افزایش بی‌سابقه دمای آب اقیانوس‌ها تصویری تاریک از پدیده گرمایش زمین ترسیم می‌کند

دمای آب اقیانوس‌ها با جذب گرمای ناشی از تغییرات اقلیمی به بالاترین حد از زمان آغاز ثبت دمای آب اقیانوس‌ها رسیده است که می‌تواند پیامدهای وخیمی برای سلامت سیاره ما داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز، بر اساس گزارش کوپرنیک – موسسه مطالعات تغییرات آب و هوایی اتحادیه اروپا – در این هفته میانگین دمای آب سطح دریاها رکورد سال ۲۰۱۶ را هم شکست و به ۲۰.۹۶ درجه سانتیگراد رسید.

این بسیار بالاتر از میانگین دمای آب برای این فصل از سال است.

اقیانوس‌ها تنظیم کننده حیاتی آب و هوا هستند. آنها گرمای محیط را جذب می‌کنند، نیمی از اکسیژن زمین را تولید می‌کنند و هدایت‌کننده انگاره آب و هوایی زمین هستند.

آب گرمتر توانایی کمتری برای جذب دی اکسید کربن دارد و گرم شدن آب اقیانوس به این معنی است که مقدار بیشتری از این گاز در جو باقی می‌ماند. افزایش دمای آب اقیانوس همچنین می‌تواند ذوب یخچال‌های طبیعی را تسریع کند و منجر به افزایش بیشتر سطح آب دریاها شود.

اقیانوس‌های داغ‌تر و موج گرما ممکن است حیات جانوران دریایی مانند ماهی‌ها و بالن‌ها را که در جستجوی آب‌های سردتر هستند مختل کند و زنجیره غذایی را به هم ‌زند. کارشناسان هشدار می‌دهند که منابع ماهی ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد.

ممکن است برخی از حیوانات شکارچی از جمله کوسه ها به دلیل سردرگمی در دمای بالاتر، تهاجمی شوند.

دکتر کاترین لسنسکی، عضو اداره ملی اقیانوس‌شناسی که نظارت بر نوسانات دمای اقیانوس در خلیج مکزیک را برعهده دارد می‌گوید: «وقتی وارد آب اقیانوس می‌شوید، مثل آب حمام است. سفید شدن مرجان‌ها در صخره های کم عمق فلوریدا به طور گسترده بروز کرده و مرجان‌های زیادی مرده‌اند.»

دکتر مت فراست، پژوهشگر آزمایشگاه دریایی پلیموث در بریتانیا، با اشاره به این واقعیت که آلودگی و صید بی‌رویه باعث تغییراتی در اقیانوس‌ها می‌شود، می‌گوید: «ما اقیانوس‌ها را بیش از هر زمانی در طول تاریخ تحت فشار قرار داده‌ایم.»

گرمایش اقیانوس بر شرایط زندگی جانوران دریایی تاثیر منفی دارد

زمان شکسته شدن رکورد دمای اقیانوس هم باعث نگرانی پژوهشگران شده است.

دکتر سامانتا برگس، عضو موسسه کوپرنیک می‌گوید «معمولا ماه مارس زمانی است که آب اقیانوس‌های جهان به بالاترین حد می‌رسد و بروز این پدیده در ماه اوت نگران‌کننده است.»

او در مورد نگرانی خود می‌گوید «این واقعیت که در این ماه رکورد دمای اقیانوس را دیده‌ایم، مرا نگران می‌کند که چقدر اقیانوس ممکن است از حالا تا ماه مارس آینده گرم‌تر شود.»

پروفسور مایک باروز، که در همکاری با انجمن علوم دریایی اسکاتلند شرایط سواحل دریای اسکاتلند را زیر نظر دارد می‌گوید: «اینکه می بینیم این تغییر به این سرعت اتفاق می‌افتد، بسیار نگران کننده است.»

پژوهشگران در حال بررسی این سئوال هستند که چرا اقیانوس‌ها در این ماه آنقدر داغ شده‌اند اما می‌گویند که تغییرات آب و هوایی زمین باعث گرمتر شدن دریاها می‌شود زیرا دریاها گرمای ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای را جذب می‌کنند.

دکتر برگس در توضیح می‌گوید: «هرچه بیشتر سوخت‌ فسیلی بسوزانیم، گرمای اضافی بیشتری جذب اقیانوس‌ها می‌شود و تثبیت دمای آن‌ها و بازگرداندن آن به میزانی که قبلا بوده‌اند بیشتر طول می‌کشد.»

رکورد قبلی مربوط به سال ۲۰۱۶ و زمانی بود که نوسانات آب و هوایی طبیعی ال نینو در بالاترین حالت خود قرار داشت.

ال نینو زمانی اتفاق می افتد که آب گرم در سواحل غربی آمریکای جنوبی به سطح اقیانوس می‌آید و دمای جهان را بالا می‌برد.

ال نینوی دیگری اکنون شروع شده اما دانشمندان می‌گویند که هنوز ضعیف است و در نتیجه انتظار می‌رود با شدت گرفتن آن، دمای اقیانوس‌ها در ماه‌های آینده بیشتر از حد متوسط ​​افزایش یابد.

مرگ مرجان‌ها از جمله نشانه‌های گرمایش دمای آب بوده است

شکسته شدن رکورد دمای آب اقیانوس در پی یک موج گرمای دریایی در سال جاری از جمله در بریتانیا، اقیانوس اطلس شمالی، مدیترانه و خلیج مکزیک رخ می‌دهد.

پروفسور برگس می‌گوید: «موج‌های گرمای دریایی که ما شاهد آن هستیم در مکان‌های غیرمعمولی و جاهایی که انتظارش را نداشتیم اتفاق می‌افتد.»

بر اساس گزارش اداره هواشناسی و آژانس فضایی اروپا، در ماه ژوئن، دمای آب‌ سواحل بریتانیا ۳ تا ۵ درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین بود.

در فلوریدا، دمای سطح دریا در هفته گذشته به ۳۸.۴۴ درجه سانتیگراد رسید یعنی گرمایی در حد گرمای آب در یک جکوزی.

طبق گفته اداره ملی مطالعات اقیانوس و جو شناسی، معمولا دما باید بین ۲۳ تا ۳۱ درجه سانتیگراد باشد.

بر اساس گزارش هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی، دفعات بروز گرمای دریایی بین سال‌های ۱۹۸۲ و ۲۰۱۶ دو برابر شد و از دهه ۱۹۸۰ ، هر بار شدیدتر و طولانی‌تر شده است.

در حالیکه دمای هوا در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته است، روند گرم شدن آب اقیانوس‌ها بیشتر طول می‌کشد با وجود اینکه ۹۰ درصد گرمایش ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای را اقیانوس‌ها جذب کرده‌اند.

اما اکنون نشانه‌هایی وجود دارد حاکی از اینکه دمای اقیانوس‌ها ممکن است در حال افزایش باشد.

دمای آب دریا در سواحل فلوریدا به حد کم‌سابقه‌ای رسید

دکتر کارینا فون شوکمن، کارشناس موسسه اقیانوس‌شناسی مرکاتور می‌گوید یک نظریه این است که مقدار زیادی گرما در اعماق اقیانوس‌ها ذخیره شده است که اکنون به سطح می آید و احتمالا با پدیده ال نینو مرتبط است.

در حالیکه پژوهشگران می‌دانستند که سطح دریا به دلیل انتشار گازهای گلخانه‌ای به گرم شدن ادامه می‌دهد، آنها هنوز در حال بررسی دقیق این موضوع هستند که چرا دما بسیار بالاتر از سال‌های گذشته بوده است.

منبع: بی بی سی

مطالب مرتبط:

تغییرات اقلیمی؛ سال ۲۰۲۲ به اندازه وسعت سوئیس از جنگل‌های استوایی کاسته شد

پاریس در سال ۲۰۵۰ چگونه می‌تواند مردم را در گرمای ۵۰ درجه زنده نگه دارد؟

محققان: انسان‌ها بدون‌شک در افزایش بی‌سابقه دمای زمین نقش داشته‌اند

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *