رویداد هفته: مدیران اکوسیستم استارتاپی به وزیر اقتصاد چه گفتند؟

اکثر فعالین اکوسیستم اقتصاد دیجیتال در نشست با وزیر اقتصاد، منتقد رگولاتور و تنظیم‌گری بودند.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از دیجیاتو، فعالان اکوسیستم اقتصاد دیجیتال در نشست با وزیر اقتصاد، مشکلات و دغدغه‌های خود را مطرح کردند. اکثریت قریب‌به‌اتفاق آن‌ها از وضعیت رگولاتوری موجود در حوزه‌های مختلف تجارت الکترونیکی ناراضی بودند و برای حل مشکلات موجود، پیشنهادهایی را ارائه کردند.

نشست وزیر امور اقتصادی و دارایی با فعالان کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک روز گذشته برگزار شد.

در این نشست 19 نفر از فعالان اکوسیستم اقتصاد دیجیتال با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، رئیس‌کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد، رئیس‌کل بیمه مرکزی و معاون سازمان امور مالیاتی، در حضور «سید احسان خاندوزی»، وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد.

«احسان خاندوزی» در این نشست تأکید کرد که صحبت‌های مطرح‌شده درباره مالکیت دولت بر سکوها درست نیست:

«فرصت خوبی است که به‌عنوان سخنگوی اقتصادی دولت اعلام کنم که برخی اظهارنظرها درخصوص مالکیت دولت بر بخش خصوصی درزمینه سکوها عموماً درست نیست. حتی صحبتی هم از اینکه بخواهیم مالکیت رسمی و قانونی بر این سکوها داشته باشیم، وجود ندارد و تلاش‌هایی را که همکاران و دوستانمان در این حوزه‌ها کشیده‌اند، نادیده نمی‌گیریم. البته همه کسب‌وکارهای اینترنتی و دیجیتال موظف به رعایت قانون هستند.»

او در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم استقبال از تنظیم‌گری و نهاد تنظیم‌گر تأکید کرد و گفت: «قیمت‌گذاری باید به‌شکل واقعی و قابل اتکا باشد و باید در سمت فعالان حوزه برای آن چاره‌ای شود و فعالان به سیاست‌گذار کمک کنند تا به‌جای اینکه به اظهار و آشکار شدن متغیرهای واقعی ایراد بگیرد، به‌سمت کمک‌کردن به اینکه قیمت‌های واقعی نمایان شده و نهادینه شود، حرکت کند.»

خاندوزی همچنین به لزوم به رسمیت شناختن طیف وسیعی از دارایی‌های دیجیتال اشاره کرد و گفت: «باید در راه‌اندازی سامانه تضمین آنلاین که مردم بتوانند در آنجا از انواع مختلفی از دارایی‌ها استفاده کنند و فهرستی از اقداماتی که باید در حوزه سیاست‌گذاری کشور در پیش بگیریم، تلاش کنیم.»

گلایه از قیمت‌گذاری

«محمد خلج»، مدیرعامل گروه اسنپ، در این نشست از ورود شورای رقابت به بحث‌ قیمت‌گذاری تاکسی‌های اینترنتی انتقاد کرد. او معتقد است شورای رقابت صلاحیت برای ورود به قیمت‌گذاری شرکت‌ها را ندارد.

خلج در این رابطه پیشنهاد کرد که کمیسیون و قیمت شرکت‌های بین‌المللی این حوزه و سایر رقبای داخلی آن‌ها با شرایط فعلی تاکسی‌های اینترنتی مقایسه و بررسی شود.

یکی دیگر از انتقادهای او عدم اعطای مالیات ارزش افزوده به تاکسی‌های اینترنتی بود و از وزیر اقتصاد خواست تا این معافیت را براساس قوانین موجود ارائه کند.

«سعید محمدی»، رئیس هیئت مدیره گروه دیجی‌کالا، نظام اعطای تسهیلات خرد به مردم از روش‌های سنتی دریافت وام خرید کالا را ناکارآمد دانست و خواست بانک‌ها به تخصیص حداقل 20 درصد از تسهیلات خرد آن‌ها به پلتفرم‌های لندتک ملزم شوند؛ موضوعی که به اعتقاد وی موجب می‌شود این نوع از تسهیلات به‌شکل مقیاس‌پذیر، کم‌هزینه و شفاف به مصرف‌کننده نهایی تخصیص یابد.

ناکارآمدی نظام توزیع کالاهای اساسی و تنظیم بازار به‌دلیل فقدان شفافیت، بهره‌وری و فراگیری سیستم‌های موجود از دیگر موضوعات مطرح‌شده از سوی مدیرعامل دیجی‌کالا بود. محمدی در این راستا پیشنهاد کرد که در این زمینه از ظرفیت‌های فناوری و لجستیکی پلتفرم‌های تجارت الکترونیک استفاده شود.

او همچنین از عدم تأمین ارز به‌شکل مناسب و پیوسته برای واردات موبایل و سایر تجهیزات IT، ممنوعیت واردات رسمی پوشاک، لوازم خانگی و بسیاری از گروه‌های محصولی دیگر و رشد چشم‌گیر بازار قاچاق و غیرقانونی آن‌ها انتقاد کرد.

محمدی با اشاره به عدم بهره‌مندی اقتصاد کشور از صادرات به روش Cross-border، با وجود اهمیت بسیار بالای آن در اقتصاد کشورها، خواستار تدوین و اجرای سریع ضوابط و دستورالعمل‌های گمرکی و بانکی برای صادرات به روش Cross-border بر بستر پلتفرم‌های تجارت الکترونیک شد. مدیرعامل دیجی‌کالا همچنین اعلام آمادگی کرد که این شرکت برای ایجاد یک شرکت EMC جهت اتصال مستقیم تولیدکنندگان و برندهای ایرانی به بازارهای مصرف بین‌المللی اقدام کند.

«نیما قاضی»، بنیان‌گذار علی‌بابا و رئیس هیئت‌مدیره انجمن تجارت الکترونیک، به موضوع قیمت‏‌گذاری در زنجیره ارزش سفر و به‌طور خاص بلیت هواپیما اشاره کرد که به باور وی، بسیار بحرانی شده است. او در همین راستا پیشنهاد کرد تا سیاست‌های صحیح در این زمینه ابلاغ شود و شرایط انحصار از بین برود.

انتقاد از رگولاتور و تنظیم‌گری

«اشکان میر آرماندهی»، مدیرعامل شرکت دیوار، از رگولاتوری متعدد و فشار به پلتفرم‌ها به‌خاطر مشکلات اقتصاد سنتی مثل افزایش قیمت‌ها و حذف آن انتقاد کرد.

«ژوبین علاقبند»، مدیرعامل گروه مدیریت سرمایه لیان، به حاکمیت داده و عدم تصویب آیین‌نامه سلامت الکترونیک توسط وزارت بهداشت اشاره کرد و خواست تا به وزارت بهداشت برای تصویب آیین‌نامه‌ای که باعث خروج شرکت‌های سلامت الکترونیک از خلأ قانونی می‌شود، تأکید شود.

«تیم لطیف»، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مکس کپیتال نیز از نبود رکن بازارگردان در صندوق‌های جسورانه بورسی و وجود مشکل در نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری انتقاد کرد.

عدم امکان افزایش سقف صندوق‌های جسورانه بورسی، الزام مالکیت 30 درصدی واحدهای سرمایه‌گذاری جسورانه توسط مدیر صندوق یا سهام‌دار عمده در شرایطی که مدیریت صندوق توسط اشخاص حقوقی به استثنای نهادهای مالی پذیرفته شده باشد، ازجمله انتقادهای لطیف بود. او همچنین خواست ظرفیت جذب سرمایه برای اکوسیستم استارتاپی کشور با استفاده از بند «ت» ماده 11 قانون جهش دانش‌بنیان افزایش یابد.

«گلرخ داوران»، مدیرعامل اسنپ دکتر، با اشاره به چالش‌های حوزه تنظیم‏‌گری سلامت دیجیتال، خواست تا به تدوین مقررات با بهره‌‏گیری از تجربیات عملیاتی بخش خصوصی در این حوزه سرعت داده شود.

«حامد ولی‌پور»، مدیرعامل شرکت ازکی بیمه، از ورود نهادهای حاکمیتی به حوزه کسب‌وکار، در قالب شرکت‌های زیرمجموعه انتقاد کرد. او رویکرد اشتباه در تعریف مدل کسب‌وکاری نهادهای حاکمیتی ازجمله در سرویس‌های به‌اشتراک‌گذاری داده‌های انحصاری و رفتار تبعیض‌آمیز بیمه مرکزی در برخورد با فعالان بخش‌های مختلف اقتصادی که با یکدیگر در رقابت هستند، از جمله مشکلات صنف خود عنوان کرد.

مدیرعامل ازکی در همین راستا خواستار الزام عدم ورود نهاد تنظیم‌گر به بازار به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم شد. او با تأکید بر اینکه قوانین محدود‌کننده بیمه مرکزی نباید فقط شامل حال فعالان بخش آنلاین بازار باشد، خواست تا سرویس‌های به‌اشتراک‌گذاری داده‌هایی که به‌طور انحصاری در اختیار تنظیم‌گر هستند، با در نظر گرفتن خطر قیمت‌گذاری غیراقتصادی، تا حد ممکن رایگان یا در شرایط خاص با تناسب با شرایط فعالان بازار هدف، قیمت‌گذاری شوند.

«احمد عادلی»، هم‌بنیان‌گذار باسلام، از عدم تطابق نیاز و شرایط VCها و استارتاپ‌ها با قانون تجارت و قواعد حسابداری و حسابرسی رسمی یاد کرد و پیشنهاد داد که قانون در این زمینه اصلاح شود.

او با اشاره به محدودیت‌ها برای ورود به بازارهای منطقه‌ای، پیشنهاد کرد که این موضوع تسهیل شود.

«نیما نامداری»، مدیرعامل شرکت کارنامه نیز با انتقاد از بلاتکلیفی پلتفرم‌های تجارت الکترونیکی بین صنف (شخص حقیقی) و شرکت (شخص حقوقی) مثل نمایشگاه اتومبیل و پلتفرم آنلاین فروش ماشین، بحث مالیات ارزش افزوده را از تبعات این موضوع دانست و خواستار فعال‌سازی اتحادیه کسب‌وکارهای آنلاین و بازنگری در قانون اصناف شد.

«مهدی فاطمیان»، مدیرعامل شرکت زیبال، با انتقاد از سهم پرداخت‌یاری از کل شبکه پرداخت، پیشنهاد کرد که امکان ارائه خدمات مبتنی بر پرداخت غیرتماسی nfc یا qr برای پرداخت‌یاران فراهم شود؛ موضوعی که به باور وی، به توسعه بازار فعالین این حوزه کمک خواهد کرد. فاطمیان همچنین خواست مجوز معتمد مالیاتی نوع یک به شرکت‌های پرداخت جهت ایجاد خدمات مالیاتی اعطا شود.

«مجید حسامی»، مدیرعامل شرکت اسنپ‌پی، هزینه‌‏های مطالبات مشکوک‌الوصول لندتک‌ها و تأمین مالی آن‌ها را ازجمله مشکلات حوزه فعالیت خود برشمرد. درخواست وی از وزیر اقتصاد نیز تصریح به پذیرش هزینه‌های مطالبات مشکوک‌الوصول لندتک‌ها در قانون مالیات‌های مستقیم از طریق بخشنامه‌های مرتبط و تسهیل تأمین مالی لندتک‌ها از طریق ابزارهای بازار پول و بازار سرمایه بود.

رویکرد رگولاتوری بایستی تغییر کند

«عباس آشتیانی»، مدیرعامل انجمن بلاک‌چین ایران نیز با اشاره به بحث اقتصاد دیجیتال و رویکرد مدیریت ریسک، خواستار تغییر رویکرد رگولاتوری و نیز توجه به رشد پلتفرم به‌عنوان فرصتی برای توسعه منابع انسانی و سهم بازار جهانی شد.

«امین امینی»، مدیرعامل والکس، با انتقاد از رفتارهای محدودکننده گذشته مانند بستن درگاه، مالیات و سایر موضوعات مرتبط با فعالین حوزه رمزارز، گفت این اقدامات موجب خروج سرمایه و دیتا به پلتفرم‌های خارجی، ایجاد بازار زیرزمینی و غیرشفاف، ازبین‌رفتن این صنعت و فرصت در ایران می‌شود.

او در همین راستا پیشنهاد کرد که روند قانون‌گذاری برخلاف روند ایجاد محدودیت، تسریع شود و مشوق‌هایی تعریف گردد تا بتوان از این صنعت و اکوسیستم استفاده کرد.

منبع و عکسها: شادا

مطالب مرتبط:

مدیران اکوسیستم استارتاپی چشم در چشم رئیس مرکز ملی فضای مجازی: حاکمیت همکاری کند

دولت فقط وعده میدهد؟ فشار به استارتاپ‌های داخلی و ادعای یونیکورن شدن؟!

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *