای سلامتی یا برنامه‌های ساعت انعطاف‌پذیر، که معمولاً گزینه‌هایی برای افراد هستند، چهار روز کاری یک خط‌مشی سازنده برای کلیت سازمان است.

لیتر یکی دیگر از محققان می‌گوید: بیشتر تلاش برای ایجاد احساس بهتر در کارکنان است تا اینکه ماهیت کار را نغییر پیدا کند. انواع نتایجی که محققان گزارش می‌کنند از بسیاری از آن برنامه‌های قبلی موثرتر است.

علاوه بر نظرسنجی ها، محققان مصاحبه‌های عمیقی با شرکت کنندگان در گزارش جدید انجام دادند در نتیجه مصاحبه‌ها مشخص شد که کارمندان از روز تعطیل اضافی بیشتر برای کار‌های اداری شخصی و روزمره استفاده می‌کردند. این به نوبه خود به آن‌ها این امکان را داد که تعطیلات آخر هفته را عمدتاً برای تفریح رزرو کنند تا بتوانند با خانواده و سرگرمی‌های خود وقت بگذرانند و دغدغه ذهنی مشکلات خود را نداشته باشند.

حتی بعد دوره همه‌گیری کرونا و مشاهده موفقیت سیاست‌های جدید کار از خانه، ممکن است شرکت‌ها تمایل بیشتری به امتحان یک هفته کاری چهار روزه داشته باشند.

شور می‌گوید: زمانی که شرکت‌ها به دلیل همه‌گیری به کار از خانه روی آوردند، چون بازدهی افزایش حدودی پیدا کرد و حتی باعث پیشرفت تکنولوژیک‌تر شدن شرکت‌ها شد.

لیتر می‌گوید: من فکر می‌کنم مردم در مورد نحوه سازماندهی کار بسیار درگیر بودند؛ که همه‌گیری موجب تفکر اتنقادی در مورد شیوه سازمان‌دهی بهینه کار شد.

مطالب مرتبط:

هفته کاری چهار روزه؛ کدام کشورها آن را پذیرفته‌اند؟

مزیت‌های هفته کاری چهار روزه

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *