۷ راهکار برای ارتقای بهره‌وری بخش معدن

معاون برنامه‌ریزی و توانمندسازی ایمیدرو اعلام کرد: ایمیدرو اجرای برنامه‌های مرتبط با افزایش بهره‌وری در زنجیره ارزش محصولات بخش معدن را سیاستگذاری کرده و برگزاری جلسات هم‌اندیشی با شرکت‌ها در این زمینه برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، سمیه خلوصی در نشست کمیته هم‌اندیشی بهره‌وری شرکت‌های معدن و صنایع معدنی افزود: این سازمان اجرای طرح‌های توسعه‌ای را مود توجه قرار داده، اما در برخی زنجیره‌های ارزش همچون فلزات اساسی، بر تدوین عوامل موثر در افزایش بهره‌وری متمرکز هستیم.

وی گفت: در این نشست به دنبال هم‌اندیشی در خصوص جهت‌گیری‌های پنج‌ساله کشور در بخش صنعت و معدن هستیم و اینکه به کدام سمت می‌رود و ایمیدرو به منظور افزایش بهره‌وری دارای چه استراتژی‌هایی است.

معاون برنامه‌ریزی و توانمندسازی ایمیدرو افزود: در حوزه معدن و صنایع معدنی ظرفیت‌های بسیاری ایجاد شده است و باید به سمت ایجاد ثروت پایدار متناسب با شرایط و ظرفیت‌های نصب‌شده حرکت کنیم.

تعریف پروژه در جهت بهبود شاخص‌ها

خلوصی اظهار کرد: باید رشد بهره‌وری را به عنوان راهبرد کلیدی دنبال کنیم. بدیهی است که باید به صورت شاخص‌محور به اجرای برنامه‌ها بپردازیم، شاخص‌ها را اندازه‌گیری و در جهت بهبود شاخص‌ها پروژه تعریف کنیم.

برنامه‌های ارتقای شاخص‌های بهره‌وری

معاون برنامه‌ریزی و توانمندسازی ایمیدرو در تعریف برنامه‌های ارتقای شاخص‌های بهره‌وری معدن و صنایع معدنی ایمیدرو، عنوان کرد: کاهش آب مصرفی بخش صنعت و معدن، برنامه صرفه‌جویی و بهینه‌سازی مصرف انرژی، استحصال درصدی از محتوای ماده معدنی موجود در باطله معادن و کارخانه‌های فرآوری و کاهش ضایعات تولید، از جمله عوامل اثرگذار بر ارتقای بهره‌وری هستند.

خلوصی ادامه داد: همچنین سهم محصولات با فناوری متوسط به بالا از تولید محصولات معدن و صنایع معدنی، کاهش قیمت تمام‌شده محصولات و افزایش نسبت تولید به ظرفیت اسمی شرکت، از دیگر مسائل مورد توجه در اجرای برنامه‌های حوزه افزایش بهره‌وری معدن و صنایع معدنی به شمار می‌روند.

در این جلسه، نمایندگان شرکت‌های معدن و صنایع معدنی حضور داشتند و نظرات خود را در خصوص موارد مرتبط با افزایش بهره‌وری بیان کردند که پس از تبادل نظر مقرر شد همسو با این مهم، فرآیند افزایش و بهبود بهره‌وری به صورت مستمر عملیاتی شود.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *