آینده هوش مصنوعی

هوش مصنوعی دارای پتانسیل فوق‌العاده‌ای بوده وآماده است تا پیشرفت‌ها و تغییرات قابل توجهی را در جنبه‌های مختلف به ارمغان بیاورد. بازار ربات‌های چت هوش‌مصنوعی در سال 2016 قریب‌ به 190 میلیون و 800 هزار دلار برآورد شده است.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از وبسایت سازمان بهره وری، گیتا جهانگیری، مشاور این سازمان در یادداشتی نوشته است:

هوش مصنوعی دارای پتانسیل فوق‌العاده‌ای بوده وآماده است تا پیشرفت‌ها و تغییرات قابل توجهی را در جنبه‌های مختلف به ارمغان بیاورد. بازار ربات‌های چت هوش‌مصنوعی در سال 2016 قریب‌ به 190 میلیون و 800 هزار دلار برآورد شده است.

این در‌حالی است که پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که رقم این بازار در سال 2025 به یک میلیارد و 250 میلیون دلار خواهد رسید که با رشد قابل توجهی روبه‌رو خواهد شد. به‌طورکلی حضور این هوش در کل صنایع در بخش منابع انسانی 9 درصد، تولید 12 درصد، فروش و بازاریابی 20 درصد، توسعه تولید و خدمات 23 درصد، ریسک‌پذیری 13 درصد، عملیات‌های خدماتی 25 درصد، استراتژی و امور مالی شرکتی 4 درصد و در بخش مدیریت زنجیره تامین تا 18 درصد  گزارش شده است..

بر اساس یافته های تحقیقی که اخیرا انجام شده است سازمانها وشرکت هایی که  خود را به عنوان رهبران هوش مصنوعی  می بینند در زمینه‌های مختلفی از این تکنولوژی ارزش و اعتبار می‌گیرند که مهم‌ترین آنها عبارتند از: افزایش خلاقیت در اتوماسیون، بهبود فرآیند تصمیم‌گیری و تجربه مشتری، توسعه محصولات و خدمات نوآورتر و ارتقای تجربه کارمندان و مهارت‌ورزی آنها وارتقای بهره وری نیروی کار.

در زیر برخی از رایج‌ترین پیش‌بینی و آمارهای موجود در رابطه با هوش مصنوعی و آینده شغلی آورده شده است .

اکثر رهبران کسب‌وکار، حدود 82 درصد، معتقدند که هوش مصنوعی مزیت رقابتی ایجاد می‌کند.

انتظار می‌رود اجرای هوش مصنوعی تا سال 2025 حدود 2.3 میلیون شغل جدید ایجاد کند، در حالی که ممکن است منجر به حذف حدود 1.8 میلیون شغل شود

پیش‌بینی می‌شود که ادغام هوش مصنوعی تا سال 2030 به میزان قابل توجهی 15.7 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی کمک کند که ناشی از افزایش بهره‌وری و خدمات شخصی سازی شده است.

پیش‌بینی می‌شود که اکثریت (حدود 85 درصد) تعاملات با مشتری تا سال 2025 بدون دخالت انسان مدیریت شود و از چت‌بات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و دستیاران مجازی استفاده شود.

تا سال 2025، تخمین زده می‌شود که حدود 2 میلیارد دوربین فیلمبرداری به سیستم‌های هوش مصنوعی متصل می‌شوند و امکان تجزیه‌ وتحلیل ویدئویی و بینش پیشرفته را فراهم می‌کنند.

تنها در سال 2023، انتظار می‌رود تقویت هوش مصنوعی 2.9 تریلیون دلار ارزش کسب‌وکار ایجاد کند و تقریباً 6.2  میلیارد ساعت از بهره‌وری کارگران صرفه‌جویی کند.    

در حال حاضر، حدود 4 میلیارد دستگاه دارای قابلیت‌های صوتی هوش مصنوعی هستند که به کاربران اجازه می‌دهد از طریق دستورات صوتی با دستگاه‌ها تعامل و کنترل کنند.

مطالب مرتبط:

تاثیر هوش مصنوعی بر بهره‌وری کسب‌وکار

 نقش اقتصاد خلاق در ارتقای بهره‌وری 

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *