ترکیب شکست‏‏‌ناپذیر تجربه انسانی – تکنولوژی

پزشکی را تصور کنید که دارد یک عکس رادیولوژی را بررسی می‌‌‌کند. او به دانش و تجربه‌‌‌اش و اسناد پزشکی، نتایج آزمایشگاه و تصاویر رادیولوژی اتکا می‌‌‌کند. بعد بر اساس تخصصش این اطلاعات را تجزیه‌‌‌ و تحلیل می‌‌‌کند تا به تشخیص برسد. این فعالیت مستلزم زمان است تا تمام اطلاعات بیمار را جمع‌‌‌آوری و منابع داده گوناگون را تجزیه ‌‌‌و تحلیل کند.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، حالا تصور کنید این بیمارستان «دستیار پزشکی» منحصر به ‌‌‌فردی دارد که به ‌‌‌جای اینکه با ابزار و روش‌‌‌های سنتی تعلیم‌‌‌ دیده باشد، مجموعه عظیمی از کتاب‌‌‌های پزشکی، مقالات و نمونه‌‌‌های موردی را به خوردش داده‌‌‌اند. این دستیار می‌تواند با عکس رادیولوژی و تاریخچه پزشکی بیمار (که پزشک آن را در اختیارش می‌‌‌گذارد) بلافاصله فهرستی از بیماری‌‌‌های احتمالی، روش‌‌‌های درمان پیشنهادی و حتی ملاحظات مخصوص هر بیمار را پیشنهاد دهد. همچنین این دستیار می‌تواند به ناهنجاری‌‌‌های جزئی تاکید کند که ممکن است از چشم انسان دور بماند یا شرایط خاصی که ممکن است پزشک در لحظه به آن فکر نکند.

دستیار پزشکی این مثال یک ابزار هوش مصنوعی مولد است که از پایگاه داده وسیعی از منابع پزشکی استفاده می‌‌‌کند تا پیشنهادهای تخصصی بدهد. اما تکنولوژی هوش مصنوعی مولد صرفا مختص شاخه پزشکی نیست و می‌تواند در حوزه‌‌‌های متعددی به کار رود تا بر اساس مقادیر کلان داده مطالب، ایده و راه‌‌‌حل جدید پیشنهاد دهد. بر همین اساس، این قابلیت را دارد که فعالیت‌‌‌های حرفه‌‌‌ای را متحول کند.

یافته‌‌‌های اخیر مکنزی نشان می‌‌‌دهد که ممکن است تا سال ۲۰۳۰، سی‌درصد از فعالیت‌‌‌های اقتصاد ایالات‌‌‌متحده آمریکا به‌‌‌صورت خودکار انجام شود؛ رقمی که پیش از ظهور هوش مصنوعی مولد ۲۱‌درصد بود. حال معنای این اتفاق برای متخصصان قدیمی‌‌‌تری که چند دهه از عمرشان را صرف کسب مهارت در حوزه خاصی کرده‌‌‌اند چیست؟

مطالعه‌‌‌ای در خصوص تاثیر هوش مصنوعی بر آینده فضای کار در اتحادیه اروپا و آمریکا، توضیح می‌‌‌دهد که کارکنان قدیمی‌‌‌تر بیش از همه در معرض هوش مصنوعی قرار دارند؛ چون هوش مصنوعی وظایفی را انجام می‌‌‌دهد که متعلق به مشاغلی است که شامل سطح بالایی از دانش و تجربه می‌‌‌شود.

از آن گذشته، با اینکه تکنولوژی جدید آتیه‌‌‌دار است، می‌تواند مرعوب‌‌‌کننده باشد؛ به‌‌‌خصوص برای آنهایی که هنوز نتوانسته‌‌‌اند خودشان را با آن وفق دهند. نسل‌‌‌های قدیمی‌‌‌تر به اندازه نسل‌‌‌های جدیدتر علاقه ندارند سوار بر موج تکنولوژی شوند. به‌‌‌عنوان نمونه احتمال اینکه بزرگسالان زیر ۳۰سالی که درباره چت جی‌‌‌پی‌‌‌تی شنیده‌‌‌اند برای سرگرمی از این چت بات استفاده کنند، بسیار بیشتر از بزرگ‌‌‌سالان ۵۰سال به بالاست (۳۱درصد در مقابل ۱۶درصد).

با این ‌‌‌حال، حرفه‌‌‌ای‌‌‌های ارشدی که در حوزه تکنولوژی مهارتی ندارند، همچنان می‌توانند در این دنیای تحت‌تاثیر هوش مصنوعی سکان را به دست بگیرند و عالی عمل کنند. هوش مصنوعی برای جایگزینی نیامده، برای تکمیل آمده. شما می‌توانید از آن بهره ببرید تا تخصصتان را اهرم کنید، بینش عمیق‌‌‌تری به دست بیاورید و دیدگاه منحصربه‌‌‌فردی عرضه کنید که فقط با سال‌ها تجربه حاصل می‌‌‌شود.

درست است که هوش مصنوعی قدرتمند است، اما نمی‌تواند آن ‌‌‌همه تجربه‌‌‌ای را که شما در طول سال‌ها مواجهه و تعامل مستقیم به دست آورده‌‌‌اید تقلید یا واقعا درک کند. به‌‌‌علاوه، سیستم‌‌‌های هوش مصنوعی جدید غالبا رابط کاربری آسانی دارند. گذشت آن دورانی که مجبور بودید زبان‌‌‌های برنامه‌‌‌نویسی پیچیده‌‌‌ای را یاد بگیرید. حالا می‌توانید به همان سادگی که از تلفن هوشمندتان استفاده می‌‌‌کنید، به ابزارهای تازه دسترسی داشته باشید.

پس زمان آن رسیده که ببینیم کارکنان قدیمی‌‌‌تر چگونه می‌توانند تکنولوژی را بپذیرند و در عصر هوش مصنوعی مولد شکوفا شوند.

فرصت را مغتنم بشمار

هوش مصنوعی مولد می‌تواند در حوزه‌‌‌های زیادی سریع‌‌‌تر از اغلب متخصصان باتجربه راه‌‌‌حل ارائه دهد. چگونه؟ مشابه همان دستیاری که اطلاعات کتاب‌‌‌های پزشکی را می‌‌‌بلعید، حالا هوش مصنوعی می‌تواند الگوهای موجود در مقادیر انبوه داده  (متن، کد، تصور، موسیقی، فیلم) را تشخیص دهد و تجزیه‌‌‌ و تحلیل کند و بعد، از آن الگوها برای تولید محتوای اورجینال استفاده کند. این قابلیت در خیلی از حرفه‌‌‌ها مفید است.

 به‌‌‌عنوان نمونه، هوش مصنوعی مولد می‌تواند براساس پارامترهایی همچون مقیاس طرح، درک محیط و هدف، طرح‌‌‌های تازه‌‌‌ای به معماران پیشنهاد دهد و بعد معماران این طرح‌‌‌ها را اصلاح و کامل کنند. می‌تواند بر اساس مد، تم‌‌‌های محبوب یا جنس خاصی، الگو و پارچه و طرح کلی پوشاک جدیدی پیشنهاد دهد که بعد طراحان مد آنها را اصلاح کنند تا به طرح خود برسند.

تولید ایده اولیه کمپین، شعار تبلیغاتی یا حتی محتوای تصویری هم با هوش مصنوعی ممکن است و بازاریابان می‌توانند براساس طبقه هدف و پیام برند، پیشنهادهای هوش مصنوعی را تعدیل و تنظیم کنند. این روزها شرکت‌های بازاریابی برای سرعت بخشیدن به تحول توسعه کمپین تبلیغاتی، تولید خلاق، آگاهی و توصیه‌‌‌های متنوع به هوش مصنوعی مولد تکیه می‌‌‌کنند. طراحان گرافیک می‌توانند با دریافت ماکت‌‌‌های طرح اولیه در وقت صرفه‌‌‌جویی کنند.

اگر چند دهه سابقه کار داشته باشید، دیدگاه منحصر به ‌‌‌فردی به کارتان اضافه می‌‌‌کنید. برای سمت‌‌‌های شغلی که مستلزم تصمیم‌گیری‌‌‌های پیچیده است، ‌‌‌تجربه بسیار ارزشمند است؛ چون ممکن است ارزیابی‌‌‌های صرفا الگوریتمی ریسک‌‌‌ها یا پیشنهاد‌‌‌هایی را نادیده بگیرند که فقط افراد باتجربه می‌توانند آنها را تشخیص دهند و شاید برای مواجهه با تغییرات فاحش ناگهانی در داده (مانند رخداد فاجعه) آماده نباشند.

تخصص شما این امکان را برایتان فراهم می‌‌‌کند که از داده، تفسیر مبتنی بر متن داشته باشید. شما به قوانین کسب‌‌‌وکار، استراتژی، اصول اخلاقی و سوابق موضوعی آگاهید و می‌توانید ارزیابی کنید که راه‌‌‌حل پیشنهادی مطابق استانداردهای خریدار است یا نه. هوش مصنوعی نمی‌تواند روابط پیچیده سهامداری را مدیریت کند.

تجربه و دیدگاه منحصربه‌‌‌فرد شما حیاتی است. از تمام محسناتی که شما برای نقشتان به ارمغان می‌‌‌آورید فهرستی تهیه کنید و به فرصت‌‌‌هایی فکر کنید که این محسنات می‌توانند برایتان به ارمغان بیاورند. از شانس استفاده از تکنولوژی بهره ببرید تا وقتتان را آزاد کنید و روی فرصت‌‌‌های جدید تمرکز کنید.

اهداف یادگیری تعیین کنید

حالا که متوجه شده‌‌‌اید هوش مصنوعی می‌تواند چه فایده‌‌‌ای برای شغلتان داشته باشد، می‌توانید با اعمال آن در کار به مسیر خود ادامه دهید. بهترین راه برای درک اینکه سمت شغلی شما چگونه می‌تواند با تکنولوژی متحول شود، تعیین اهداف دست‌‌‌یافتنی و مشخص است. این چهار ناحیه را در اولویت قرار دهید:

  با دانش‌‌‌پایه شروع کنید. مفاهیم ابتدایی هوش مصنوعی و بستر تاریخی‌‌‌اش را یاد بگیرید. می‌توانید با دوره‌‌‌ هوش مصنوعی برای همه (AI for everyone) شروع کنید یا نگاهی به کانال هوش مصنوعی تد (TED) بیندازید تا از بعضی از ویدئوهایش ایده بگیرید.

  از موارد کاربرد روزمره آن در صنعت کاری خودتان یاد بگیرید. درک کنید که هوش مصنوعی مولد چگونه می‌تواند مدل کسب‌‌‌وکار، عملیات و استراتژی را در حوزه شما تحت‌تاثیر قرار دهد. کلمات کلیدی حوزه کاری خود را در اینترنت جست‌‌‌‌‌‌وجو کنید (برای مثال منابع انسانی و هوش مصنوعی مولد یا سرمایه‌گذاری و هوش مصنوعی مولد) تا جدیدترین گزارش‌‌‌ها و نشریات را پیدا کنید و بخوانید.

  درباره محدودیت‌‌‌های اخلاقی، ایمنی و مشکلات امنیتی تحقیق کنید تا بدانید هوش مصنوعی مولد چه کارهایی را نمی‌تواند انجام دهد و نگرانی‌‌‌های اخلاقی را همچون امنیت داده، سوگیری هوش مصنوعی، خطاهای ادراکی و محتوای تولیدی که با محتوای تولیدی توسط انسان اشتباه گرفته می‌‌‌شود بشناسید.

  جریان‌‌‌های در حال ظهور و آینده اپلیکیشن‌‌‌های هوش مصنوعی مولد را کندوکاو کنید تا خود را برای آینده آماده کنید.

 تمرین تعیین‌‌‌کننده است

بهترین راه برای درک تکنولوژی استفاده از آن است. طبق نظرسنجی جهانی مکنزی در حوزه هوش مصنوعی نسل‌‌‌های جوان‌‌‌تر بیشتر با هوش مصنوعی مولد سروکار دارند: ۵۱‌درصد از متولدین بین سال‌‌‌های ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۶ مرتبا از این ابزار استفاده می‌‌‌کنند و ۳۶‌درصد حداقل یک‌‌‌بار آن را امتحان کرده‌‌‌اند.

در مقابل تنها ۴۴‌درصد از کسانی که سال ۱۹۶۴ یا پیش از آن به دنیا آمده‌‌‌اند مرتب از این ابزارها استفاده می‌‌‌کنند و ۳۰‌درصد تابه‌‌‌حال با آن سروکار نداشته‌‌‌اند. فقط ۱۴‌درصد از جوان‌‌‌ترین نسل شاغل در محیط کار تجربه کار با هوش مصنوعی مولد را نداشتند یا چیزی درباره‌‌‌اش نمی‌‌‌دانستند.

این عدد برای آنهایی که بین سال‌‌‌های ۱۹۶۵ تا ۱۹۸۰ به دنیا آمده‌‌‌اند تا ۲۰‌درصد بالا می‌‌‌رود و برای آنهایی که قبل از ۱۹۶۴ به دنیا آمده‌‌‌اند به ۲۷‌درصد می‌‌‌رسد. توجه به این نکته هم جالب است که‌درصد قابل ‌‌‌توجهی از هر نسلی «خارج از کار» هم مرتبا از هوش مصنوعی مولد استفاده می‌‌‌کنند

(۲۴‌درصد در نسل جوان‌‌‌تر و ۲۱‌درصد در نسل‌‌‌های قدیمی‌‌‌تر). بهترین راه آغاز کار با هوش مصنوعی مولد هم دقیقا همین است که فرصت‌‌‌های تعامل بیرون از کار را مغتنم بشمارید. فعال و پویا باشید و هوش مصنوعی را در زندگی شخصی و پروژه‌‌‌هایتان وارد کنید.  به‌‌‌این‌‌‌ترتیب تکنولوژی را از پرده ابهام درمی‌‌‌آورید و فرصت یادگیری را به خود می‌‌‌دهید که بالطبع به اعتمادبه‌‌‌نفس بیشتر برای استفاده آن در محیط کار منجر می‌‌‌شود.

به‌‌‌ عنوان‌‌‌ مثال من با طراحی عکس پرسنلی برای خودم با فرآیند تولید عکس آشنا شدم. مجبور بودم برای رویدادهای گوناگونی عکسم را بفرستم و هیچ عکس جدیدی نداشتم. اصلا هم دلم نمی‌‌‌خواست دنبال آتلیه عکاسی حرفه‌‌‌ای بگردم و وقت بگیرم و تیپ بزنم و به استودیو بروم؛ پس سروکله زدن با هوش مصنوعی برای من کاربرد داشت. من از ۲ ابزار استفاده کردم: secta.ai و Try it on AI . عکس و سلفی‌های متفاوتی به آنها دادم و خروجی‌‌‌های متفاوتی گرفتم.

متوجه شدم که هوش مصنوعی چقدر خلاق است. به خروجی‌‌‌هایی که هیچ شباهتی به من نداشت خندیدم و دیدم که چگونه گاهی دچار خطای شناختی می‌‌‌شود (سه بازو برایم می‌‌‌گذاشت). در نهایت ۱۰‌درصد خروجی‌‌‌ها آن‌‌‌قدر خوب بود که بتوانم با اعتمادبه‌‌‌نفس از آن استفاده کنم.

ابزارهای هوش مصنوعی جدید را که برای کارهای روزانه، سرگرمی و علاقه‌‌‌مندی‌‌‌هایتان کاربرد دارند در گوگل جست‌‌‌وجو کنید. افراد خلاق می‌توانند از DALL-E برای تولید آثار هنری منحصربه‌‌‌فرد استفاده کنند و آنهایی که به دکوراسیون داخلی علاقه‌‌‌مند هستند می‌توانند برای طراحی نقشه جانمایی و پیش‌بینی مشکل آفات بر اساس داده محلی از ابزارهای تصویرسازی استفاده کنند.

اپلیکیشن‌‌‌های مجهز به هوش مصنوعی می‌توانند بر اساس توانایی‌‌‌های فردی شما برنامه ورزشی شخصی‌سازی شده ارائه کنند. سفری در پیش دارید؟ از برنامه planners استفاده کنید تا بر اساس تمایلاتتان برنامه سفر بچینید. ابزارهای هوش مصنوعی وجود دارند که بر اساس وضعیت آب‌‌‌وهوا، مناسبت و موجودی کمد لباستان درباره تلفیق لباس‌‌‌ها به شما کمک می‌‌‌کنند و حتی ابزارهایی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند بر اساس مواد اولیه موجود در خانه غذاهای جدیدی تهیه کنید.

در نهایت، با چت‌‌‌بات‌‌‌های هوش مصنوعی تعامل کنید. در حین ارزیابی طرز کار این تکنولوژی، از دستوراتی استفاده کنید تا موضوعی را که اطلاعات بسیاری درباره‌‌‌اش دارید مرور کنید یا باورهایی را به چالش بکشید. به ‌‌‌عنوان ‌‌‌مثال، من از چت جی‌‌‌پی‌‌‌تی خواستم بین دو عقیده متفاوت درباره موضوع نسل‌‌‌کشی ارمنی‌‌‌ها که متعلق به دوران نوجوانی من بود گفت‌‌‌وگویی را شبیه‌‌‌سازی کند.

 واضح بود که نتیجه نهایی فاقد بخش بسیار زیادی از بینشی بود که من داشتم. استفاده از هوش مصنوعی مولد در محیط کار هم دقیقا به همین صورت است: نکات موثق و معتبری وجود دارد. اما فقط با تجربه‌‌‌ای که دارید می‌توانید به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. همچنین متوجه خواهید شد که حتی ممکن است گزاره‌‌‌هایی را از خودش دربیاورد.

پیش از استفاده از هر ابزاری حتما سیاست‌‌‌های حفظ حریم خصوصی‌‌‌شان را کنترل کنید (مثلا من قبل از بارگذاری تصاویر خودم برای ساخت عکس پرسنلی این کار را کردم). با این کار مطمئن شدم که اطلاعات شخصی ذخیره نمی‌‌‌شود یا بدون رضایت من مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

به‌‌‌خصوص درباره اپلیکیشن‌‌‌های رایگان باید بیشتر مراقب باشید و حواستان به این مساله باشد؛ چون ممکن است معنایش این باشد که هزینه استفاده از اپلیکیشن را به‌‌‌جای پول با اطلاعات حساس خودتان پرداخت می‌‌‌کنید و کنترل آن اطلاعات از دستتان خارج می‌‌‌شود.

 شبکه ارتباطی‌‌‌تان را اهرم کنید

یادگیری از دیدگاه‌‌‌های متفاوت درک شما از اینکه چه چیزهایی با تکنولوژی شدنی است را افزایش می‌‌‌دهد. از شبکه‌‌‌تان استفاده کنید تا خودتان را به چالش بکشید، سریع‌‌‌تر یاد بگیرید و درباره ‌‌‌نظرهای جدیدی بحث کنید.

از محل کارتان شروع کنید. کارورزی فرصت شبکه‌‌‌سازی ارزشمندی را فراهم می‌‌‌کند تا با همکاران جوان‌‌‌تر ارتباط برقرار کنید. جفت شدن با همکاران تازه‌‌‌کار فرصت یادگیری متقابل را فراهم می‌‌‌کند. کارکنان جوان‌‌‌تر می‌توانند مهارت‌‌‌های فنی را به شما نشان دهند و شما تجربه و دانشتان از صنعت را با آنها به اشتراک می‌‌‌گذارید.

روش دیگر شبکه‌‌‌سازی، تماس با همکاران سابق است. معاشرت و گفت‌‌‌وگو درباره تاثیر هوش مصنوعی مولد بر کار کسانی که قبلا با آنها کار می‌‌‌کردید همیشه روشنگر و آگاهی‌‌‌بخش است؛ چرا که ممکن است آنها رویکرد متفاوتی نسبت به این تکنولوژی اتخاذ کرده باشند یا در سازمانشان روش‌‌‌های دیگری شایع باشد.

اگر شرکت در کنفرانس‌‌‌های دانشگاهی برای عموم آزاد باشد و فرصتش را داشته باشید، شرکت در آن کنفرانس‌‌‌ها بهترین زمان برای تعامل با گروه فارغ‌‌‌التحصیلان دانشگاهی است. باید با گروه‌‌‌های حرفه‌‌‌ای خارجی هم ارتباط برقرار کنید تا با افراد جدیدی آشنا شوید.

در رخدادهایی همچون کنفرانس‌‌‌های شغلی محل زندگی‌‌‌تان شرکت کنید و با افرادی در حوزه خودتان آشنا شوید. یا می‌توانید مجازی این کار را انجام دهید. به گروه‌‌‌های لینکدین ملحق شوید، در گفت‌‌‌وگوها شرکت کنید، مقالات را به اشتراک بگذارید و با دیگران ارتباط بگیرید. ما در عصر فرصت‌‌‌های تازه هستیم.

هوش مصنوعی مولد به‌‌‌عنوان دستیار مجازی جدیدتان آمده که به شما کمک می‌‌‌کند مهارت‌‌‌هایتان را تقویت کنید و به نتایجی دست‌‌‌ یابید که هرگز فکر نمی‌‌‌کردید ممکن باشد. ترکیب سرمایه تجربه شما به‌‌‌عنوان یک نیروی کار قدیمی‌‌‌تر با قدرت هوش مصنوعی مولد تیم شکست‌‌‌ناپذیری می‌‌‌سازد.

هنوز‌‌‌ آغازین روزهای هوش مصنوعی مولد است: اگر فرصت‌‌‌ها و محدودیت‌‌‌هایش را درک کنید و مهارت‌‌‌هایتان را در حوزه خود افزایش دهید همچنان می‌توانید جلودار باشید. آینده متعلق به کسانی است که مادام‌‌‌العمر در حال یادگیری باشند. الآن بهترین وقت آن است که با آغوش باز وارد فصل بعدی زندگی شوید.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *